Mistrzostwa świata na Hawajach w wersji ultra: padł nowy rekord wyścigu

Mistrzostwa świata na Hawajach większości triathlonistów kojarzą się przede wszystkim z zawodami spod szyldu IRONMAN. Na Wielkiej Wyspie długą, bo aż 40-letnią tradycję ma jednak jeszcze jedna impreza mistrzowska – Ultraman.

Trzy dni ścigania

Ultraman to zawody rozłożone na trzy dni ścigania. W pierwszy dzień zawodnicy muszą przepłynąć 10 km, a następnie przejechać 145 km. Drugiego dnia pokonują kolejne 275 km etapu rowerowego, a ostatniego dnia rywalizacji mierzą się z podwójnym maratonem, czyli 84 km biegu.

Najważniejszą imprezą z cyklu są mistrzostwa świata, które zgodnie z tradycją odbywają się na Hawajach. To właśnie tam w 1983 odbyła się debiutancka edycja imprezy.

Oprócz samego wyzwania w postaci dystansu trasa na Hawajach jest również bardzo wymagająca pod względem technicznym. Podjazdy na rowerze obejmują 2433 m przewyższenia. O trudności wyzwania świadczy fakt, że spośród 23 uczestników, którzy stanęli na linii startu, metę przekroczyło tylko 15 osób.

Historyczny wynik

Na Wielkiej Wyspie bezkonkurencyjny okazał się Nowozelandczyk Simon Cochrane. Ultratriathlonista w swoich poprzeniach występach ustanowił najlepszy czas wyścigu Ultraman, wygrywając z czasem 19:48 w zawodach w Australii, a następnie ustanawiając nowy rekord trasy Ultraman Canada. Na Hawajach Cochrane dołożył do swojej listy osiągnięć kolejny rekord.

Trasę na Wielkiej Wyspie pokonał z czasem 20:57:46 i tym samym został pierwszym zawodnikiem w historii, który przekroczy granicę 21 godzin. Poprzedni najlepszy czas Ultraman Hawaii wynosił 21:41:22.

Pływanie zajęło Cochrane 2:38:38, rower 12:09:21, a 84 km przebiegł z czasem 6:09. Pierwszy z maratonów ultratraithlonista pokonał w mniej niż trzy godziny.

Kobiety dominują Ultramana

Spośród piętnastu uczestników zawodów Ultraman Hawaii metę przekroczyło pięć kobiet. Zawodniczki po raz kolejny udowodniły, że wyścigi ultra to sport, w którym kobiety odnajdują się świetnie. Na drugim i trzecim stopniu podium klasyfikacji generalnej stanęły właśnie one.

Ze srebrnym medalem rywalizację na Hawajach zakończyła Amy Robitaille, a z brązowym Andree-Anne Girard. Triathlonistki ukończyły rywalizację z czasami kolejno 25:55:15 i 27:24:29.