Checklista. Co zabrać na zawody?

Stajesz na linii startu, za chwilę masz wbiec do wody, chcesz naciągnąć okularki na twarz i okazuje się nagle, że… nie zabrałeś ich z domu. Co zrobić, aby w przedstartowym stresie nie zapomnieć o najważniejszych rzeczach? 

ZOBACZ TEŻ: Jaki rower do triathlonu wybrać?

Jednym z najistotniejszych etapów przygotowań do startu jest sprawdzenie listy kontrolnej, czyli tzw. checklisty. Odhaczenie na kartce nazwy sprzętu, który już spakowałeś do torby, pozwala na zminimalizowanie ryzyka, że o czymś zapomnisz. Dobrze skonstruowana checklista sprawi, że bez dodatkowego stresu, będziesz mógł skupić się na wyścigu.

Podstawy sprzęt

Zgodnie z kolejnością triathlonu, rozpoczynamy od pływania. Upewnij się, że spakowałeś strój startowy, na który następnie nałożysz piankę pływacką. Pamiętaj o okularkach. Nie musisz martwić się natomiast o czepek pływacki. Na każdych zawodach triathlonowych w pakiecie startowym znajdziesz czepek od organizatorów, w którym będziesz miał obowiązek wystartować. 

Kolejny etap i jego najważniejszy element, czyli rower. Na głowę kask rowerowy, na oczy okulary, w pasie zapięty pas na numer startowy, a na stopach buty kolarskie. Na liście znajdziesz też gumki recepturki, które pozwolą na przymocowanie butów do pedałów. Gdy wskoczysz na rower, nałożysz buty i zaczniesz kręcić, gumki recepturki pękną. Dzięki temu patentowi zaoszczędzisz sporo czasu na zakładaniu butów. Pamiętaj o bidonach i żelach, które będą stanowiły paliwo dla organizmu. Jak mówi przysłowie: przezorny zawsze ubezpieczony. Na wszelki wypadek warto spakować zapasową dętkę.

Na ostatnim etapie musisz już tylko wcisnąć na nogi buty biegowe. Bardzo przydatne, zwłaszcza w słoneczny dzień mogą okazać się czapka lub daszek. Część triathlonistów nie chcąc tracić czasu w strefie zmian, pomija nakładanie skarpetek, jednak jest to indywidualna decyzja. 

Koniecznie pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego. Organizatorzy mogą zażądać potwierdzenia swojej tożsamości.

Dodatkowe rzeczy 

Oprócz podstawowego sprzętu warto spakować kilka dodatkowych rzeczy, które mogą okazać się przydatne.

  • Buty biegowe do rozgrzewki i dres – pozwolą na komfortową rozgrzewkę przed starem.
  • Zegarek i pasek HR – abyś mógł trzymać się odpowiednich zakresów i kontrolować podstawowe parametry takie jak tętno, czy tempo.
  • Pompka rowerowa + fajka dysku – przed startem warto sprawdzić, czy z opon wstawionego dzień wcześniej do strefy zmian roweru nie zeszło powietrze. Dzięki pompce i fajce dysku uzupełnisz brakujące bary.
  • Szmatka do roweru + smar, klucze imbusowe, taśma izolacyjna, nożyczki, czyli zestaw naprawczy pierwszej pomocy.
  • Licencja PZTri – jeśli wymaga tego regulamin zawodów.
  • Krem z filtrem – przydatny zwłaszcza podczas startu latem na długim dystansie. Pozwoli uniknąć oparzeń skóry.

Akademia Triathlonu wspólnie ze Szkołą Triathlonu przygotowały specjalną checklistę, która pozwoli na sprawdzenie wszystkich niezbędnych rzeczy, które powinieneś zabrać ze sobą na triathlon. Listę możesz wydrukować i po kolei odznaczać rzeczy, które już spakowałeś. 

Gotowa checklista triathlon

ZOBACZ TEŻ: Kiedy przyda ci się sprzęt basenowy?

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,453ObserwującyObserwuj
441SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze