Mistrzostwa Europy w Triathlonie Lizbona 2016

Miejsca na Igrzyska Olimpijskie już rozdane. Po długim procesie kwalifikacyjnym triathloniści mogli spokojnie walczyć o inny cenny tytuł, jakim jest Mistrzostwo Europy. Zawody w tym roku były rozgrywane w Lizbonie. Seniorzy startowali na dystansie olimpijskim (1,5-40-10) a juniorzy na sprincie (0,75-20-5). Nasza reprezentacja wystawiła czwórkę zawodników: Agnieszkę Jerzyk, Marię Cześnik oraz juniorów Michała Oliwę i Klaudię Petters.

Na Mistrzostwach Europy wielu młodych zawodników próbuje swoich sił w walce z doświadczonymi rywalami. Wyścig mężczyzn był zdominowany przez Javiera Gomeza (ESP), który właśnie dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu rozegrał perfekcyjnie cały wyścig. Pomimo długiej nieobecności Javier pokazał, że jest gotowy na walkę o złoty medal olimpijski.

MistrzostwaEuropyWTriathlonieLizbona2

Start kobiet był bardzo ekscytujący, głównie za sprawą naszych reprezentantek. Na części pływackiej Agnieszka Jerzyk podczas zakrętu przy boi była mocno potraktowana przez inne zawodniczki. Podtopienie wybiło Agę z rytmu i oddaliło w stawce. Strata grupy oznaczała gonitwę na rowerze. Zarówno Agnieszka jak i Maria dogoniły pierwszą dużą grupę. Na trasie dwie zawodniczki z Wielkiej Brytanii India Lee i Lucy Hall podjęły skuteczną ucieczkę. Było to kluczowe dla Indii Lee, która pomimo nie najszybszego biegu wygrała zawody i została Mistrzynią Europy. Agnieszka Jerzyk ukończyła zawody na 9 miejscu a Maria Cześnik na 23.

MistrzostwaEuropyWTriathlonieLizbona3

W wyścigu juniorów Michał Oliwa pokazał wszystkim jak się pływa. Niczym Richard Varga wyszedł z wody jako pierwszy z 14 sekundową przewagą nad drugim zawodnikiem. Linię mety Michał przekroczył na 22 miejscu ze stratą 1:49 do pierwszego zawodnika. Klaudia Petters niestety została zdyskwalifikowana.