Mistrzyni świata w triathlonie zdobywa Oscara!  

Lesley Paterson, pięciokrotna mistrzyni świata w triathlonie, dokłada do listy swoich sukcesów najważniejszą nagrodę filmową. Do jej rąk powędrowały aż 4 Oscary. 

ZOBACZ TEŻ: Lesley Paterson. Mistrzyni świata z rekordem… nagród filmowych

Chcę zdobyć Oscara za najlepszy scenariusz i najlepszy film jako producent. To niebotyczny cel, wiem. Ale mam to w dupie. Muszę to zdobyć! – mówiła w jednym z wywiadów Lesley Paterson. 

I chociaż „Na Zachodzie bez zmian”, którego jest współautorką scenariusza, nie zdobył nagrody za najlepszy scenariusz ani najlepszy film to z pewnością można powiedzieć, że osiągnął sukces. Produkcja zwyciężyła w aż 4 kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza ścieżka dźwiękowa, najlepsze zdjęcia oraz najlepsza scenografia. 

16 lat pracy 

Lesley Paterson to jedna z najbardziej popularnych zawodniczek triathlonu offroadowego. Jest trzykrotną zwyciężczynią Mistrzostw Świata XTERRA na Maui. W 2012 i 2018 do swojej listy sukcesów dołożyła również mistrzostwo świata ITU Cross Triathlon. 

Oprócz sportu, jej największą pasję stanowi kino. Po ukończeniu studiów na kierunku angielski i dramat rozpoczęła karierę aktorską, pracowała jako scenarzystka i założyła filmową firmę produkcyjną. 

W 2006 roku zdobyła prawa do stworzenia nowej adaptacji „All Quiet on the Western Front” – antywojennej powieści z 1929 roku Ericha Marii Remarque’a, w Polsce znanej pod tytułem „Na Zachodzie bez zmian”. 

Praca nad ekranizacją zajęła Paterson 16 lat. Jak sama przyznaje, była to długa i trudna przeprawa. W międzyczasie startowała w zawodach, zdobywając najważniejsze tytuły sportowe. Łączyła więc triathlon z tworzeniem scenariusza, widząc w tym nie tylko pasję, ale również jedyne źródło finansowania przedsięwzięcia filmowego.

Przygotowując się do zawodów, wymyśliłam wiele scen. Na przykład scena na samym początku, kiedy mundury są zdejmowane z martwych żołnierzy, składane w bele i wysyłane na tyły, gdzie dziesiątki kobiet zmywają je z brudu i krwi, zaszywają dziury, by potem dać przekazać zestaw powołanym rekrutom. Wpadłam na to zaraz na początku jednego z etapów [wyścigu]- wspomina Paterson. 

Źródło: kpbs

Doceniona razy cztery 

Po 14 latach filmem zainteresował się Netflix i stał się jednym z jego współproducentów. Efektem współpracy była światowa premiera we wrześniu ubiegłego roku. 

Film został bardzo szybko doceniony w kinowym środowisku. W lutym tego roku „Na Zachodzie bez zmian” zdominowało jedną z najbardziej prestiżowych ceremonii świata kina – nagrody BAFTA. Ekranizacja powieści zdobyła aż 7 statuetek i tym samym pobiła rekord liczby nagród zdobytych przez film nieanglojęzyczny. 

Tegoroczna 95. ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się 13 marca. Film „Na Zachodzie bez zmian” zdobył aż 9 nominacji i był wymieniany wsród najmocniejszych kandydatów do wygrania statuetki. Zgodnie z przewidywaniami antywojenna powieść w nowej odsłonie została doceniona przez towarzystwo filmowe. Produkcja zdobyła aż 4 Oscary

Gratulujemy czterech Oscarów! To ogromny sukces dla niemieckiego filmu i można być z niego naprawdę dumnym! Zwłaszcza w tych trudnych czasach pokazuje on jednoznacznie, jak straszna i nieludzka jest wojna – napisał na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz. 

ZOBACZ TEŻ: Mistrzyni świata z filmowym Oscarem?

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,509ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane