Mistrzostwa Świata Ultraman Hawaii z polskim supportem

Tradycyjnie miesiąc po Mistrzostwach Świata Ironman Kona na Hawajach rozgrywane są Mistrzostwa Świata Ultraman Hawaii. Ultraman World Championship na Big Island to wyczerpująca trzydniowa impreza. Triathloniści mierzą się z wyjątkowo długim dystansem w następującej konfiguracji:

dzień pierwszy: 10 km pływania i 145 km roweru;
dzień drugi: 276 km roweru;
dzień trzeci: 84 km biegu.

Tegoroczny Mistrz Rob Gray USA prowadził w klasyfikacji od pierwszego dnia do samego końca zawodów. Rob w ubiegłym roku zajął 2 miejsce za Inakim De La Parra POL, więcej można przeczytać w wywiadzie – Inaki de la Parra opowiada o Polsce i jak zdobył tytuł MŚ Ultraman. Inaki w tym roku nie brał udziału jako zawodnik ale pojawił się na Hawajach aby wspierać na trasie swojego przyjaciela Jeremiego Howarda USA. Jeremy został wicemistrzem, jego strata do zwycięzcy po trzech dniach rywalizacji i przebyciu 515 kilometrów wynosiła zaledwie 5 i pół minuty. Jeremy zaliczył lepszy wynik w stosunku do 2015 roku kiedy zajął 3 miejsce. Podium zamknął 48-letni triathlonista z Francji Arnaud Selukov. Jego wiek jest niczym wyjątkowym na tym dystansie. W ubiegłym roku brązowy medal wywalczył Tony O’Keeffe USA, w wieku 55 lat! Tym razem Tony także startował i uplasował się tuż pod podium na 4 miejscu.

Na trasie kolarskiej padało. Fot. Ultraman

Zwycięzca Ultramana Rob Grey to bardzo dobry kolarz. Można powiedzieć, że rowerem wygrał zawody. Pierwszego dnia po 10 kilometrach pływania miał ponad 20 minut straty do Jeremiego Howarda. Natomiast już po 145 km roweru odrobił stratę i dołożył prawie 17 minut przewagi nad Jeremim. Drugiego dnia na 276 kilometrowym odcinku kolarskim Rob zwiększył swoją przewagę do 24 minut nad drugim zawodnikiem. Jeremy Howard spadł na trzecią pozycję i jego strata powiększyła się do 40 minut. Na tym etapie nie było jeszcze wiadomo czy Rob utrzyma przewagę trzeciego dnia na podwójnym maratonie. Z wyników z lat ubiegłych wynika, że triathlonista ten biega w triathlonie 84 kilometry w okolicy 7 godz. 40-50 min. Natomiast Jeremy Howard łamie barierę 7 godzin. Prognozy się potwierdziły. Pomimo, że Rob narzucił wyższe tempo niż zazwyczaj, Jeremy biegł jeszcze szybciej i odrabiał straty przez cały podwójny maraton. Ostatecznie na mecie zabrakło jemu 5 i pół minuty aby dogonić lidera wyścigu Roba Greya.

Z lewej Jeremy Howard, z prawej w koszulce Rob Grey. Fot. Ultraman

Rekord trasy na Hawajach został ustanowiony w 1998 roku przez Holgera Spiegela – 21:41:22. W dalszym ciągu nikt go nie pobił. U kobiet natomiast najszybszym czasem może się pochwalić Amber Monforte 24:07:11 (2010 rok).

Podium kobiet wyglądało następująco: pierwsze miejsce Steffi Steinberg GER (36 lat), drugie miejsce Amy Craft USA (41 lat), trzecie miejsce Fiona Siemelink USA (41 lat).

Limit zawodników przewidziany przez organizatora to tylko 40 triathlonistów. Jeżeli chcielibyście wystartować w tych mistrzostwach wymagane jest aby ukończyć minimum pełny dystans ironman (3,8-180-42,2) nie więcej niż na 18 miesięcy przed Ultramanem. Najlepiej jeśli się ukończy zawody ultra, a jeszcze większe szanse daje zaliczony Ultraman. W drugiej kolejności na listę startową trafiają osoby, które uczestniczyły w zawodach jako support lub wolontariusz. Na samym końcu są dopisywane osoby, które debiutują w zawodach. Dodatkowo potrzebny jest zespół wspierający składający się z minimum dwóch osób. W ultratriathlonie bardzo ważna jest praca grupowa, od której w dużej mierze zależy wynik końcowy. Jeżeli zawodnik nie może sobie pozwolić na zabranie swojego supportu może liczyć na miejscowych wolontariuszy z Big Island.