Mistrzostwa Świata sztafet mieszanych w triathlonie to najszybszy, a zarazem najbardziej ekscytujący wyścig jaki możemy oglądać. Rywalizacja sztafet to także efektowne zakończenie największego triathlonu na świecie WTS Hamburg. Sztafety składają się z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Każdy zawodnik z osobna ma do pokonania 300 metrów pływania, 7 kilometrów jazdy rowerem i 1,6 kilometra biegu. Na godzinę przed rozpoczęciem zawodów padał deszcz, przez co triathloniści musieli bardzo uważać, aby nie poślizgnąć się na mokrej nawierzchni. Trasa rowerowa w Hamburgu jest trudna technicznie i liczy wiele wąskich zakrętów. Pomimo bardzo krótkiego pływania większość triathlonistów zdecydowała się płynąć w piankach. Na takim poziomie ścigania zysk dzięki piance to około 5 sekund na każde 100 metrów. Aż 20 krajów wystawiło swoje sztafety, niestety Polska nie miała swojej reprezentacji na tych zawodach. W Hamburgu pomimo niezbyt zachęcającej pogody, kibiców na całej trasie nie zabrakło, a trybuny były wypełnione po brzegi.
Fot. ITU
Na pierwszą zmianę (A) drużyny wystawiają najszybsze pływaczki, aby od początku znaleźć się z przodu stawki. Z kolei ostatnia zmiana (D), kończąca rywalizację, to najszybsi biegacze. Jako pierwsze z wody wyszły reprezentantki Hiszpanii (Carolina Routier) i USA (Kristen Kasper). Podczas pływania cała stawka kobiet rozciągnęła się na 15 sekund. Po wyjściu z wody większość kobiet zjechała się w jedną dużą grupę. Na biegu w grupie liderek były reprezentantki Japonii, USA, Belgii i Hiszpanii. Japonka Yuka Sato jako pierwsza dała zmianę koledze z drużyny.
Na drugiej zmianie (B) po wyjściu z wody Ben Kanute USA i Dorian Coninx FRA wspólną jazdą zdołali oderwać się znacząco od grupy pościgowej. Utrzymywali bardzo wysoką prędkość sięgającą 50 km/h. Do strefy zmian T2 ci dwaj triathloniści wyrobili przewagę 15 sekund nad resztą rywali. Z rowerowego peletonu najszybszy bieg miał Henri Schoeman RSA, który na odcinku jednej mili systematycznie zmniejszał przewagę liderów.
Fot. ITU
Trzecia zmiana wystartowała w następującej kolejności: Francja, USA, RPA i Belgia. Katie Zaferes USA, która startowała po raz pierwszy w sztafetach w Hamburgu wystrzeliła na rowerze i jechała solo cały etap kolarski. Katie jako pierwsza przybiła piątkę ostatniej zmianie z 15 sekundową przewagę nad resztą zawodniczek.
Na pływaniu Matthew Mcelroy USA stracił przewagę, którą miał zapewnioną przez swoją poprzedniczkę, dogonił go Alexis Lepage CAD. Razem ruszyli na rower, uciekając przed resztą grupy. Pierwsze okrążenie z dwóch było pechowe dla Alexisa Lepage, który przewrócił się wchodząc w zakręt na śliskiej nawierzchni. Błyskawicznie wstał i kontynuował jazdę, lecz przez to stracił 8 sekund. Matthew Mcelroy pozostał sam na prowadzeniu, a Kanadyjczyka wchłonęła grupa pościgowa w składzie Australia, Wielka Brytania i Holandia. Z każdym metrem przewaga Matthew topniała, aż do samej strefy T2, kiedy grupa dogoniła go na niebieskim dywanie. W strefie zmian znalazło się pięciu mężczyzn, a do zdobycia są tylko trzy medale. Jacob Birtwhistle AUS po raz kolejny popisał się swoimi umiejętnościami sprinterskimi. Ostatnia mila zawodów należała do niego. Dzięki temu Australia zdobyła mistrzostwo świata sztafet mieszanych w triathlonie. Jako drugi na mecie i srebrny medal dla USA zapewnił Matthew Mcelroy, także świetny biegacz. Na trzecim miejscu i tym samym zdobywając brązowy medal, zakończyła zawody reprezentacja Holandii. Jak sami zawodnicy po zawodach przyznali nie spodziewali się tak wysokiego miejsca, liczyli zaledwie na TOP 8.
Zawodniczka ze zwycięskiej sztafety Charlotte McShane AUS po wyścigu powiedziała: “Czułam znacznie większą presję podczas sztafet niż w tradycyjnym triathlonie, ponieważ nie startowałam sama, a walczyłam o sukces dla całej drużyny, ale nagrodą za to jest znacznie większa satysfakcja ze wspólnego zwycięstwa.”
Wyniki 4 x Mixed Relay:
1. Team Australia 01:22:38
2. Team United States 01:22:42
3. Team Netherlands 01:22:47
4. Team Great Britain 01:22:52
5. Team Canada 01:23:04
6. Team France 01:23:49
7. Team South Africa 01:24:05
8. Team Switzerland 01:24:08
9. Team New Zealand 01:24:11
10. Team Germany 01:24:26
Link do pełnych wyników:
Fot. ITU