Problem dotyczący legalności obuwia startowego stał się polem do dyskusji po tym, jak Gustav Iden, pobił rekord trasy biegowej na Hawajach i zwyciężył wyścig z czasem 7:40:24. Norweg miał na sobie prototyp butów ON, które wydają się mieć masywną, wysoką środkową podeszwę, przekraczającą 50 mm.
Legalność butów Idena
W lekkoatletyce istnieją regulacje dotyczące technologii obuwia, w tym m.in. ograniczenie grubości podeszwy. Przepisy te określają, maksymalną wysokość 40 mm podeszwy butów dla biegów ulicznych. World Triathlon, przyznał jednak, że podczas imprez triathlonowych nie są przestrzegane standardy World Athletics i nie jest przeprowadzana kontrola butów.
– Gustav miał na sobie model Cloudboom Echo 3, który został dostosowany do jego specyficznych potrzeb na ten wyścig. Aby zapewnić legalność buta, skontaktowaliśmy się zarówno z organizacjami Ironman, jak i World Triathlon, które potwierdziły, że but jest zgodny z ich zasadami – powiedziała rzeczniczka prasowa ON Silke Tegethof.
Wyświetl ten post na Instagramie
Problem jest o tyle ciekawy, że World Triathlon przez długi czas przestrzegał przepisów World Athletics, dotyczących m.in. aspektów technicznych takich jak wybór sprzętu. Jednak w World Athletics trwają obecnie prace nad określeniem kierunku, w którym powinien podążać rozwój obuwia, dlatego World Triathlon zrezygnował z egzekwowania zasad World Athletics. Stworzyło to lukę w przepisach, którą norweski sztab szkoleniowy świetnie wykorzystał.
– Ponieważ wdrożenie tej zasady (zwłaszcza proces zatwierdzania) jest wciąż poddawane przeglądowi i nie zostało zdefiniowane do wdrożenia w innych sportach, World Athletics zaleciło nam, abyśmy nie przyjmowali tej zasady, dopóki proces nie zostanie jasno określony. Dlatego obecnie nie sprawdzamy ani nie zatwierdzamy butów – stwierdził rzecznik Wolrd Triathlon.
Triathlonowe bezprawie?
Większość organizacji triathlonowych w kwestii organizacyjnych oraz regulaminowych korzysta natomiast ze wskazówek World Triathlon. Efektem tego, jest fakt, że przy obecnych przepisach, na imprezach serii IRONMAN czy innych wyścigów serii World Triathlon w tym np. World Triathlon Championship Series zawodnicy nie muszą ograniczać się do żadnych regulacji i mogą dowolnie dobierać obuwie startowe.
Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, to dowolność obuwia biegowego będzie miał również zastosowanie podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyścig innowacji
Brak kontroli z pewnością otwiera furtkę dla nowych innowacji i rozwiązań, które będą daleko odbiegać od dotąd przyjmowanych standardów. Incydent ten wywołał spore poruszenie w świecie triathlonowym, ponieważ jak się okazuje większość zawodników i firm dalej przestrzega zasad World Athletics.
Czy luka zostanie zamknięta?
Czy przepisy zostaną zmienione? World Triathlon przekazał informacje, że skontaktuje się z World Athletics, aby dowiedzieć się, kiedy nowe regulacje będą gotowe do przyjęcia.
ZOBACZ TEŻ: Buty do biegania — czym się kierować przy wyborze?