Licencje PZTri – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

System licencyjny PZTri to projekt wprowadzony na kształt systemów zachodnich (USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Niemcy), mający na celu szeroko rozumiany rozwój
triathlonu w Polsce. PZTri, we współpracy z organizatorami największych imprez triathlonowych, przygotowało dwa typy licencji dla zawodników – licencje roczne oraz licencje dzienne. Licencje roczne upoważniają do startu w ponad 40 partnerskich imprezach triathlonowych PZTri oraz gwarantują dostęp do licznych korzyści i zniżek dedykowanych wyłącznie
członkom PZTri. Licencje dzienne umożliwiają start w konkretnych zawodach triathlonowych.

 

Środki uzyskane przez PZTri, dzięki wprowadzeniu systemu licencyjnego, zostaną przeznaczone na rozwój sportu dzieci, młodzieży i sportu niepełnosprawnych triathlonistów (paratriathlonistów) oraz na promocję i upowszechnianie zdrowego trybu życia, poprzez wspieranie sportu amatorskiego.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z biurem PZTri:
– telefonicznie, nr tel. 22 827 92 91
– mailowo, adres mailowy: [email protected]
– osobiście w biurze w Warszawie, ul. Złota 9/9
– osobiście na stoisku PZTri na dowolnych partnerskich zawodach

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI


OGÓLNE

Co to jest licencja?
Licencja to dokument uprawniający do startu w zawodach partnerskich PZTri. Istnieją dwa rodzaje licencji: roczna i dzienna. Oba rodzaje zostały szczegółowo opisane poniżej.

Na jakich zawodach wymagane są licencje?
Licencje wymagane są na wszystkich zawodach partnerskich PZTri. Aktualna lista zawodów dostępna jest na stronie triathlon.pl/zawody, informacje o licencjach są również umieszczane na stronach internetowych poszczególnych zawodów.

Dlaczego licencje są wymagane akurat na tych zawodach?
Stale pracujemy nad tym, aby jak najwięcej imprez triathlonowych, duathlonowych i crosstriathlonowych współpracowało w zakresie organizacji z PZTri, a tym samym uzyskiwało status imprezy partnerskiej PZTri. Zawody są jednak organizowane przez niezależnych organizatorów i jeśli konkretny organizator nie współpracuje z PZTri, to ma prawo organizować zawody samodzielnie i nie wymagać licencji.

Skąd pomysł wprowadzenia obowiązkowych licencji?
Wprowadzając system licencyjny do polskiego triathlonu nadrabiamy wieloletnie zaległości organizacyjne względem innych państw. Licencje (roczne i jednorazowe) obowiązują od wielu lat m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy Hiszpanii, wymagane są również przez największe cykle triathlonowe, jak Ironman czy Challenge Family. Szeroki rozwój triathlonu to jeden z głównych celów statutowych PZTri, obowiązujący system licencyjny umożliwia prowadzenie zrównoważonych działań na wielu płaszczyznach naszej dyscypliny.

Na co wykorzystane będą środki ze sprzedanych licencji?
Środki pozyskane z systemu licencyjnego przeznaczane będą na rozwój sportu dzieci i młodzieży, paratriathlonu oraz, rozumiejąc wagę i rolę upowszechniania zdrowego trybu życia, sportu amatorskiego. Nie planujemy wspierać z tych środków sportu wyczynowego, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz ze środków sponsorskich.

LICENCJA ROCZNA

Po co mi licencja?
Licencja upoważnia do startu w zawodach partnerskich PZTri. Nieposiadając licencji rocznej lub jednorazowej zawodnik nie odbierze pakietu startowego i nie wystartuje w zawodach.
Licencja roczna daje prawo startu w Mistrzostwach Polski Age Group.

Jakie korzyści otrzymuję kupując roczną licencję i stając się członkiem PZTri?
Szczegółowa lista korzyści opisana jest na stronie triathlon.pl/korzysci Jest to przede wszystkim roczne ubezpieczenie OC i NNW, obejmujące wydarzenia związane z uprawianiem triathlonu na zawodach i treningach przez cały rok. Dodatkowo, członkowie PZTri mogą korzystać ze zniżek u naszych partnerów (szczegóły na stronie triathlon.pl/znizki), a także otrzymują rabaty na udział w szkoleniach trenerskich i sportowych organizowanych przez PZTri.
Zawodnicy posiadający roczną licencję klasyfikowani będą również w ogólnopolskim rankingu Age Group (po ukończeniu co najmniej 3 partnerskich imprez PZTri), zaś najlepsi będą nagradzani na dorocznej gali Polskiego Triathlonu na jesieni. Posiadanie rocznej licencji jest również niezbędne w celu dopuszczenia do startu w zawodach rangi Mistrzostw Polski, a także pełni funkcję licencji krajowej i zwalnia z dodatkowych opłat licencyjnych na imprezach typu Ironman czy Challenge Family oraz na innych zawodach zagranicznych.

Jak mogę wyrobić licencję roczną?
Licencję roczną można wyrobić poprzez aplikację mobilną PZTri (do pobrania w App Store lub Google Play), licencja będzie ważna bezpośrednio po pomyślnym zakończeniu procesu zakupu licencji.
Licencję można także wyrobić listownie po przesłaniu wniosku na adres biura zgodnie z instrukcją na stronie triathlon.pl/roczne Informujemy, że czas od wysłania wniosku pocztą do otrzymania pocztą licencji to nawet 4-6 tygodni, dlatego zachęcamy do wyrabiania licencji poprzez aplikację mobilną.

Kiedy mogę wyrobić licencję na kolejny rok?
Jeśli będzie to pierwsza licencja roczna, można wyrobić ją w każdej chwili. Jeśli jest to kolejna licencja roczna, wówczas zakupu można dokonać nie wcześniej, niż 90 dni przed upływem daty ważności aktualnie obowiązującej licencji.

Co dokładnie zawiera ubezpieczenie roczne?
Ogólne warunki ubezpieczenia dostępne są tutaj: www.triathlon.pl/download/Dla-zawodnikow/WU_Sport.pdf

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z ubezpieczycielem, TU Europa SA pod nr tel. +48 71 36 92 887.

Prosimy powołać się na warunki polisy grupowej nr U90000715/DUO/2017/122207.

Ile kosztuje roczna licencja i do kiedy jest ważna?
Roczna licencja, zawierająca ubezpieczenie, to koszt 100 zł. Licencje ważne są przez rok (365 dni) od momentu zakupienia licencji.

Czy muszę posiadać badania, aby wyrobić licencję?
Tak, zgodnie z Ustawą o Sporcie zawodnik objęty licencją powinien posiadać ważne badania lekarskie, orzekające o braku przeciwskazań do uprawiania triathlonu. Przy wyrabianiu licencji rocznej należy wgrać skan lub zdjęcie badań do aplikacji (lub przesłać pocztą wraz z wnioskiem), przy licencji jednorazowej należy złożyć oświadczenie, że posiada się ważne badania.

Czy otrzymam kartę z licencją?
Tak, każdy zawodnik będzie posiadał automatycznie generowaną licencję w aplikacji na telefonie, jak również otrzyma pocztą na adres korespondencyjny kartę z licencją. Licencje są wysyłany zwykłym listem.

Skąd organizator będzie wiedział, że mam licencję?
W zależności od organizatora, biuro zawodów może posiadać listy zawodników z zaznaczonymi osobami posiadającymi licencje; ewentualnie przed wydaniem pakietu startowego zawodnik będzie proszony o okazanie licencji (w telefonie lub karty). Szczegółowe zasady weryfikacji licencji będą podawane przez organizatorów na stronach internetowych poszczególnych zawodów.

Dlaczego nie mogę wyrobić po prostu jednej licencji, tylko co roku muszę wyrabiać kolejną?
Na bieżąco mogą się zmieniać warunki ubezpieczenia, lista imprez objętych systemem licencyjnym oraz wymagania Ustawy o sporcie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawodnicy odnawiali co roku licencję, akceptując aktualne na dany sezon warunki i regulaminy.

Czy zostając „Członkiem PZTri” po wykupieniu licencji będę miał dostęp do swojego konta na stronie www.triathlon.pl?

Tak! Od 2019 roku zostanie uruchomiona funkcjonalność konta zawodnika na stronie triathlon.pl gdzie każdy będzie mógł sprawdzić swoje wyniki, odnaleźć się w rankingu oraz bezpośrednio dokonać zakupów w sklepie internetowym z odpowiednią zniżką.

Przez pomyłkę wpisałem złe dane we wniosku licencyjnym – co muszę zrobić?
Prosimy o kontakt z biurem PZTri telefonicznie (tel. 22 827 92 91) lub mailowo ([email protected]).

Czy mogę zrezygnować z rocznej licencji i otrzymać zwrot środków?
Nie, licencja roczna jest bezzwrotna, natomiast ubezpieczenie będzie ważne do końca ważności aktualnej licencji.

Czy mogę wpisać w polu „Klub” dowolną wartość?
Tak!

LICENCJA DZIENNA

Po co mi licencja?
Licencja upoważnia do startu w zawodach partnerskich PZTri. Nieposiadając licencji rocznej lub jednorazowej zawodnik nie odbierze pakietu startowego i nie wystartuje w zawodach.

Jak mogę wyrobić licencję dzienną?
Licencję dzienną można wyrobić poprzez aplikację mobilną PZTri (do pobrania w App Store lub Google Play). Licencję można wykupić też bezpośrednio przed odbiorem pakietu startowego w biurze zawodów na stoisku PZTri, płacąc gotówką lub kartą. Licencja obowiązuje tylko na tych zawodach, na których jest wykupywana. W przypadku niektórych organizatorów, możliwe jest również wykupienie licencji dziennej od razu w trakcie zapisywania się na zawody. Koszt wyrobienia licencji dziennej to 20 zł.

Czy muszę posiadać badania, aby wyrobić licencję?
Tak, zgodnie z Ustawą o Sporcie zawodnik objęty licencją powinien posiadać ważne badania lekarskie, orzekające o braku przeciwskazań do uprawiania triathlonu. Przy wyrabianiu licencji rocznej należy wgrać skan lub zdjęcie badań do aplikacji, przy licencji jednorazowej należy złożyć oświadczenie, że posiada się ważne badania.

Czy muszę kupić kilka licencji jednorazowych, jeśli chcę wystartować w kilku wyścigach w czasie jednej imprezy triathlonowej?
Nie, licencja dzienna obowiązuje na całej imprezie, czyli można wystartować np. w sobotę na jednym dystansie, a w niedzielę na drugim i dodatkowo w sztafecie – wszystko w ramach jednej licencji dziennej.

Czy, jeśli zawody triathlonowe są w ramach cyklu, to wystarczy mi jedna licencja dzienna na cały cykl?
Nie, na każde niezależne zawody w ramach cyklu, odbywające się w innym terminie i w innej lokalizacji, wymagana jest oddzielna licencja dzienna. Oczywiście, licencja roczna upoważnia do startu we wszystkich zawodach.

Czy mogę dostać zwrot środków, jeśli wykupię licencję jednorazową i nie wystartuję?
Nie, licencje jednorazowe są bezzwrotne. Nie ma też możliwości przepisania licencji na inne zawody lub na inną osobę.

Czy jeśli zawody, na które kupiłem licencję jednorazową, zostaną odwołane, to otrzymam zwrot środków?
Oczywiście! W takiej sytuacji prosimy o kontakt mailowy: [email protected] środki zostaną zwrócone w ciągu 2 tygodni.

Skąd organizator będzie wiedział, że mam licencję?
W zależności od organizatora, biuro zawodów może posiadać listy zawodników z zaznaczonymi osobami posiadającymi licencje lub biuro zawodów, przed wydaniem pakietu startowego, może prosić zawodnika o okazanie licencji w telefonie. Szczegółowe zasady weryfikacji licencji będą podawane przez organizatorów na stronach internetowych poszczególnych zawodów.

INNE

Czy dane na licencjach muszą być takie same, jak dane w dowodzie osobistym? Czy mogę podać pseudonim zamiast nazwiska?
Niektórzy organizatorzy przy odbiorze pakietu mogą prosić o okazanie licencji oraz dowodu tożsamości. Aby uniknąć nieporozumień wymagamy podania prawdziwych danych, zgodnych z dowodem tożsamości.

Zgubiłem moją kartę z roczną licencją – co mam zrobić?
Prosimy o kontakt mailowy: [email protected] Koszt produkcji i wysłania nowej karty to 10 zł, karta zostanie wysłana w ciągu 2 tygodni od otrzymania zgłoszenia.

Kiedy odbędzie się Gala Triathlonu i co tam będzie?
Gala organizowana jest co roku jesienią w Warszawie. Nagrodzimy tam najlepszych zawodników i kluby rywalizujące w systemie sportu młodzieżowego, podzielimy się informacjami dotyczącymi wykorzystania środków z systemu licencyjnego, poinformujemy o sukcesach naszej młodzieży, paratriathlonistów i amatorów na arenie międzynarodowej.

Co powinienem zrobić, jeśli czegoś jeszcze nie wiem?
W razie pytań zachęcamy do kontaktu z biurem PZTri:
– telefonicznie, nr tel. 22 827 92 91
– mailowo, adres mailowy: [email protected]

– osobiście w biurze w Warszawie, ul. Złota 9/9
– osobiście na stoisku PZTri na dowolnych partnerskich zawodach

 

Dlaczego warto mieć licencję.png

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

7 KOMENTARZE

 1. Od kilku dni próbuje kupić licencje poprzez aplikacje. Bez powodzenia, apka zawiesza się po kliknięciu PŁACĘ. W związku z powyższym usiłuję dodzwonić się pod wskazany numer telefonu (22 827 92 91), również bezskutecznie. Co się dzieje???

 2. Te pseudo licencje to niezłe zdzierstwo. A najlepszy jest powód, jakieś głupkowate tłumaczenie ze winnych krajach takie licencje są. czyli w innych krajach zdzierają z zawodników, to my też w końcu musimy.

 3. Hmm na triatlon Sieraków zapisywałem się w VI 2017
  Na ten moment nie było informacji o wymaganych licencjach – ktoś postanowił sobie dorobić ?
  Czy ceny pakietów są za niskie ?
  Gratulacje za kreatywność

 4. Czy PZTri udostępni listę lekarzy którzy mogą wystawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania triathlonu? Takie zaświadczenie nie może być wydane przez dowolnego lekarza.

 5. Dokładnie – w nowym systemie racjonalizujemy datę ważności i licencje wydane po 1 października są ważne 365 dni.

 6. Mam pytanie o datę ważności licencji rocznej. W tym roku kupiłem licencję i ważna jest tylko do końca roku kalendarzowego, a nie przez 365 dni od dnia zakupu… Więc jak jest naprawdę?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,453ObserwującyObserwuj
440SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze