Mark Allen – rak zaatakował mu policzek

Mark Allen, który zmaga się z rakiem skóry, w ostatnim odcinku „Mondays with Mark Allen” na YouTubie zwrócił się do osób uprawiających sporty wytrzymałościowe z przestrogą. Jego apel jest szczególnie ważny dla osób, które dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu.

Mark Allen to sześciokrotny mistrz świata IRONMAN, dwukrotny srebrny medalista mistrzostw oraz zdobywca trzeciego miejsca. To również mistrz świata ITU. Na nagraniu Allen pojawił się z widoczną blizną na twarzy. Jak sam mówi, jest to pozostałość po zabiegu chirurgicznym polegającym na wycięciu komórek rakowych, które zaatakowały jego policzek.

– Jeśli uprawiasz sporty wytrzymałościowe albo po prostu lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, prawdopodobnie dużo przebywasz na słońcu – zaczyna swoją opowieść Allen.

Następnie Amerykanin przytacza historię Kevina Moatsa, który swego czasu był bardzo dobrym triathlonistą. Niestety w czerwcu tego roku 67-letni zawodnik przegrał walkę z czerniakiem złośliwym.

ZOBACZ TEŻ: Czy Covid-19 zmienił triathlon?

Badanie kontrolne może uratować życie

Z nowotworami jest tak, że szybkie wykrycie złośliwej zmiany może znacząco zwiększyć szansę przeżycia/zminimalizować szansę przerzutów na inne części ciała. W przypadku Allena do zidentyfikowania problemu doszło w trakcie rutynowej wizyty kontrolnej u dermatologa. Specjalista wytypował miejsca, którym warto się baczniej przyjrzeć. Wykonano biopsję. Wtedy okazało się, że na policzku znajduje się zmiana ze złośliwymi komórkami rakowymi, które trzeba jak najszybciej usunąć. Zabieg wykonany był metodą Mosha*.

Kevin Moats
Kevin Moats, zdjęcie: slowtwich

„Nie musicie przez to przechodzić!”

W dalszej części nagrania Allen szczegółowo omówił dzień, w którym zjawił się w ośrodku leczniczym na zabiegu. Najważniejsze jest to, co powiedział, gdy okazało się, że już w pierwszej próbie chirurg wyciął wszystkie zaatakowane komórki i nie jest konieczne dalsze pogłębianie rany.

Nie musicie przez to przechodzić. Nie chcecie tego robić. Zróbcie wszystko, co możliwe, żeby zająć się ochroną skóry – to były jego słowa na świeżo po zabiegu. Potem, gdy Allen znajdował się w swoim zwyczajowym miejscu, z którego robi nagrania do swojego programu, powiedział jeszcze coś takiego:

Żałuję, że nie posłuchałem tej rady 20-30 lat temu, że nie używałem środków do ochrony skóry i nie badałem się okresowo. Mam nadzieję, że wy to teraz robicie. Że dzięki temu nie przydarzy wam się to, co spotkało Kevina Moatsa. Jeśli dobrze zadbacie o swoje zdrowie, będziecie mogli nadal zajmować się tym, co kochacie, czyli uprawianiem sportów wytrzymałościowych.

/* Operacja Mohsa jest zwykle wykonywana bez znieczulenia ogólnego, guz i otaczająca go skóra są znieczulone miejscowo. Chirurg usuwa zmianę nowotworową a następnie poddaje mikroskopowej ocenie. Proces ten trwa naprzemiennie do momentu całkowitego wyeliminowania zmian. Po usunięciu całej zmiany nowotworowej chirurg decyduje o metodzie zamknięcia rany [źródło: termedia.pl]

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,510ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane