Szołowski o Kalwacie: „Facet, który dobrze biegał.”

Red: Tydzień temu na Akademii Triathlonu mogliście przeczytać wywiad z Markiem Kalwatem. Pan Andrzej Szołowski przesłał do naszej redakcji swoje wspomnienia i refleksje z wieloletniej współpracy z tym wybitnym sportowcem. Z wielką przyjemnością publikujemy tekst Andrzeja Szołowskiego, dziękując, że zechciał podzielić się swoją wiedza.

 

 

 

Początki TS Akwedukt  przypominają anegdotyczną opowiastkę o spotkaniu trzech amerykańskich oficerów, z których jeden był dobry w pływaniu, drugi w jeździe na rowerze, a trzeci dobrze biegał… Na pewno znacie. Słyszycie ją przed każdymi zawodami. W Kielcach też spotkało się trzech facetów. W odróżnieniu od tych z legendy – nie wojskowych, a zajadłych cywilów. Jeden był trenerem, któremu znudził się stadion, drugi lekkoatletą, któremu „przejadło się” bieganie i trzeci, który po prostu był entuzjastą sportu. I tak Andrzej Szołowski zaczął trenować Marka Kalwata, przy finansowym wsparciu Leszka Wrony, co w 1995 roku zaowocowało powstaniem Towarzystwa Sportowego „Akwedukt”. Starożytną i pięknie współbrzmiącą z równie starożytnymi „triathlon” i „duathlon” nazwę, Towarzystwo przyjęło od nazwy sponsora: Przedsiębiorstwo Projektowania i Realizacji Obiektów Inżynierii Ochrony Środowiska „AKWEDUKT”.

 

Chcę dodać kilka osobistych opinii na temat tego wielkiego człowieka i sportowca, z którym miałem przyjemność uczestniczyć w procesie treningowym i dorastać jako trener triathlonu i duathlonu. Nigdy nie grymasił, on po prostu dobrze biegał. Kalwata można opisać krótko: przewidywalny w realizacji treningów, doskonale zorganizowany, z charyzmą i ascetyzmem, waleczny, skromny, lojalny  i perfekcyjny we współpracy z trenerem, świadomy założonych celów. Orzełek na piersiach był dla niego czymś w rodzaju talizmanu.

{gallery}kalwat{/gallery}
Kalwat był wielokrotnie wyróżniany przez Marszałka woj. świętokrzyskiego i Prezydenta Kielc za zasługi i osiągnięcia sportowe. Wielokrotnie był w trójce na najpopularniejszych sportowców województwa. Duży wpływ na osiąganie tak doskonałych rezultatów Marka miał niewątpliwie fakt rywalizowania w trakcie startów z  zawodnikami zasłużonymi już w historii triathlonu i duathlonu polskiego: Zgliczyńskim, Szlufcikiem, Czyżowiczem, Hryciukiem, Szłapką, Głuszkowskim, Gricnerem, Kowalewskim, Figurskim, Saneckim, Netterem, Korfinim, Szarmachem, Łazarowiczem, Zającem Cebulą, Osickim, Siejakowskim, Urbańskim, Brettem, Cimoszko, Smugiem, Pustułką oraz całą grupą weteranów, którzy zawsze stwarzali na zawodach bardzo dobry klimat. Marek wielokrotnie wspominał, że możliwość uczestniczenia w świetnie zorganizowanych zawodach duathlonowych przyczyniła się do traktowania tej dyscypliny na równi z triathlonem.

 

Obecnie Marek Kalwat jest szanowanym wykładowcą Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Dla wszystkich zainetersowanych poniżej wyniki sportowe Marka Kalwata.

 

kalwat_wyniki.pdf

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,470ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane