Marta Łagownik wysoko w upalnych Mistrzostwach Europy U23 ETU – Eliat

Mistrzostwa Europy U23 na dystansie olimpijskim odbyły się w Izraelu. Do Eliatu poleciała dwójka naszych reprezentantów: Marta Łagownik i Michał Oliwa. Południe Izraela to bardzo gorący region, nawet pod koniec października. Organizator wraz z sędziami zdecydowali się na przesunięcie startu o 1,5 godziny wcześniej ze względu na zapowiadaną wysoką temperaturę, która miała osiągnąć 35 stopni w cieniu. Start mężczyzn odbył się o godzinie 7 rano, a kobiet o 11.

Marta Łagownik zajęła 7 miejsce w Mistrzostwach Europy U23, jej strata do pierwszej triathlonistki to 3 min. 36 sek. Marta uzyskała drugi czas biegu wśród wszystkich uczestniczek. Za zajęcie siódmego miejsca zawodniczka zarobiła 1.300 zł.
Michał Oliwa powrócił do pływania na najwyższym światowym poziomie. Wyszedł z wody wraz z Markiem Davayem HUN z przewagą 15 sekund nad resztą grupy. Początkowo Mark z Michałem jechali samodzielnie, jednak mocno pracujący peleton dogonił dwójkę. Michał Oliwa ukończył zawody na 18 miejscu.

Komentarz postartowy Marty Łagownik:
“Wiedziałam, że nie będzie lekko. Pogoda w Polsce była dla mnie łaskawa ale nie aż tak by przygotować się na ściganie w 30 stopniach, w pełnym słońcu.
Po krótkim roztrenowaniu, które przedłużyłam sobie małym przeziębieniem Monika Smaruj odwaliła kawał dobrej roboty. Nadal nie wiem jak ona to robi. Wszystkie treningi które odbyłam były symulacją minionego wyścigu. Cały sezon udawało nam się utrzymać tą formę na równym poziomie. Jednak ile można startować bez treningu? Po roztrenowaniu zostały 4 tygodnie do startu. Porządny trening i pobyt w domu sprawił że wszystko wróciło na swoje tory. Po otrzymaniu informacji od organizatora o zmianie godziny startu na wcześniejszą, już wiedzieliśmy z Michał Oliwa, że nie będzie lekko.
Etap pływacki mimo wyjścia jako 3 od końca całej stawki oceniam na dobry. W tym sezonie, uwierzcie mi, biorę wszystko w ciemno dzięki dobrym informacjom jakie dostawałam, dziękuję Polskiemu Związkowi, że wysyłają nas wraz z trenerami. Wbrew pozorom jest to ciężka praca. Na miejscu są po prostu specjalistami od wszystkiego. Każda ich wskazówka i słowa wsparcia są na wagę złota. Takie też dostawałam. Po wyjściu z wody musiałam „dospawać” do zawodniczki na początku etapu kolarskiego żeby nie jechać po prostu solo. Razem z nią stworzyłyśmy jeden organizm pracujący i chcący tego samego- gonienia. Na moje szczęście było ciepło i trasa liczyła 6 pętli z podjazdem ze średnia 6%, średnia bo na początku było trochę więcej, która była bezlitosną selekcją naturalna. 4 pętle sukcesywnie doganiałysmy kolejne zawodniczki lub grupki i gubiłyśmy na podjeździe. Na 5 pętli dostałam informacje, że grupa przede mną ode mnie 50” no i pojechałam wszystko co miałam. Koleżankę gdzieś zgubiłam ale dojechałam. Ostatnią pętle pojechałam podobnie ale wiadomo, że końcówka wyścigu już nie jest tak wesoło jak na początku. Dziękuje Jakub Gebhardt, Agnieszka Gebhardt, Kasia Zuzańska, Patryk Zuzański, Julka, Natalia za wsparcie i doping. Całą trasę słyszałam wasze zdzieranie gardeł.
Bieg. Tutaj wygrał ten kto zadbał o nawodnienie na rowerze i kilka dni przed. Ja akurat nie mam z tym problemu. Zawsze to co jest w bidonie, znika w trakcie, czasami bywa że jest mało tym razem dwa bidony 0,7 było mało. Były 3 stanowiska nawadniania na trasie i każdy sukcesywnie odhaczałam. Sukcesywnie też wyprzedzałam dziewczyny przed sobą. Słyszałam tylko, która jak wygląda, ile sekund, i że mam… no wiecie, szybko biec… tak więc z końca wyścigu znalazłam się na 7 pozycji. Cel – pierwsza 10 zaliczony. Oczywiście chciałoby się więcej, ale mam worek cierpliwości i poczekam, jak trzeba.”
FB Marta Łagownik

Wyniki mężczyzn U23
1 Max Studer SUI 1:54:19
2 Jan ik Schaufler GER 1:54:34
3 Roberto Sanchez Mantecon ESP 1:54:36

18 Michał Oliwa 1:57:55

Wyniki kobiet U23
1 Julie Derron SUI 2:09:19
2 Cecilia Santamaria Surroca ESP 2:09:43
3 Olivia Mathias GBR 2:10:39

7 Marta Łagownik 2:12:55

Link do pełnych wyników: https://www.triathlon.org/results/result/2018eilat_etutriathlon_u23_european_championships1/321659

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze