Kurs instruktora triathlonu w certyfikowanej placówce!

Podnoszenie kwalifikacji, uprawnienia trenera lub instruktora triathlonu – temat rzeka, wielokrotnie podnoszony w artykułach na Akademii Triathlonu. Niektórzy mówią, że w Polsce, po rozpoczęciu bumu na triathlon, trenerzy tej dyscypliny sportu wyrośli nagle, jak grzyby po deszczu. Poznać takich jest łatwo, jak mówią złośliwi: „Trenują triathlon rok dłużej od swoich zawodników”. W niektórych przypadkach to uzasadnione stwierdzenie. Uczyć trzeba się całe życie, a podnoszenie kwalifikacji, to najlepsza droga to sukcesu – swojego i prowadzonych zawodników. Już 6 lutego ruszy w Poznaniu kilkumiesięczny, weekendowy kurs instruktora triathlonu przeprowadzany w Placówce Kształcenia Ustawicznego EFIB, której programy zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Centralny Ośrodek Sportu i Wydział Oświaty. Na temat kursu i doskonalenia swoich umiejętności oraz podnoszenia wiedzy rozmawiam z Dyrektor Placówki dr Magdaleną Górecką.

Kurs Instruktora Triathlonu rusza 6 lutego, zapisy trwają, kto może się na niego zapisać?
Każdy kto trenuje i ma już jakieś doświadczenie w triathlonie, a chciałby się znaleźć po drugiej stronie, czyli nauczać tej dyscypliny sportu. Kurs kierujemy do osób, które nie tylko trenują triathlon, ale również wzbogacają swoją wiedzę, mają określony jej zasób wyniesiony z literatury bądź innych kursów, szkoleń lub studiów. Szkolenie będzie prowadzone przez doświadczonych trenerów, zawodników i instruktorów, którzy od lat działają w triathlonie: trenera Artura Bilewskiego, Elę Krakowiak i Jarka Skibę.

 

 

 

krakowiak 01-2016

Ela Krakowiak jest trenerką pływania po AWF w Poznaniu, wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski, Europy i Świata w pływaniu w płetwach a także trenerem kadry Juniorów. Tydzień temu pobiła swój kolejny rekord. Jest wielkim pasjonatem sportu, niesamowicie dobrym metodykiem, chodzącą encyklopedią jeżeli chodzi o metodykę pływania, potrafi doskonale przekazywać wiedzę.  Dwukrotnie ukończyła Ironman, a jej osiągnięcia zawodnicze i trenerskie zostały docenione przez państwowe instutucje. Została dwukrotnie odznaczona przez Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki (1993 r.) brązowym medalem za „Wybitne osiągnięcia sportowe„. Z Panią Elą Krakowiak współpracowaliśmy podczas wielu kursów pływania i mamy bardzo dobrą opinię na jej temat. Na co dzień zajmuje się szkoleniem młodzieży i dorosłych i pracuje również z triathlonistami.

 

 

bilewsi 01_2016
Artur Bilewski jest byłym kolarzem i triathlonistą, trenerem triathlonu (min. Diamentu, Olimpii) oraz pływania, absolwentem poznańskiej AWF, medalistą mistrzostw Polski. W 2015 roku podczas Światowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej jego podopieczni zdobyli Wicemistrzostwo Świata w rywalizacji sztafet i indywidualnie w kategorii dziewcząt. Na arenie krajowej jego podopieczni zdobywali wiele medali Mistrzostw Polski. 

 

 

skiba 01-2016

Jarek Skiba jest trenerem pływania, lekkiej atletyki oraz triathlonu. Zajmuje się również promocją sportu osób niewidomych i niedowidzących. Czytelnicy Akademii Triathlonu znają Jarka doskonale jako przewodnika Marcina Suwarta, z którym startował na wielu zawodach w Polsce.

 

Generalnie na nasz kurs może zgłosić się każdy, kto chce poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć umiejętności niezbędne w pracy z uprawiającymi triathlon. Na początku kursu przeprowadzimy test sprawnościowy, aby zweryfikować poziom kursantów i dostosować zajęcia do ich umiejętności, ale zakładamy, że trafią do nas świadomi i dorośli ludzie, którzy mają styczność z triathlonem i chcą podnosić swoje kwalifikacje. Wskażemy również te obszary, które naszym zdaniem kursanci powinni poprawić do egzaminu końcowego, jeżeli chcą w profesjonalny i bezpieczny sposób nauczać innych.

Dotknęłaś bardzo istotnego problemu: „Nauczać innych”, czyli mieć odpowiednie kwalifikacje do tego, aby przekazywać wiedzę i doświadczenie. Z tym bywa różnie.
Absolutne minimum, o którym nawet nie wypada rozmawiać, to oczywiście takie umiejętności i wiedza, które będą gwarantem, że trener czy instruktor nie zrobi krzywdy swojemu zawodnikowi.

Patrząc na to, co dzieje się na rynku triathlonowym i biegowym, wydaje mi się, że nie jest to takie oczywiste.
Dlatego proponujemy kursy, które mają tę wiedzę i umiejętności podnosić. Bardzo zależy mi na jakości i rzetelnej, aktualnej wiedzy przekazywanej podczas naszych kursów. Na skutek pozornego uwolnienia zawodów wytworzyła się niebezpieczna dla „klienta” sytuacja, w której wiele niekompetentnych osób obwołuje się trenerami i „bierze do pracy”. Spotykamy się z takimi sytuacjami, gdy instruktor, nie zna układu mięśniowego człowieka (w podstawowym zakresie), nie mówiąc już o ugruntowanej wiedzy z zakresu metodyki treningu. Kursy instruktorskie prowadzę już prawie 10 lat i przez te parę lat spotkałam się z różnymi powodami uczestnictwa w kursie. Niektórzy przychodzą by dowiedzieć się więcej dla siebie, inni by poszerzyć kompetencje zawodowe, a jeszcze inni po papierek. Ci ostatni najczęściej przychodzą w trakcie kursu i mówią, że są bardzo pozytywnie zaskoczeni i wynoszą o wiele więcej niż zakładali. Jednak mimo, że na egzaminach wymagamy niemało i egzekwujemy wiedzę, kursanci polecają nas swoim znajomym. Jest to dla nas najlepsze potwierdzenie dobrze wykonanej pracy – ponad 85% osób trafia do nas z polecenia. Chodzi nam przede wszystkim o zmianę nastawienia i faktyczne podnoszenie kwalifikacji. Wymagamy sporo od kursantów ale i od nas samych. Naszą pracę kontroluje Kuratorium, mamy również możliwie najwyższe w obecnej chwili uprawnienia nadane przez akredytację Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w oparciu o przepisy Ministerstwa Edukacji. Prawdopodobnie jesteśmy jedyną Placówką w Polsce z akredytacją na szkolenia instruktorów i trenerów, jest to państwowe potwierdzenie jakości całego procesu dydaktycznego.

 

efib1 01-2016

Wiem, że o zdobycie tego dokumenty trochę powalczyłaś…
Parę ładnych lat. Ale każdy kurs i każda kontrola może ten dokument podważyć. Musimy trzymać poziom, bo możemy ją szybko stracić. EFIB powstał w 2009 roku w Poznaniu jako centrum szkolenia instruktorów. Narodziło się z pasji, misji szkolenia, sama jestem instruktorem i wiem, ile czasu i wysiłku kosztuje zorganizowanie wysokiej jakości szkolenia. Brałam udział w różnych szkoleniach i często czegoś mi brakowało. Chodziło mi o stworzenie centrum szkoleniowego, w którym nie będzie liczył się tylko „papierek”, a faktyczne podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie wiedzy, kształcenie ustawiczne, aktualna wiedza! Trafiałam na kursy, na których z pożółkłych kartek odczytywano przestarzałe formułki. Nasze programy są nieustannie modyfikowane i udoskonalane.

Jak będzie wyglądał najbliższy kurs?
Rozpoczniemy 6 lutego. Zajęcia będą się odbywać w co drugi weekend (sobota, niedziela) aż do końca kwietnia, aby zdążyć przed majówką. Będzie możliwie dużo zajęć praktycznych, połączonych z teorią. Położymy nacisk na metodykę, technikę, układanie planów treningowych pod kątem mikro, makro i mezocyklów. Skupimy się na metodyce zwiększania siły, szybkości i wytrzymałości, pracy ze sprzętem. Pojawią się kwestie związane z motywacją i psychologią treningu. Będą podstawy historyczne triathlonu, aby przyszli trenerzy mieli świadomość, skąd wywodzi się ich dyscyplina. Przekażemy wiedzę z zakresu fizjologi wysiłku fizycznego, odżywiania, dietetyki, nawodnienia i suplementacji. Będą jeszcze eksperci, którzy pojawią się u nas gościnnie, ale to niespodzianka.

 

efib 01-2016

Jaki dokument dostaną kursanci?
Będzie to dokument wg wzoru MEN poświadczający ukończenie kursu instruktora triathlonu pod patronatem Polskiego Związku Triathlonu, uprawnienia wydane przez Placówkę EFIB z akredytacją Kuratorium Oświaty. Jest to papier uprawniający do prowadzenia zajęć dydaktycznych z dziećmi i dorosłymi, w Polsce i za granicą (wydajemy go również w języku angielskim). Nasi kursanci pracują już w takich krajach jak Francja, Włochy, Anglia czy Holandia – prowadzimy kursy nie tylko z triathlonu. Certyfikaty jakimi dysponujemy powodują, że jesteśmy wiarygodni i bardzo często otrzymujemy zapytania od firm, z prośbą o polecenie naszych absolwentów do pracy w zawodzie instruktora bądź trenera. Na podstawie wydanego przez nas dokumentu na ważnej podstawie prawnej, można założyć odpowiednią działalność gospodarczą, pracować w klubie sportowym mając pewność, że otrzymany dokument pozwoli nam w razie konieczności wyegzekwować ubezpieczenie. Zapisy już trwają, ilość miejsc jest ograniczona, ponieważ szkolimy w małych grupach, listę zamykamy w przyszłym tygodniu.

 

Formularz zgłoszeniowy znajdziesz pod adresem  http://www.efib.pl/zgloszenia

 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,815ObserwującyObserwuj
22,100SubskrybującySubskrybuj

Polecane