Mistrzostwa Polski Amatorów – wywiad.

Mistrzostwa Polski Amatorów z podziałem na kategorie wiekowe – to nowy pomysł, o którym pisaliśmy już wczoraj. Dziś nieco więcej informacji prosto od organizatorów. Impreza wchodzi w cykl zawodów Garmin Iron Triathlon i będzie obok Malborka, Radkowa i Ślesina czwartą imprezą wliczaną do cyklu, którego Akademia Triathlonu jest patronem medialnym. Zadaliśmy organizatorm kilka pytań dotyczących nie tylko zawodów w Szczecinku, ale również całego cyklu. Podział na kategorie wiekowe, tzw. rywalizacja w Age Group, ogłosili w tym roku jako pierwsi organizatorzy Herbalife Triathlon Gdynia. Na mapie pojawia się kolejna impreza, w której rywalizacja o podium pojawi się nie tylko wśród najlepszych sportowców, zajmujących sę triathlonem zawodowo.

 

Łukasz Grass: Skąd pomysł organizacji MP Amatorów?

Marcin Florek: Do tej pory organizowane były tylko Mistrzostwa Polski Weteranów, czyli zawodników powyżej 40 roku życia i to w kategoriach co 10 lat. Każdy zawodnik poniżej czterdziestki, który trenuje dla siebie samego, dla zdrowia i dla przyjemności ścigał się w jednej kategorii z najlepszymi seniorami w kraju, którzy często zajmują się tym sportem zawodowo. Śladem Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy w Triathlonie Age Group chcieliśmy wyjść na przeciw wszystkim amatorom-triathlonistom i zorganizować podobną imprezę w Polsce. Oczywiście w tych zawodach będą mogli startować też najlepsi polscy zawodnicy, lecz nie będą oni brani pod uwagę w klasyfikacji medalowej. Przy rejestracji na imprezę, będzie trzeba zaznaczyć, że zawodnik chce być klasyfikowany w Mistrzostwach Polski Amatorów w kategoriach wiekowych.

 

Czy to znaczy, że zawody odbędą się pod patronatem PZTri? Z czym to się wiąże?

Tak, zawody będą pod patronatem Polskiego Związku Triathlonu. Będzie się to wiązało z obowiązkiem posiadania licencji PZTri jednorazowej lub rocznej. Z tym, że jeśli ktoś planuje start tylko w jednej imprezie „związkowej” i będzie to właśnie Szczecinek to nie będzie musiał dodatkowo płacić za licencję. Opłatę tą bierze na siebie organizator Mistrzostw Polski Amatorów. Reasumując – opłata za udział w Mistrzostwach Polski Amatorów nie będzie wyższa w porównaniu z pozostałymi imprezami z cyklu Garmin Iron Triathlon 2013.

 

Jakie będą trasy?

Zawodnicy wystartują z plaży miejskiej nad jeziorem Trzesiecko. Po wyjściu z wody dobiegną do strefy zmian, która będzie mieściła się na stadionie miejskim. Etap rowerowy zostanie rozegrany na drodze krajowej nr 20 na pagórkowatej trasie. Będą to 2 pętle po 22,5km na nowym, szybkim i dobrze przygotowanym asfalcie. Za każdym razem zawodnicy będą wracać w okolice strefy zmian, tak żeby można było śledzić całe widowisko. Trasa biegowa, to bardzo atrakcyjne 2 pętle po samym centrum miasta, a meta zostanie zlokalizowana na stadionie w pobliżu strefy zmian.

 

To kolejna impreza na dość niestandardowym dystansie 1/4 IM. Dlaczego decydujecie się na MP właśnie na takim dystansie, a nie na bardzo popularnym wcześniej, teraz zaniedbywanym dystansie olimpijskim?
Faktem jest, że amatorski triathlon w Polsce bardzo się rozwija, ale też zdajemy sobie sprawę, że przychodzi do tego sportu duża grupa ludzi, która dopiero uczy się pływać. Dlatego uważamy, że krótsze pływanie o ponad 500 m w stosunku do dystansu olimpijskiego ma znaczący wpływ na zachęcenie potencjalnego zawodnika do startu w zawodach. W sezonie 2012 i 2013 International Triathlon Union (ITU) oraz European Triathlon Union (ETU), do których przynależy PZTri są bardzo elastyczne w stosunku do standardowych już dystansów. Przykładowo rok temu w Kraichgau zostały rozegrane Mistrzostwa Europy na dystansie 1/2 Ironmana, natomiast w Roth zawodnicy ścigali się o medale na pełnym dystansie Ironman, co do tej pory odbywało się odpowiednio na dystansach 3-80-20 i 4,5-120-30. Tegoroczny terminarz ITU pokazuje też, że jedna z eliminacji Serii Mistrzostw Świata będzie rozegrana na nietypowym dystansie 0,75 km pływanie, 11,5 km jazdy na rowerze i 2,5 km biegu.

 

Jakie stawiacie sobie cele organizacyjne tych zawodów?
Na pewno chcieli byśmy dołożyć swoją małą cegiełkę w popularyzację triathlonu w Polsce oraz sprostać wciąż rosnącemu poziomowi organizacji imprez w naszym kraju.

 

Dziękuję za rozmowę.

Przypominamy, że rejestracja do całego cyklu imprez Garmin Iron Triathlon rusza dziś o 12.00.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Naprawdę są pierwsi?
    wow! lol!
    Jestem pod wrażeniem!

    „Podział na kategorie wiekowe, tzw. rywalizacja w Age Group, ogłosili w tym roku jako pierwsi organizatorzy Herbalife Triathlon Gdynia.”

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,503ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane