Sportowcy dbają o ekologię. Mistrzostwa świata World Triathlon z nietypową inicjatywą 

Sportowcy biorący udział w mistrzostwach świata World Triathlon w Hiszpanii postanowili zostawić po sobie zieloną pamiątkę. Wspólnymi siłami stworzyli ekofarmę. 

ZOBACZ TEŻ: Jan Frodeno: „Mentalność mistrza to coś więcej niż tylko wygrywanie wyścigów”

Tysiące zawodników pojawiających się w miejscu imprezy, dodatkowy ślad węglowy wytworzony przez podróż i natłok turystów – przygotowanie imprezy sportowej to niemałe wyzwanie nie tylko dla organizatorów, lecz także dla środowiska. Biorący udział w mistrzostwach świata World Triathlon Ibiza 2023 sportowcy postanowili pokazać, że dbają nie tylko o własną kondycję, lecz również o kondycję naszej planety. 

„Triathlon jest związany z naturą”

Grupa amatorów z kilku krajów oraz członkowie hiszpańskiej kadry narodowej w cross triathlonie postanowili dać drugie życie opuszczonej farmie, znajdującej się na Ibizie. Akcja przeprowadzona została w ramach hiszpańskiego programu Terra Viva, zakładającego rekultywację opuszczonych terenów poprzez syntetyczne sadzenie roślin i edukację dot. holistycznego zarządzania gruntami.

Sportowcy na działce znajdującej się 20 minut od San Antonio wkopali specjalne, ogromne skrzynie z roślinami uprawnymi, jednocześnie ucząc się o tradycyjnych, ekologicznych metodach nawadniania i prowadzenia gospodarstwa. Docelowo miejsce ma być stale rozrastającym się lasem, porośniętym przez ponad 800 drzew, który wykorzystywany będzie do produkcji ekologicznej, przyjaznej planecie żywności. 

Źródło: World Triathlon

Dla mnie jako hiszpańskiego sportowca bardzo ważne jest, aby pamiętać, że duathlon i triathlon są związane z naturą, a projekty takie jak ten są ważne dla ludzi i świata – powiedziała Eva Garcia Gonzalez, reprezentanta kadry narodowej Hiszpanii. 

Oprócz akcji stworzenia ekofarmy sportowcy zaangażowali się w czyszczenie plaży w Figueretas,  gdzie odbędą się weekendowe wyścigi długodystansowe mistrzostw świata World Triathlon. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane