Marta Otto pierwszą Polką, która ukończyła podwójnego ironmana

Tworząc zestawienie TOP10 wydarzeń roku 2018 w polskim triathlonie niestety musiałem odrzucić kilka pozycji ze względu na ograniczoną ilość miejsc. Jednym z takich wyczynów, który uplasował się poza pierwszą dziesiątką był udział Marty Otto w podwójnym ironmanie. Ponieważ te wyczyny są wartościowe postanowiliśmy je opisać w odrębnych artykułach.

Marta jako pierwsza Polka ukończyła dystans podwójnego ironmana 7,6-360-84,4. Pomimo, że to był debiut, nie przeszkodziło jej to w zajęciu pierwszego miejsca wśród kobiet. Dokonała tego w Poniewieżu na Litwie, podczas triathlonu zorganizowanego pod patronatem IUTA (Międzynarodowe Zrzeszenie Ultra Triathlonu). Zawody odbyły się 26.08.2018 roku. Marta potrzebowała 27 godz. 16 min. 35 sek. aby ukończyć double ironman. Rywalizacja trwała bez przerwy, dzień i noc. Jej międzyczasy z zawodów:

Pływanie 7,6 km – 2:38:56 (2:05 min/100m)
Rower 360 km – 14:23:15 (25,02 km/h)
Bieg 84,4 km – 10:04:36 (7:10 min/km)
Razem – 27:16:35

Zawody odbywały się na krótkich pętlach. Pływanie – 19 pętli, część kolarska – 70 okrążeń, bieg – 63 rundy. Każdy z triathlonistów posiadał grupę wspierającą, która dbała o odżywianie, nawadnianie i ubiór. Temperatura tego dnia wynosiła w dzień 17 stopni a w nocy 12. Warunki pogodowe były bardzo wymagające ze względu na częste opady deszczu.

Marta w 2017 roku została Wicemistrzynią Polski na dystansie ironman (11:18:16).