Kwitnące numery startowe. Oryginalny sposób na ekologię podczas Poznań Półmaratonu

Piętnasta edycja Poznań Półmaraton będzie najbardziej ekologiczną odsłoną rywalizacji. Organizatorzy tak mocno wzięli sobie do serca dbanie o otaczające nas środowisko, że zawodnikom umożliwiają start z biodegradowalnym numerem!

Piętnasta, jubileuszowa edycja Poznań Półmaraton odbędzie się już w ten weekend. Zawodnicy staną do rywalizacji 16 kwietnia, czyli w niedzielę. Zainteresowanie jest tak wielkie, że do 8000 miejsc organizatorzy musieli niedawno dołożyć kolejne pakiety. Tegoroczna edycja wyróżnia się jednak nie tylko ze względu na zainteresowanie, ale też…niezwykle oryginalny pomysł z ekologicznymi numerami startowymi.

Organizatorzy zdecydowali się, że zawodnicy otrzymywać będą trzy różne rodzaje numerów – normalne, czerwone (dla osób, które chcą zachować anonimowość podczas biegu, np. nie życzą sobie zdjęć), a także… kwitnące numery! To pomysł realizowany w trosce o środowisko naturalne. Numery wykonane będą z biodegradowalnego materiału, który zawiera nasiona maciejki, rumianku i stokrotki.

Mamy trzy rodzaje numerów. Pierwszy jest też czerwonym. Jeżeli ktoś nie chce, żeby jego wizerunek znalazł się w mediach, to zaznaczamy numer w swoich zgłoszeniach i jesteśmy „na czerwono”. Nigdzie się nie pojawimy – nasze dane są zanimizowane. Mamy też numer zielony, ekologiczny. W tym roku bardzo mocno na to stawiamy. Ten numer jest mniejszy, dodawany do pakietu i będzie można go zasadzić w swoim ogródku i wyrosną z niego rośliny. W taki sposób będzie można dbać o ekologię – mówi dyrektor 15. Poznań Półmaratonu Łukasz Miadziołko. Taki ekologiczny numer będzie mógł zamienić się później w łąkę kwietną, która jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem – stanowi schronienie dla wielu gatunków małych ssaków i wzbogaca bioróżnorodność. Tworzy też mikroklimat na terenach miejskich.

fot.Bartosz Jankowski

Ekologia motywem przewodnim Poznań Półmaratonu

Miadziołko mówi, że poznańskie imprezy biegowe zmieniają się i ewoluują w kierunku, który ma stanowić jak najmniejsze obciążenie dla środowiska. Już od kilku edycji półmaratonu i maratonu zawodnicy otrzymują na trasie kranówkę. Zrezygnowany z plastikowych kubeczków, które są obciążeniem dla środowiska.

Organizatorzy współpracują w tym roku z Wartą Poznań. Klub obchodzi 110-lecie istnienia, a kooperacja ma być krokiem ku bardziej ekologicznym imprezom biegowym. – Zanieczyszczone powietrze, zaśmiecone lasy – to problem ogólnopolski. Rola ekologii w bieganiu nie jest abstrakcją, dlatego chcemy dzięki kooperacji z POSiR zrobić ważny krok w kierunku coraz bardziej „zielonych” imprez biegowych i sportowych – mówi prezes z zarządu Warty Poznań Bartosz Wolny.

Ekologicznych działań ma być jeszcze więcej. Organizatorzy zaplanowali bowiem między innymi sadzenie drzew i sprzątanie poznańskich terenów zielonych przez sympatyków biegania.

15. Poznań Półmaraton wystartuje w niedzielę o 10:00. Na starcie będzie około 8500 osób. Trasę możecie zobaczyć w poniższej wizualizacji.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane