Mocna stawka. Kto wygra duathlonowe MP w Czempiniu?

– Nie było jeszcze MP na średnim dystansie w tak mocnej stawce, jaką widać na sobotnich listach startowych – ocenia Tomasz Spaleniak. Już w najbliższą sobotę przekonamy się, kto z tej stawki okaże się najmocniejszy. Rywalizacja na trasie Mistrzostw Polski zapowiada się ciekawie zarówno wśród mężczyzn, jak i w gronie kobiet. I to właśnie od wypowiedzi pań rozpoczniemy przegląd komentarzy, które tuż przed startem wielkopolskich zawodów udało nam się dla Was uzyskać. 

Kto na liście startowej?

Dostępna na stronie Championman Duathlon Czempiń lista startowa zawodników PRO na dystansie średnim liczy sześć nazwisk. Tylko jedno z nich należy do kobiety. Mowa o drugiej na mecie w tamtym roku Klaudii Petters, która na pytanie Akademii Triathlonu o swoje cele na sobotni start, odpowiedziała bardzo konkretnie:

Prawdę mówiąc, bardzo się cieszę, że w ogóle mogę wystartować, ponieważ aż do dzisiaj (04.05 – przyp. red.) nie było wiadomo czy będę w stanie. Diagnoza „naderwane ścięgno strzałkowo-piętowe” potwierdziła, że jednak wystartuje. Nie wiem, czy przez to jestem faworytem, ale na pewno zrobię wszystko, żeby obronić miejsce z zeszłego roku lub zdobyć złoto. Myślę, że dobrze przepracowałam zimę, życiówki na półmaratonach także napawają optymizmem. Jak wszyscy startujący, liczę na wygraną, ale przez tę kontuzję, która postawiła start w Czempiniu pod znakiem zapytania – niewiarygodnie się cieszę, że w ogóle będę mogła wziąć udział w tej, jednej z moich ulubionych i najlepiej zorganizowanych imprez sportowych.

Kogo nie ma na liście PRO?

Obecność jednej tylko kobiety w oficjalnym zestawieniu PRO nie powinna nas zmylić. Na tej krótkiej liście brakuje przecież wciąż aktualnej mistrzyni Polski Małgorzaty Nowak, która wygrała w Czempiniu zaledwie nieco ponad pół roku temu (18 września 2021r.) i będzie w sobotę bronić tytułu. Nie ma tam (choć startuje w wyścigu) wielokrotnej mistrzyni Polski w triathlonie Joanny Sołtysiak, czy Małgorzaty Otworowskiej – triumfatorki tego samego wyścigu z roku 2019. Start Otworowskiej w sobotę nie jest na razie oficjalnie potwierdzony, ale według organizatorów imprezy nie jest też wykluczony. 

Pięć pozostałych nazwisk na liście PRO czempińskiego wyścigu rangi MP to mężczyźni. I znów – brakuje wśród nich mistrza Polski z tej samej trasy z ubiegłego roku, choć wiadomo, że Karol Bogus stanie w sobotę na linii startu. Czy obok niego 7 maja zobaczymy również Łukasza Kalaszczyńskiego, czempińskiego mistrza Polski sprzed trzech lat? Może się tak zdarzyć, ale nie musi. Podobnie, jak w przypadku Otworowskiej, nikt nie zna jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Mocne nazwiska wśród mężczyzn

Wiemy za to z całkowitą pewnością, że sobotnim wyścigu wystartują inni znani i utytułowani zawodnicy: Konrad Imianowski, Daniel Jakimiuk, Tomasz Marcinek, Igor Siódmiak i Jakub Woźniak. 

Pierwszy z wymienionych który ubiegłoroczny wyścig ukończył na trzecim miejscu, do swojego pierwszego startu w tym sezonie podchodzi przede wszystkim z entuzjazmem.

Patrząc na listę startową widać, że w Czempiniu czeka nas dobre ściganie. Nie mogę się już doczekać otwarcia sezonu. Jestem bardzo ciekawy mojej formy, tym bardziej, że przez dwa tygodnie zostałem wyłączony z trenowania poprzez chorobę. Pierwszy start sezonu to zawsze jedna wielka niewiadoma. Nie wiem, czego się spodziewać po sobie – wiadomo, że każdy z nas jedzie, aby wygrać i pokazać się z jak najlepszej strony, ale co z tego wyjdzie – zobaczymy 07.05 w Czempiniu – powiedział Akademii Triathlonu Konrad Imianowski.

W podobnym tonie na nasze pytanie odpowiedział Daniel Jakimiuk (w roku 2021 czwarty w Czempiniu): – Moje samopoczucie przed startem jest bardzo dobre, jadę tam przede wszystkim dobrze się bawić. Każdy start tej wiosny jest dla mnie testem po zimowej kontuzji i okazją do kontroli, jak rozwija się i wraca forma biegowa. O starcie nie myślę, w sumie to przypomniałeś mi o nim dopiero swoim pytaniem (uśmiech). Czego się spodziewam w sobotę? Nic nie muszę, wszystko mogę – to chyba najtrafniejsza odpowiedź.

Lista PRO to nie wszystko

Wskazując zawodników, którzy mogą w Czempiniu namieszać w walce o medale, do wyżej wymienionej piątki zawodników z listy PRO dodać też należy, zawsze groźnych w walce o medale: Sergiusza Sobczyka i Tomasza Spaleniaka. Tego ostatniego również udało się nam namówić na kilka słów przedstartowego komentarza: – Moje samopoczucie i dyspozycja jest raczej w normie. A tego brakowało mi przed Mistrzostwami Polski w Rumii w kwietniu. Chyba optymalnie i solidnie wykorzystałem okres pomiędzy tamtym startem a tym w Czempiniu. I czułem się przy tym rewelacyjnie. Dlatego oczekuję, że będę gotowy na mocną rywalizacje w sobotę. Chociaż trudno cokolwiek przewidywać. Praktycznie wszyscy jesteśmy triathlonistami, bez specjalizacji do duathlonu. Nie było jeszcze MP na średnim dystansie w tak mocnej stawce, jaką widać na listach startowych. Wobec tego trudno przewidzieć możliwe scenariusze i do ostatniego kilometra nic nie będzie pewne. Jedyne, co wiem na pewno, to że w sobotę zapowiada się szybkie ściganie.

Nic dodać, nic ująć. Z niecierpliwością czekamy na dobre i szybkie ściganie podczas Mistrzostw Polski w duathlonie, które w tym roku wydają się w pełni zasługiwać na swoją rangę. O wynikach rywalizacji w Czempiniu Akademia Triathlonu będzie oczywiście na bieżąco informować.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,466ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane