Marta Dzieciątkowska z „niemal pewną” kwalifikacją na igrzyska paraolimpijskie 

Marta Dzieciątkowska sezon startowy 2024 rozpoczęła od świetnego wyścigu w pucharze świata w Australii, gdzie zajęła 2. miejsce. Wysoka pozycja triathlonistki zagwarantowała jej awans w rankingu olimpijskim. 

ZOBACZ TEŻ: Marta Dzieciątkowska przed pierwszym startem w sezonie: „Muszę robić swoje i być dobrej myśli”

Okres kwalifikacji na igrzyska paraolimpijskie rozpoczął się 1 lipca 2023 roku i trwać będzie do 1 lipca 2024. Zgodnie z regulaminem dostępne jest 120 miejsc – 54 dla mężczyzn, 50 dla kobiet i 16 bez względu na płeć. 

Spośród 120 slotów, 104 zostaną zakwalifikowane poprzez proces rankingowy, a 16 poprzez dwustronne zaproszenie World Triathlon. 

W kategorii PTS5, w której rywalizują Monika Belczewska oraz Marta Dzieciątkowska dostępnych jest po 9 slotów w kategorii kobiet i mężczyzn. Podobnie jak w kategorii PTVI, gdzie startują Łukasz Wietecki i Jacek Krawczyk.

„Może być niemal pewna kwalifikacji”

Przed pierwszym startem w sezonie 2024 Marta Dzieciątkowska w rozmowie z Akademią Triathlonu przyznała, że: „kwalifikacje na igrzyska trwają do 1 lipca 2024 roku, dużo się jeszcze może zdarzyć”. Świetny start triathlonistki znacząco umocnił jednak jej pozycję w rankingu. 

Dzieciątkowska awansowała o jedno miejsce i obecnie zajmuje 6. pozycję pośród zawodniczek starających się o kwalifikację. W podsumowaniu startu triathlonistka przyznała, że zebrała dużo punktów do rankingu i szanse na kwalifikacje bardzo wzrosły, jednak czeka ją jeszcze kilka ważnych startów ”a o igrzyskach będzie można dopiero mówić 1 lipca, kiedy kwalifikacje się skończą”.

Polski Związek Triathlonu poinformował jednak, że zawodniczka: „może być niemal pewna kwalifikacji na igrzyska olimpijskie”, a po starcie w Australii Filip Szołowski, dyrektor PZTri, napisał o „pierwszej, historycznej kwalifikacji”. 

Druga z polskich paratriathlonistek, Monika Belczewska w rankingu zajmuje 9. miejsce. Natomiast w kategorii PTVI mężczyzn Łukasz Wietecki znajduje się na 17. pozycji. 

Źródło: World Triathlon
Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,317ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze