ME: Pyszka-Bazan zdyskwalifikowana! Wyjaśniamy system przyznawania kar

29 maja 2022 roku Alicja Pyszka-Bazan, reprezentująca Polskę podczas Mistrzostw Europy w Olsztynie, zwyciężyła w kategorii 25-29 kobiet. Radość nie trwała jednak długo. Zaledwie kilka godzin po wywalczeniu tytułu, poinformowała w poście na Instagramie, że została zdyskwalifikowana. Czy podjęta decyzja była słuszna? 

Odpowiedzi na to pytanie Akademia Triathlonu szuka u źródła. 

Jako organizator jestem pytany o przepisy. To sugeruje, że my jesteśmy odpowiedzialni za decyzje sędziów. Nie jesteśmy. Gdybym był organizatorem meczu piłkarskiego, wynająłem obiekt, to ja nie wbiegam na murawę i nie mówię sędziemu, czy ma dać żółtą, czy czerwoną kartkę — mówi Marcin Florek, organizator zawodów Elemental Tri Series.

World Triathlon Competition Rules 

Podstawowym obowiązkiem każdego zawodnika, wymienionym w postanowieniach ogólnych przepisów World Triathlon jest znajomość regulaminu. Niestosowanie się do wskazanych wytycznych daje podstawy do nałożenia na zawodnika kary lub dyskwalifikacji. Ich rodzaj zależy od popełnionego przewinienia. 

  • Ostrzeżenie: 

Ostrzeżenie sygnalizowane jest przez sędziego poprzez sygnał gwizdkiem. Zawodnik zostaje zatrzymany, jeśli to konieczne, poproszony o zmianę swojego zachowania i natychmiast po tym może on kontynuować zawody. Nałożone może być na zawodnika w momencie, gdy naruszenie przepisów wydaje się nieumyślne lub kiedy sędzia uważa, że naruszenie przepisów może dopiero nastąpić. 

  • Kara czasowa:

Przed nałożeniem kary czasowej sędzia nie musi wydawać ostrzeżenia. Regulamin kar jest bardzo rozległy. Ich rodzaj zależny jest przede wszystkim od wagi popełnionego przewinienia, dystansu wyścigu oraz formuły zawodów (z draftingiem lub bez). Długość kary czasowej to od 10 sekund do 5 minut. 

  • Dyskwalifikacja:

Jest to kara za poważne naruszenia przepisów, powtarzające się mniejsze przewinienia, które mimo apelacji sędziego nie zostały skorygowane przez zawodnika lub za niesportowe zachowanie. Dyskwalifikacja może nastąpić również ze względu na oczywiste łamanie regulaminu.  

Katalog podstawowych wykroczeń 

Zdefiniowanie wykroczenia leży zarówno w kwestii interpretacji regulaminu zawodów, jak i działalności sędziego. Do ogólnych wykroczeń zaliczyć należy:

  • Blokowanie, atakowanie lub wytrącanie z ruchu do przodu innego zawodnika tak celowo jak i  przypadkowo,
  • Skrócenie lub zmiana oficjalnej trasy, 
  • Udział w wyścigu w towarzystwie pomocnika, samochodu, motocyklu lub roweru nadającego tempo. Podawanie przez niego napojów i jedzenia w miejscach, które nie są do tego specjalnie przeznaczone,
  • Brak reakcji na uwagi sędziego dot. poprawienia stroju,
  • Nieczytelny/uszkodzony numer startowy.

Etap pływacki:

  • Nurkowanie w rejonie boi kierunkowych, które oznacza zniknięcie zawodnika z pola widzenia sędziów, 
  • Brak odpowiednio oznakowanego czepka, 
  • Używanie sprzętu typu wiosełka, płetwy itd. 

Etap kolarski:

  • Jazda rowerem w strefie zmian, 
  • Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jeśli wyścig odbywa się podczas niezamkniętego ruchu drogowego, 
  • Sprzęt niespełniający wymagań technicznych – ten katalog jest bardzo pojemny, ponieważ odnosi się zarówno do samego roweru, jak i akcesoriów.

Szczegółowe przepisy World Triathlon znajdziecie tutaj. 

Stanowisko sędziów 

Na zawodach międzynarodowych organizowanych pod szyldem World Triathlon obowiązują zasady zawarte w przepisach tej organizacji, które można znaleźć na stronie triathlon.org. Do takich zawodów zaliczały się również rozgrywane w miniony weekend Mistrzostwa Europy w Olsztynie Age-Group. W przypadku nałożenia przez sędziego kary na etapie kolarskim zawodnik ma obowiązek odbycia kary w najbliższej rowerowej strefie kar. W strefie kar wyznaczony sędzia odmierza czas i zezwala na kontynuowanie wyścigu. Należy zaznaczyć, że dla zawodników Age-Group strefa kar przewidziana jest tylko na etapie wyścigu kolarskiego. Zawodnik ma prawo odwołać się od nałożonej kary, składając protest do komisji odwoławczej w określonym przepisami czasie po zawodach, z wyjątkiem: kary za drafting nie podlegają odwołaniu. Informacje dotyczące miejsca usytuowania strefy kar przekazywane są na briefingu dla zawodników, z którymi zawodnik ma obowiązek się zapoznać — mówi sędzina zawodów Joanna Pyrzyńska-Figurska w rozmowie z Akademią Triathlonu. 

Alicja Pyszka-Bazan ostro o decyzji 

Podczas wyścigu na zawodniczkę została nałożona 15-sekundowa kara. Kiedy Bazan dojechała do strefy zmian, zaczęła szukać miejsca do jej odbycia. Po tym, jak nie uzyskała żadnych informacji, postanowiła rozpocząć bieg. Na trasie zbiegła do jednego z namiotów sędziowskich, gdzie odczekała wyznaczony czas w obecności sędziów oraz Dyrektora Mistrzostw Europy. Mimo tego, po ukończeniu wyścigu, została zdyskwalifikowana, ponieważ odbyła karę w innym miejscu, niż powinna. Zawodnicy Age-Group, w przeciwieństwie do Elity, są zobligowani do odbycia nałożonej kary w wyznaczonym miejscu na trasie kolarskiej, a nie biegowej.

Po usłyszeniu decyzji zawodniczka udała się na spotkanie z organizatorami imprezy, aby złożyć formalne odwołanie.

Nawet nie chcieli słuchać jej argumentów. Gdzie jest duch sportu? Gdzie jest równowaga pomiędzy drobnym wykroczeniem a karą? To jest absolutnie niewspółmierne […] Jutro uderzamy od razu do prawników. Już jesteśmy po wstępnych rozmowach. Wstępujemy na drogę sądową z powództwa cywilnego, oczywiście pozywając Europejską Federację Triathlonu — mówił Jacek Bazan w jednej z relacji. 

Środowisko triathlonowe odpowiada — komentarz Anny Lechowicz 

Jedna z zawodniczek — Anna Lechowicz na swoim Facebooku zamieściła filmik, w którym wyjaśnia zaistniałą sytuację. Na początku przekazuje wyrazy współczucia dla Alicji Pyszki-Bazan, jednak podkreśla, że decyzja o jej dyskwalifikacji została podjęta słusznie.

Karę z roweru należy odbyć na trasie kolarskiej, nie na trasie biegowej, bo to jest inna strata czasu. Żeby odbyć 15-sekundową karę na rowerze, razem traci się co najmniej dwie minuty, bo są inne prędkości na rowerze i inne prędkości na bieganiu. Jeżeli zatrzymuję się na rowerze to muszę z prędkością 40 km/h zwolnić, podać swój numer, sędziowie muszą odnaleźć numer na kartce, podpisuje się papiery i dopiero włącza się stoper. Po 15 sekundach rusza się znowu od zera, gdzie osoba przeciwko, której walczymy jest co najmniej dwie minuty przed nami. Na trasie biegowej po stracie dwóch minut, ktoś odbiegnie nam 400-600 metrów — mówi w zamieszczonym filmiku. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

3 KOMENTARZE

  1. Umiłowani w triathlonie i innych grach zespołowych
    Gdyby Pyszka odbyła nałożoną karę regulaminowo , zapewne byłby 2 na mecie za Joanną Sołtysiak (różnica zaledwie 19 sekund)
    A prawnik rodzinie Bazanów może istotnie się przydać i jako jedyny z tamtej strony będzie potrafił czytać regulamin ze zrozumieniem
    Tak to już jest, celebryty dużo piszą o sobie ale słabo czytają
    Wszystkim „poszkodowanym” w podobny sposób życzę dużo zdrowia psychicznego
    z triathlonowym pozdrowieniem

  2. Cytowany przez Redakcję regulamin World Triathlon ma też załącznik z ,,taryfikatorem” kar. Jest tam pozycja: niezatrzymanie się w najbliższym penalty box mimo nałożenia takiego obowiązku. Kara: DSQ.

    Tak że zero uznaniowości.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,813ObserwującyObserwuj
21,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane