Ruth Astle pomoże w rekordzie bratu chorującemu na stwardnienie rozsiane

Ruth Astle opowiedziała o swoich planach na 2024 rok. Pierwszy start w tym sezonie jest dosyć nietypowy. Triathlonistka ma zamiar pobić rekord Guinnessa podczas maratonu w Londynie. Zrobi to razem z młodszym bratem, który choruje na stwardnienie rozsiane.

ZOBACZ TEŻ: Maciej Gawlikowski o bombkach, cukierkach i… układaniu kostki brukowej

Celem Ruth i Jono Astle jest przebiegnięcie maratonu w mniej niż 3 godziny. Przeprowadzą przy tym zbiórkę pieniędzy na rzecz Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Bicie rekordu Guinnessa

Stwardnienie rozsiane (MS) to postępująca choroba neurologiczna. Odkąd Jono Astle dowiedział się w 2019 roku, że na nią cierpi, wystartował w wielu wyścigach na rzecz organizacji charytatywnych. Tym razem poprosił swoją starszą siostrę, by pomogła mu pobić rekord Guinnessa.

Chcemy przebiec w niecałe trzy godziny, co powinno być dla mnie stosunkowo łatwe – opowiada. Staramy się zebrać jak najwięcej pieniędzy, aby Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego mogło zająć się badaniami, leczeniem i szerszą siecią wsparcia dla osób chorych na stwardnienie rozsiane i ich rodzin.

Triathlonistka używa swoich platform społecznościowych, aby rozpropagować zbiórkę i wspiera brata w przygotowaniach. Podczas maratonu pobiegnie z nim, by pilnować jego czasu.

„Znaliśmy tylko osoby na wózkach”

Ruth Astle opowiedziała też jak wielkim ciosem dla całej rodziny była diagnoza. Jej młodszy brat nie miał wcześniej większych problemów zdrowotnych, a jego najbliżsi nie wiedzieli wówczas zbyt wiele o życiu ze stwardnieniem rozsianym.

Jono (…) przeszedł kilka badań i wszyscy myśleliśmy, że to nie będzie nic poważnego, ale kiedy wrócił z diagnozą, byliśmy w szoku. Myślę, że jedyni ludzie ze stwardnieniem rozsianym, których znała nasza rodzina, szybko osłabli i zachorowali. To były osoby na wózkach inwalidzkich.

Leki, które Jono obecnie przyjmuje, pozwalają mu żyć tak dobrze jak to tylko możliwe. Niestety nie ma obecnie żadnego trwałego sposobu wyleczenia jego choroby.

Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,473ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane