Mistrzostwa Polski w duathlonie w Rumi – obrońcy tytułów wkroczyli do akcji

Mistrzostwa Polski w duathlonie na dystansie sprint już po raz szósty zorganizowane zostały w Rumi. Amatorzy, młodzicy oraz juniorzy młodsi stanęli na linii startu, by zmierzyć się w walce o medale i tytuł Mistrza i Mistrzyni Polski. Wisienką na torcie był wyścig główny, podczas którego rywalizowała elita, U23 i juniorzy.

Szybka trasa, obrony tytułów oraz kilka dramatów. Czyli wszystko to, co trzeba odhaczyć na liście, by zaliczyć zawody do tych wartych uwagi. Mistrzostwa Polski w duathlonie na dystansie sprint (5-20-2,5), zgodnie z tradycją, odbyły się w Rumi. 24 kwietnia w niewielkim kaszubskim miasteczku zjawili się triathloniści, którzy w wielu przypadkach dopiero rozpoczynali swój sezon startowy.

Nieduże zmiany na podium u amatorów

Cel był prosty: w jak najszybszym czasie pobiec pierwszą część trasy, wskoczyć na rower, pojechać 20km i na koniec pobiec, ile sił w nogach końcowe 2,5km. Zawody zaczęły się od startu age-grouperów. Warunki do ścigania były praktycznie idealne. Patrząc na wyniki, doznać można było jednak małego déjà vu w stosunku do ubiegłego roku. Wśród panów, podium uległo nieznacznemu przetasowaniu. Tytuł najlepszego obronił Sergiusz Sobczyk (Trinergy), a przesuwając się w stosunku do ubiegłego roku o jedno miejsce wyżej, podium zajęli kolejno: Jan Popławski (Neon Team) oraz Mateusz Gajewski (United Athletics).

U pań sytuacja wyklarowała się równie ciekawie. Wszystkie medalistki spotkały się w tym składzie na podium co rok wcześniej. Tym razem jednak triumfowała Magdalena Lenz (TRI Starogard Gdański), która awansowała pozycję wyżej. Z 26s stratą do najlepszej na mecie zameldowała się Karolina Jahnz (Go2Tri). Podium zamknęła Katarzyna Kaczkowska (CTS), która złoto z ubiegłego roku zamieniła na brąz.

Młodzicy i juniorzy młodsi z medalami

Drugim startem były zmagania młodzików (13-14 lat). Na podwójnie skróconym dystansie (1,25-5,6-0,5) zwyciężył Michał Jańczak (UKS Dwójka Morena), drugi był Wojciech Jaskólski (UKS Lusowo), a trzeci na mecie pojawił się Gabriel Szczesiak (MLUKS Triathlon Koło). U młodziczek podium wyglądało następująco: Beata Woźniak (Szymanowski Triathlon Team Starachowice), Martyna Gajda (SWIM TRI Rzeszów) oraz Anna Szylber (KS Barakuda Mińsk Mazowiecki).

Juniorzy młodsi (15-17 lat) ścigali się na nieco dłuższym dystansie (2,5-10,8-1,25). Pierwsi na mecie zameldowali się kolejno: Kuba Gajda (MLUKS Triathlon Koło), Wiktor Zasada (MUKS „PIĘTNASTKA” Bydgoszcz) oraz Karol Armuła (Sportwise Kraków). Wyścig juniorek wygrała Ukrainka Yeva Soroka (Sportwise Kraków), która nie klasyfikowała się w rankingu MP, stąd też najlepszą juniorką tego roku w naszym kraju została Joanna Pietruszyńska (KS Ironman Szczecin), drugie miejsce na podium zajęła Zofia Rosin (UKS Lusowo), a Hanna Foltyniewicz (Miejski Klub Pływacki Szczecinek) zdobyła brąz.

Obrona tytułów w wyścigu elity

I tak na sam koniec ze startu wspólnego wystartowali najlepsi: elita, U23 oraz juniorzy (18-19 lat). Punktualnie o godzinie 15:00 wybrzmiał sygnał startera, a dwie minuty później tuż za mężczyznami ruszyła płeć piękna. W obydwu przypadkach czołówka wyścigu klarowała się coraz wyraźniej z każdą kolejną pętlą. Odczepiając kolejno swoich konkurentów niczym wagoniki, Kacper Stępniak (KS GVT Świebodzice) oraz Kamil Kulik (UKS Tri-Team Rumia) do samego końca biegli/jechali/biegli, narzucając swoje własne, nieosiągalne tego dnia dla innych tempo. Jak na Kacpra przystało, na ostatnich kilkuset metrach rozpoczął finisz, by pewnie przeciąć wstęgę, po raz trzeci zdobywając w Rumi złoty medal. Brąz uzyskał Dominik Dańkowski (Litwin Triathlon Elite Wrocław).

Najciekawszą częścią wyścigu była rywalizacja wśród pań. A w zasadzie ostatnia jej część. O ile Marta Łagownik (Klub Sportowy Trójmiejska Akademia Triathlonu Gdańsk) od początku zwiększała swoją przewagę, tak na ostatnim biegu postanowiła wbiec o jedną pętlę szybciej na metę. Na całe szczęście jednak w porę skorygowała swój błąd i dzięki Józefinie Młynarskiej (Sportwise Kraków), która ostatecznie skończyła druga, ruszyła, by po raz drugi tego samego dnia ponownie zwyciężyć w tym samym wyścigu. Podium uzupełniła Weronika Ptaszyńska (Uczniowski Klub Pływacki Unia Oświęcim).