Międzynarodowa Unia Triathlonu (ITU) obchodzi 25-lecie istnienia

Początki Międzynarodowej Unii Triathlonu (ITU) sięgają 1989 roku, gdy w Avignon odbył się kongres tej organizacji oraz Mistrzostwa Świata. Ostatnie 25 lat oznaczały dla ITU intensywny rozwój w kierunku światowego ruchu skupiającego przedstawicieli  ponad 160 narodowych federacji triathlonu.

Marisol Casado, prezydent ITU oraz członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego uważa, że tak dynamiczny rozwój organizacji był możliwy dzięki zaangażowaniu wielu oddanym wolontariuszom, sportowcom, trenerom oraz entuzjastom triathlonu. „Teraz jest dobry czas, aby zastanowić się nad tym, co już osiągnęliśmy i zaplanować nowe cele, których realizacja spowoduje dalszy rozwój naszej dyscypliny”. – stwierdził.  

Triathlon na świecie rośnie w imponującym tempie. Świadczy o tym m.in. sukces serii World Cup rozpoczętej w 1991 roku, a także stworzenie transmitowanego w wielu krajach na świecie cyklu zawodów ITU World Triathlon Series.

 

Triathlon jest najmłodszą dyscypliną w programie Igrzysk Olimpijskich z czterema niesamowicie udanymi wyścigami olimpijskimi począwszy od zawodów rozegranych w Sydney w 2000 roku. Dowodem na rozwój dyscypliny jest rekordowa liczba krajów reprezentowanych przez triathlonistów na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.  

 

Międzynarodowa Unia Triathlonu ogłosiła właśnie wysokość nagród dla zwycięzców serii World Triathlon oraz Pucharu Świata. Najlepszych 35 zawodników i zawodniczek rywalizujących w cyklu World Triathlon Series będzie walczyć o nagrody o łącznej wysokości 2,2 miliona dolarów. Oznacza to, że WTS pozostaje jednym z najbogatszych cyklów zawodów triathlonowych na świecie.

Tegoroczny cykl ITU World Triathlon Series rozpoczyna się w najbliższy weekend w Auckland w Nowej Zelandii. Po raz pierwszy w historii zawody z tej serii odbędą się w ośmiu miastach na wszystkich pięciu kontynentach. W roli gospodarzy zawodów WTS wystąpią Cape Town oraz Chicago. Mistrza Świata ITU w roku 2014 poznamy pod koniec sierpnia w Edmonton.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze