Kultowy triathlon Challenge Roth dla Aernouts i Ryf

Challenge Roth to kultowy triathlon na dystansie ironman 3,8-180-42,2, który odbywa się nieprzerwanie od 1990 roku. Triathlon ten pod znanymi nam barwami Challenge Family organizowany jest od 14 lat, wcześniej był sygnowany logiem Ironman. Impreza cieszy się bardzo dużą popularnością, bo co roku do Roth zjeżdża się 2.500-3.500 triathlonistów z całego świata. Największym atutem jest klimat jaki tworzą kibice, a jest ich na trasie zawodów około 30 tysięcy + 7 tysięcy wolontariuszy. Roth to także miejsce gdzie są bite rekordy świata na dystansie ironman przez najlepszych triathlonistów PRO. W tym roku wartą uwagi zmianą była po raz pierwszy zmodyfikowana trasa biegowa, którą poprowadzono na dwóch pętlach. To rozwiązanie ma być bardziej widowiskowe dla kibiców jak i samych zawodników. Niestety w tym roku termin zawodów Challenge Roth pokrył się z Mistrzostwami Europy Ironman we Frankfurcie, co z pewnością podzieliło część zawodników.

Bart Aernouts BEL, wygrał tegoroczną edycję Challenge Roth, przezwyciężył także wysoką temperaturę powietrza i wilgotność. Triathlonista wyszedł z wody dopiero na 23 pozycji, lecz na rowerze zdołał wyprzedzić wielu zawodników i w strefie zmian T2 pojawił się już na piątej pozycji. Bart znany jest z bardzo szybkiego biegu. Wraz z Joe Skipper GBR narzucili od początku wysokie tempo. Na 26 kilometrze Bart wyszedł na prowadzenie. Na mecie jako jedyny zawodnik złamał barierę 8 godzin. Jego czas to 07:59:07. W tym sezonie to już kolejny sukces tego zawodnika, wcześniej wygrał Ironman Lanzarote. Bart Aernouts w ubiegłym roku na Mistrzostwach Świata Ironman Kona zajął 8 miejsce.

Szczęścia zabrakło Nilsowi Frommhold GER, zawodnik ten był liderem na trasie kolarskiej do 160 kilometra, do momentu kiedy zderzył się z dublowaną triathlonistką Age Group. Nils wyszedł z tego bez szwanku, lecz jego rower już nie nadawał się do dalszej jazdy.

Ciekawą postacią tych zawodów był Timo Bracht GER, który wybrał Challenge Roth jako zawody, po których zakończy swoją karierę profesjonalnego triathlonisty. Tego dnia zajął bardzo wysokie 4 miejsce z czasem 08:07:01. Timo niedawno skończył 41 lat i ma na swoim koncie wiele sukcesów, między innymi: 3 x Mistrz Europy Ironman, 9 zwycięstw Ironman czy 5 miejsce na Ironman Kona. Timo Bracht zwyciężył Challenge Roth w 2014 roku.

Wyścig kobiet wygrała niekwestionowana liderka Daniela Ryf SUI. Daniela przyjechała do Roth z planem pobicia rekordu świata na dystansie ironman, który od sześciu lat należy do Chrissi Wellington (8:18:13). Jednak warunki pogodowe nie pozwoliły na zbyt wiele. Wysoka temperatura, wilgotność powietrza oraz silny wiatr na rowerze spowodowały, że Daniela była w stanie osiągnąć czas 8:40:03. Było to drugie z rzędu zwycięstwo Danieli Ryf.

Challenge Roth to także zawody cieszące się uznaniem u amatorów triathlonu. W tym roku zawody ukończyło 2.459 osób. Ostatnim zawodnikiem, który zamknął stawkę był najbardziej znany strażak w świecie triathlonu. Robert Verhelst, popularnie nazywany jest Fireman Rob. Pseudonim wziął się oczywiście z profesji jaką wykonuje. Jako zawodowy strażak nie rozstaje się ze swoim strojem podczas triathlonów. Cały osprzęt, długi strój, butla z tlenem, kask i inne przybory ważą około 23 kilogramów. Rob w takim kombinezonie pokonuje podczas ironmanów cały maraton. Wyścig w Roth Fireman Rob ukończył z czasem 16:45:12. Pisaliśmy wcześniej o tym triathloniście w artykule Fireman Rob pobił rekord Guinnessa w ukończonych Ironman 70.3

25 Polaków ukończyło triathlon Challenge Roth. Wśród amatorów z najlepszym czasem zawody ukończył Kamil Nagórski 09:21:04, Kamil zajął 14 miejsce w swojej kategorii wiekowej M40-44. Bożena Jaskowska to jedyna Polka, która wzięła udział w tych zawodach, a jednocześnie zajęła najwyższe miejsce spośród wszystkich polskich triathlonistów. Czas Bożeny to 11:09:32, który dał jej 12 miejsce w kategorii F35-39.