Mistrzostwa Europy na olimpijce w Kitzbühel – mamy podium!

Czołówka europejskich triathlonistów z dystansu olimpijskiego spotkała się na Mistrzostwach Europy ETU w Kitzbühel. Reprezentacje Hiszpanii, Portugalii czy Rosji wystawiły bardzo mocnych zawodników startujących regularnie w najwyższej lidze WTS. Na start w austriackich górach wybrali się także polscy juniorzy, którzy startowali indywidualnie i w sztafetach mieszanych oraz paratriathloniści. Juniorzy startowali na sprincie, był to dystans o połowę krótszy od głównego wyścigu seniorów. W sztafetach mieszanych juniorów każdy z czterech triathlonistów miał do pokonania 250 metrów pływania, 5 kilometrów roweru, 1,8 kilometra biegu.

Największy sukces wśród Polaków osiągnęli Łukasz Witecki i Tomasz Domagała, którzy zdobyli trzecie miejsce w kategorii PTVI. To nasza dwójka startująca w kategorii osób niedowidzących wraz z przewodnikami.

Najwyższe miejsce wśród juniorów zdobył Kamil Damentka, był 36. Z kolei Roksana Słupek była najlepszą polską juniorką, kończąc zawody na 38 miejscu.

„Wszystko szło jak należy. Dobrze się czułem i byłem aktywny. Podczas wyprzedzania jeden z zawodników zachwiał się i upadł, a ja uciekając wypadłem z trasy. Szkoda, bo gdyby nie ta sytuacja, stać mnie było na walkę o pierwszą 15-tkę w Europie. Na biegu nie byłem już jednak w stanie odrobić straty po rowerze” – powiedział zaraz po starcie Kamil Damentka.
Facebook Elemental Tri Team

Zaledwie tydzień po triathlonie WTS Leeds Włoszka Alice Betto startująca w elicie stanęła po raz drugi na trzecim miejscu podium. Z pewnością jest to jej życiowa forma. Dwa pierwsze miejsca przypadły Brytyjkom Jessice Learmonth oraz Sophie Coldwell. U mężczyzn na podium Portugalczyków Joao Pereira i Joao Silva rozdzielił Francuz Raphael Montoya.

Sztafety mieszane, o których ostatnio dużo się mówi ze względu na dołączenie ich do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 także były reprezentowane przez naszych juniorów. Polska sztafeta juniorska zajęła 14 miejsce na 15 składów, które ukończyły rywalizację.

Żaden z polskich amatorów nie wziął udziału w Mistrzostwach Europy na dystansie olimpijskim w Kitzbühel.