Marcin Konieczny wicemistrzem świata! IRONMAN Kona 2022

Kiedy w 2017 roku zwyciężył w kategorii wiekowej M45-49 za cel postawił sobie powtórzenie tego sukcesu przy okrągłej 50. Marcin Konieczny właśnie został wicemistrzem świata IRONMAN Kona 2022.

– Start na Hawajach był celem cząstkowym tego, co gdzieś z tyłu głowy mi siedzi. Jak zacząłem trenować triathlon, to założyłem sobie, że zostanę Mistrzem Świata w wieku 50 lat – powiedział w rozmowie z Łukaszem Grassem.

Przebieg wyścigu

Z wody wyszedł na 77. pozycji z czasem 1:03:41. Wynik nie był jednak zaskoczeniem. Dopiero rower i bieg miały okazać się dyscyplinami, w których Konieczny zacznie nadrabiać i budować swoją pozycję.

Trasę kolarską rozpoczął bardzo mocno. Po pierwszych dwóch kilometrach wskoczył na 48. miejsce, na 96. kilometrze był już w pierwszej 10. wyścigu. Rower zakończył na 6. pozycji z czasem 5:02:40.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MKON (@s.mentor)

Po wyjściu z T2 do podium tracił 4 minuty i nie rezygnował z planu odrabiania strat. Po 15 kilometrach zajmował już trzecie miejsce, a do znajdującego się na 1. pozycji Duńczyka Ulrika Jespersena tracił prawie 9 minut.

2. miejsce było znacznie bliżej. Między Koniecznym a Stefano Bortlamim różnica czasu wynosiła minutę. Marcin sukcesywnie zmniejszał dystans i na 22. kilometrze, wyprzedzając Włocha, mógł zacząć myśleć o gonieniu swojego marzenia, by zostać 50-latkiem z tytułem mistrza świata IRONMAN.

Niestety przewaga między Koniecznym a Jespersenem okazała się zbyt duża. Polak przekroczył linię mety na 2. miejscu z czasem 9:36:22. Duńczyk Urlik Jespersen został mistrzem świata z wynikiem 9:28:24. Stefano Bortlami wywalczył brąz, docierając do mety niespełna 2 minuty po Marcinie Koniecznym.