Mistrzostwo i wicemistrzostwo Europy dla Polaków! [WYNIKI AG i sztafety]

W ostatnim dniu Mistrzostw Europy w Olsztynie o medale walczyli zawodnicy Age-Group oraz kadrowicze w sztafetach juniorskich. Mistrzynią Europy AG została Joanna Sołtysiak, a tytuł wicemistrzowski trafił w ręce Mateusza Gajewskiego. Nie obyło się bez kontrowersji – Alicja Pyszka-Bazan, która trasę wyścigu pokonała najszybciej, została zdyskwalifikowana.

Mistrzostwa Europy Age-Group

Rywalizacja mężczyzn

Uczestnicy wyścigu mieli do pokonania dystans olimpijski, czyli 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze oraz 10 km biegu. Trasę najszybciej przebył Brytyjczyk Donald Brooks (M45-49), który linię mety przekroczył po 01:57:53 od startu.

Wicemistrzem Europy został Polak Mateusz Gajewski (M20-24). Jego czas to 01:58:34.

Brązowy medal trafił do kolejnego zawodnika z Wielkiej Brytanii którym był Lloyd Bebbington (M25-29). Był to ostatni uczestnik wyścigu, który zdołał złamać barierę 2 godzin (01:59:23).

Rywalizacja kobiet

Najlepszy czas w rywalizacji kobiet (02:12:39) uzyskała Alicja Pyszka-Bazan (K25-29), jednak po zakończeniu wyścigu sędziowie zdyskwalifikowali naszą zawodniczkę. Powodem nałożenia na Polkę dyskwalifikacji było odbycie przez nią kary postoju (15 sekund) w niewłaściwym namiocie. Załamana Polka odwołała się od decyzji sędziowskiej, jednak jej protest nie został uwzględniony. Jacek Bazan (mąż zawodniczki) zapowiedział, że będzie ona dochodziła swoich praw na drodze sądowej.

W sporcie tak już jest, że dramat jednego zawodnika jest jednocześnie szansą dla kogoś innego. Po dyskwalifikacji Pyszki-Bazan Mistrzynią Europy została Joanna Sołtysiak (K30-34), która ukończyła wyścig w czasie 02:12:57. Drugie i trzecie miejsce zajęły zawodniczki z Wielkiej Brytanii Francesca Smith (K25-29) oraz Georgia Huddlestone (K20-24).

Joanna Sołtysiak Mistrzyni Europy AG
Joanna Sołtysiak, zdjęcie: Joanna Sołtysiak (FB)
10 Croxson Louise 00:23:20 01:12:22 00:43:45 02:21:15

Polacy w top-10 (minimum 10 uczestników)

M25-29 M30-34
4. Tomasz Słupik (02:02:06) 4. Mateusz Hering (02:08:44)
6. Dominik Bogdanowicz (02:03:00) 6. Kamil Zieliński (02:10:57)
7. Krzysztof Kuczyński (02:03:27) 7. Michał Wierzbicki (02:12:27)
9. Adrian Dymek (02:14:17)
M35-39 M40-44
1. Łukasz Lis (02:02:57) 6. Piotr Kowalczyk (02:10:31)
2. Maciej Brzyski (02:06:53) 7. Piotr Kurek (02:11:01)
3. Łukasz Sosnowski (02:10:20) 9. Grzegorz Rospond (02:12:26)
5. Robert Mrozek (02:11:33) 10. Przemysław Olkowski (02:12:46)
6. Paweł Zbierajewski (02:12:22)
9. Marcin Michalewicz (02:14:08)
10. Mateusz Matusiak (02:14:10)
M45-49 M50-54
2. Artur Czerwiec (02:06:53) 1. Marcin Konieczny (02:07:31)
5. Michał Twarowski (02:10:37) 7. Marcin Borycki (02:18:15)
6. Dariusz Dąbrowski (02:11:00) 9. Marek Pokorski (02:18:59)
7. Piotr Prejs (02:12:08)
10. Piotr Kalinowski (02:16:49)
M55-59 M60-64
3. Cezary Figurski (02:18:49) 1. Tomasz Brett (02:22:35)
4. Sławomir Kąkol (02:19:51)
5. Henryk Brzóska (02:22:02)
M65-69
5. Dariusz Drapella (02:35:12)

Kobiety w top-10 (minimum 10 uczestniczek)

K20-24 K25-29
5. Maria Matusik (02:23:00) 2. Sandra Kopiczko (02:16:31)
7. Anna Gałązka (02:30:56) 5. Agnieszka Gadomska (02:22:09)
9. Wiktoria Marciniak (02:57:59)
K30-34 K35-39
1. Joanna Sołtysiak (02:12:57) 1. Monika Szorek-Heitzman (02:24:07)
9. Monika Małecka (02:34:13) 4. Wioleta Jarocka (02:31:26)
5. Emilia Wołyniec (02:36:48)
7. Justyna Barańska (02:41:56)
8. Monika Ożarowska (02:43:34)
K40-44 K45-49
2. Agnieszka Kropiewnicka (02:21:00) 3. Julita Sikora (02:30:43)
4. Anna Giżyńska (02:28:16) 6. Aneta Kirilenko (02:35:09)`
7. Agnieszka Pieczkowska (02:33:15) 8. Aleksandra Góralska (02:35:33)
10. Eliza Pitura (02:36:28)
K55-59 K60-64
8. Bożena Pędowska (02:50:23) 5. Dorota Gudaniec (02:48:08)
10. Agnieszka Przech-Fus (03:04:49)

Sztafety mieszanie

W walce o mistrzowskie tytuły w wyścigu sztafet mieszanych Polskę reprezentowali:

• Filip Glapa
  • Weronika Ptaszyńska
  • Kamil Kulik
  • Józefina Młynarska.

Każdy uczestnik sztafety pokonywał dystans 0,3 km pływania, 8 km rowerem i 2 km biegiem. W rywalizacji 22 zespołów nasza drużyna zajęła 12. miejsce. Oto czasy, jakie uzyskali Polacy.

Mistrzami Europy zostali Niemcy, którzy ukończyli wyścig w czasie 01:39:37. Srebrny medal przypadł Francuzom. Ich czas to 01:40:06. Brązowy medal wywalczyli Brytyjczycy, którzy ukończyli zmagania 12 sekund później.

UWAGA: Wszystkie wyniki nieoficjalne, mogą ulec zmianie.