Młody triathlonista Alex Yee przebiegł 10 km w 27 min. 51 sek.

Alex Yee to triathlonista pochodzący z Wielkiej Brytanii. Pomimo swojego młodego wieku (20 lat) jest aktualnie jednym z najszybszych biegaczy w świecie triathlonu. Alex w 2016 roku zdobył tytuł Mistrz Świata Juniorów w Duathlonie oraz w 2017 roku został Mistrzem Europy Juniorów w Duathlonie. Podczas Wielkiego Finału WTS Juniorów 2016 zajął 5 miejsce. Rok temu jego kariera sportowa nagle stanęła pod znakiem zapytania, kiedy to doznał poważnego wypadku na rowerze.

fot. ITU

27 maja 2017 roku podczas International Flanders Athletics Meeting w Belgii Alex przebiegł dystans 5.000 metrów w niesamowicie szybkim czasie 13 min. 37 sek. (2:44 min/km). Czas robi wrażenie gdyż Alex w międzyczasie trenował pływanie i kolarstwo. Był to najlepszy wynik juniora pochodzącego z Wielkiej Brytanii od 1981 roku. Zaledwie tydzień później Alex wziął udział w Pucharze Świata w Triathlonie ITU, w miejscowości Cagliari. Był to bardzo pechowy start dla tego młodego zawodnika. Alex Yee w trakcie rywalizacji miał poważny wypadek rowerowy. Doznał złamania żeber, pęknięcia kręgu w kręgosłupie i przebicia płuca. Nieprzytomny trafił do szpitala we Włoszech. Oficjalny komunikat mówił, że Alex dochodzi do siebie i jest otoczony najlepszą opieką. Minęło zaledwie pół roku a Alex z powrotem stanął na starcie zawodów biegowych.

fot. ITU

Pytanie brzmiało, jaki wpływ na zawodnika będzie mieć ten wypadek i urazy, których doznał. Jak się okazuje, Alex wcale nie zwolnił, a wręcz przeciwnie. 19 maja 2018 roku wziął udział w Mistrzostwach Wielkiej Brytanii w biegu na 10.000 m. Dał tam popis swoich umiejętności zdobywając tytuł Mistrza Wielkiej Brytanii. Co prawda zajął 5 miejsce w międzynarodowej klasyfikacji open lecz jego czas jest fenomenalny – 27 min. 51 sek (2:48 min/km). Dla wyobrażenia podam słynny już przykład polskiego rekordu na tym samym dystansie, który jest gorszy o 2 sekundy (27:53) i ma już 40 lat, należy do Jerzego Kowola. W tym roku najlepszy czas podczas Mistrzostw Polski na 10.000 metrów uzyskał Tomasz Grycko – 28 min. 56 sek.

W 2013 roku dwukrotny Mistrz Olimpijski w triathlonie Alistair Brownlee również wziął udział w biegu na 10.000 m. Czas z jakim przekroczył linię mety to 28 min. 32 sek. Był to wynik ponadprzeciętny jak na triathlonistę.

Średni kilometraż tygodniowy Alexa Yee to od 65 do 110 km. Do tego wplata około 12 godzin roweru i treningi pływackie. Jak sam przyznaje jego całe miesiące to tylko trenowanie, jedzenie i spanie.

Zawodnik w tym sezonie wrócił do ścigania w triathlonie. Wystartował w Pucharze Europy ETU Gran Canaria gdzie zajął 6 miejsce oraz w Pucharze Świata ITU Cagliari gdzie rok wcześniej na tej trasie miał wypadek, uplasował się tam na 8 miejscu. Praktycznie w każdym starcie uzyskuje najszybsze odcinki biegowe.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,291ObserwującyObserwuj
431SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze