MŚ 10x Ironman – wszystko, co musicie wiedzieć o swissultra!

Dzisiaj o godzinie 18:00 trzech Polaków przystąpi do rywalizacji podczas swissultra, czyli mistrzostw świata w dziesięciokrotnym Ironmanie. Zapraszamy do tekstu, z którego dowiecie się najważniejszych informacji o tej imprezie.

Ultratriathlon swissultra rozpocznie się już dzisiaj o godzinie 18:00. Zawodnicy przystąpią do rywalizacji w ramach MŚ 10x Ironman. Impreza odbywa się w Buchs, które położone jest w dolinie Renu w okolicach St. Gallen w Szwajcarii. To jedyna taka impreza w tym kraju. Zawody organizowane są przez Swiss Ultra Association.

Ze względów logistycznych rywalizacja toczyła się będzie w jednym miejscu. Zawodnicy pływają na 50-metrowym basenie, trasa rowerowa ma 9 kilometrów i prowadzi do zapory na Renie w kierunku Sevelen i z powrotem. Część biegowa rozgrywana jest na trasie liczącej 1,2 km.

Podczas tegorocznej imprezy zaplanowano 3 wyścigi:

 • Mistrzostwa świata 10x Ironman (38 km pływania, 1800 km na rowerze, 422 km biegu – łączny limit czasu 14,4 dnia. W tym wyścigu wystąpią Polacy – Robert Karaś, Tomas Lus oraz Adrian Kostera
 • 10x IM jeden na dzień (3,8 km pływania, 180 km roweru i 42,3 km biegu – 10 dni z rzędu
 • 5x IM w ciągu jednego dnia (5x 3,8 km pływania, 180 km na rowerze, 42,3 km biegu) przez 5 dni z rzędu.

Uczestnicy MŚ 10x Ironman

Podczas rywalizacji w najważniejszej imprezie, czyli mistrzostwach świata 10x Ironman bez przerwy wystąpi kilkudziesięciu zawodników i kilka zawodniczek.

Kobiety w rywalizacji MŚ 10x Ironman:

Imię i nazwisko Kraj
Nadine Zacharias Francja
Marion Rita Dang Niemcy
Shanda Hill Kanada
Than Vu Wietnam

Mężczyźni w rywalizacji 10x Ironman:

Imię i nazwisko Kraj
Adrian Kostera Polska
Tomasz Lus Polska
Robert Karaś Polska
Mark Hohe-Dorst Niemcy
Peter Jelinek Słowacja
Serge Kiffel Francja
David Clamp Wielka Brytania
Jurij Tarca Czechy
Alberto Cambio Włochy
Mindaugas Garmus Litwa
Tautvydas Grabauskas Litwa
Manfred Matschke Niemcy
Thomas Lagarde Francja
Richard Jung Niemcy
Martin Gruebele Stany Zjednoczone
Alfons Möstl Austria
Johann Wünscher Austria
Daniel Meier Szwajcaria
Tristan Vinzent Niemcy
Kenneth Vanthuyne Belgia

Polacy, którzy wezmą udział w MŚ 10x Ironman

Wieczorem w naszej relacji będziecie mogli śledzić poczynania trzech naszych zawodników.

Robert Karaś

W 2017 roku został mistrzem świata 2x Ironman i pobił rekord świata. Rok później został mistrzem i rekordzistą na dystansie potrójnego Ironmana. W 2019 roku znów wywalczył tytuł mistrzowski w podwójnym Ironmanie, a swój własny rekord poprawił o ponad godzinę. W 2021 roku podczas zawodów w meksykańskim Leon został mistrzem i rekordzistą świata na dystansie pięciokrotnego Ironmana. Tutaj znajdziecie jego konto na Instagramie.

Tomasz Lus

Biega od kilku lat. Po pewnym czasie postanowił również zacząć pływać i jeździć na rowerze. Wziął udział w projekcie Ironman Inspiration Roberta Karasia. Od dłuższego czasu chciał wystartować w ultra triathlonie, ale udało się dopiero w 2021 roku we francuskim Colmar. Startował na dystansie 5x Ironman i zajął 10. miejsce.

Tomasz Lus
Foto: Ultratriathlon AT

Adrian Kostera

Ultra triathlonista, który uwielbia wyzwania. W 2019 roku pokonał 100 maratonów w 100 dni. W 2020 roku wziął udział w najdłuższym duathlonie na świecie. Przebiegł 120 kilometrów, pokonał 1800 kilometrów na rowerze i przebiegł 422 kilometry. Niecałe dwa miesięcy temu został rekordzistą świata na dystansie 5x IM. Rekord pobił podczas zawodów Bretzel Ultra Triathlon. Trasę 19 km pływania, 900 km roweru i 211 km pokonał w 67:45:51. Poprawił o kilkanaście minut rekord należący wcześniej do Roberta Karasia. Jego konto na Instagramie.

ZOBACZ TEŻ: Adrian Kostera: „Nie oczekuję od nikogo laurki i nikt nie ma obowiązku takiej laurki tworzyć”

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Adrian Kostera (@kostera_ultratri)

Trasa MŚ 10x Ironman

Pływanie

Zawodnicy pływali będą na 50-metrowym basenie odkrytym, który znajduje się w Buchs. Dystans 38 km to 760 okrążeń. Na każdym torze płynie do 8 zawodników, a dostępne dla nich będzie łącznie 5 torów. Okrążenia będą liczone przez wolontariuszy, którzy informowali będą również, że zawodnik ma do pokonania ostatnie 100 metrów. Basen wyposażony jest w ogrzewanie słoneczne, a temperatura wody powinna wynosić od 21 do 24 stopni Celsjusza.

Foto: Swissultra

Jazda na rowerze

Część rowerowa to okrążenia o długości 9 kilometrów od basenu w kierunku zapory na Renie, następnie wzdłuż zapory i kierunku miasta Sevelen oraz z powrotem. Trasa jest w większości płaska, ale zawodnicy mogą spodziewać się mocnego wiatru na tamie. Trasa rowerowa nie jest całkowicie zamknięta. Organizatorzy przestrzegli, że mogą pojawić się na niej piesi i rowerzyści. Dystans 1800 km to 200 okrążeń. Drafting jest zabroniony.

Foto: Swissultra

Bieg

Każda pętla biegowa ma 1,2 kilometra. Zawodnicy pobiegną 350 okrążeń głównie po utwardzonych i leśnych ścieżkach wokół basenu Buchs. Trasa jest całkowicie płaska. Nocą będzie oświetlona.

Swissultra
Foto: Swissultra

Swissultra 2019

Zobaczcie, jak wyglądała rywalizacja podczas swissultra 2019.

 

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

29 KOMENTARZE

 1. W tekście jest błąd przy Adrianie Kostera: „Przebiegł 120 kilometrów, pokonał 1800 kilometrów na rowerze i przebiegł 422 kilometry”.
  Trzymam kciuki za obu! 🙂

 2. Witam,
  Pytanie laika – czy w takich zawodach jak IMx10 jest jakaś nakazana przerwa regeneracyjna, „zakaz poruszania się” czy nakaz odpoczynku – czy każdy odpowiada za to co robi i odpoczywa tyle ile uważa za stosowne/potrzebne ?

  • Nie ma nakazanej przerwy regeneracyjnej. Zawodnicy sami decydują, kiedy odpoczywają. Jest w tym też jakiś element strategii na wyścig.

 3. Czy uczestnicy są badani na obecność dopingu? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby podjąć się tak szaleńczego wyzwania??

 4. Witam,
  Myślę że mam dość ciekawe i intrygujące mnie pytanie. Jak zawodnicy podczas trwania całego wydarzenia wyróżniają się?

 5. JAKA JEST PULA i WYSOKOŚĆ NAGRÓD i do którego miejsca są przyznawane nagrody?
  Jeśli Nagroda Główna wyn. Minimum 1 000 000 EURO – to w przyszłym roku do 10x Maratonu wystartuje 3x więcej Polaków.

  • Tak, ale to krótkie drzemki. Ekipy Adriana Kostery i Roberta Karasia pisały o tym w relacjach.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane