MŚ w Abu Dhabi – dlaczego pojawią się tam najlepsi z najlepszych?

W ostatni weekend listopada w Abu Dhabi odbędzie się finał WTCS. Podczas mistrzostw świata zmierzy się elita, age-grouperzy oraz paratriathloniści z całego świata.

ZOBACZ TEŻ: Mistrzostwa świata World Triathlon Abu Dhabi – wszystko, co musicie wiedzieć

Pierwszy raz w historii to w stolicy Abu Dhabi, czyli na wyspie Yas, rozegra się najważniejszy wyścig w kalendarzu World Triathlon. Finał WTCS (World Triathlon Championship Series) zaplanowano w dniach 23-26 listopada, a w jego harmonogramie widnieje sześć wyścigów, w których wystartuje:

  • elita (dystans standard: 1,5-40-10 km, z draftingiem),
  • U23 (dystans standard, z draftingiem),
  • age-grouperzy (dystans standard, bez draftingu),
  • age-grouperzy (dystans supersprint: 0,4-10-2,3 km, bez draftingu),
  • age-grouperzy (aquabike: 1,5-40 km, bez draftingu),
  • paratriathloniści (dystans sprint: 0,75-20-5 km, bez draftingu).

Ci, którzy staną na podium wrócą do domu z medalem oraz tytułem najlepszego/najlepszej na świecie. Co to oznacza w praktyce?

Sloty w triathlonie kwalifikowanym

Organizowane przez World Triathlon wyścigi, takie jak zbliżające się MŚ w Abu Dhabi, są imprezą sportu kwalifikowanego. Inaczej niż w przypadku zawodów stricte komercyjnych, zdobyty tytuł nadawany jest przez uprawnione do tego organy. W tym przypadku międzynarodową federację triathlonu. Dzięki temu podium ma rangę oficjalnych mistrzostw świata.

Nie każdy triathlonista może wystartować w Abu Dhabi. Aby zdobyć numer na liście startowej, należało wcześniej wywalczyć kwalifikacje, którą jest tzw. slot. W Polsce zasady przyznawania slotów reguluje Polski Związek Triathlonu (PZTri).

Na podstawie odpowiednich uchwał PZTri określa liczbę imprez kwalifikacyjnych oraz liczbę dostępnych slotów, które można na nich zdobyć. Na tegoroczne mistrzostwa świata w triathlonie w Abu Dhabi amatorzy mogli zakwalifikować się podczas mistrzostw Polski w triathlonie na dystansie sprinterskim (Rzeszów, 14 slotów: 7+7) oraz podczas mistrzostw Polski w triathlonie na dystansie standard (Białystok, 20 slotów: 12+8). Dodatkowo przewidziano pulę tzw. dzikich kart (bez podziału na płeć), o które można było wnioskować w terminie 21-23 sierpnia.

Uchwałę nr 36 Zarządu Polskiego Związku Triathlonu dotyczącą kryteriów kwalifikacyjnych na imprezy mistrzowskie age-group w 2022 roku znajdziecie tutaj.

W przypadku elity, czyli wyczynowo trenujących zawodników sytuacja wygląda nieco inaczej. Lista startowa ma określoną liczbę miejsc, które przyznawane są na podstawie rankingu światowego. Punkty do niego zbiera się podczas startów organizowanych pod szyldem World Triathlon (np. WTCS, pucharów świata i kontynentalnych).

Rywalizacja elity i amatorów

Każdego roku zmianie ulega lokalizacja finału serii WTCS. Dotychczas triathloniści startowali m.in. w Gold Coast (Australia), Londynie (Wielka Brytania), Pekinie (Chiny), Edmonton (Kanada) czy Chicago (Stany Zjednoczone). Abu Dhabi co prawda jest częścią kalendarza World Triathlon od wielu lat, jednak pierwszy raz odegra najważniejszą rolę w sezonie startowym.

Będzie to wyjątkowa impreza, podczas której zakończy się seria WTCS oraz rozdane zostaną medale dla najlepszych triathlonistów na świecie. I to nie tylko dla elity, lecz także amatorów i paratriathlonistów.

Historia cyklu zawodów organizowanych przez międzynarodową federację triathlonu sięga roku 1989. To wtedy po raz pierwszy koronowano mistrza i mistrzynię świata w triathlonie. O ile w ciąg pierwszych kilkunastu lat tytuły zdobywało się podczas jednego wyścigu, o tyle od sezonu 2009 Wora Triathlon wprowadziło zmiany. Mistrzowie wyłaniani są podczas całej serii zawodów, które odbywają się w trakcie jednego sezonu startowego. Najlepszym zostaje triathlonista/triathlonistka, która zdobędzie największą ilość punktów podczas imprez WTCS.

Od czterech lat (2018 roku) w harmonogramie serii są również wyścigi sztafet mieszanych (dwóch mężczyzn + dwie kobiety), w których startują narodowe reprezentacje. Walczą one o punkty kwalifikacyjne i możliwość udziału w igrzyskach olimpijskich. Debiut startów sztafet jako jednej z dyscyplin olimpijskich miała miejsce rok temu w Tokio.

Harmonogram i trasa MŚ w Abu Dhabi

Na trasie Mistrzostw Świata World Triathlon w Abu Dhabi zobaczymy zawodników z 45 krajów. Będą wśród nich także triathloniści z Polski, których grupa liczyć będzie 46 osób. W elicie kobiet w biało-czerwonych barwach wystartuje Paulina Klimas i Roksana Słupek. W kategorii U23 mężczyzn rywalizować będzie Marcin Stanglewicz.

Relację wyścigów elity i U23 śledzić na na żywo na kanale Triathlonlive.tv (transmisja płatna) oraz w BBC (niezbędna jest zmiana VPN na brytyjskie). Harmonogram startów zamieściliśmy w tabeli poniżej:

Czwartek, 24 listopada
8:00 World Triathlon Para Championship
12:45 World Triathlon Age-Group Super-Sprint Championships
Piątek, 25 listopada
7:30 World Triathlon U23 Women’s Championship
10:15 World Triathlon U23 Men Championships
13:06 World Triathlon Elite Women Championship Finals
Sobota, 25 listopada
7:15 Open Paratriathlon MR Race start
8:45 World Triathlon Age-Group Standard Distance Triathlon Championships
10:00 World Triathlon Age-Group Aquabike Championships
12:45 Community Race – Adult Super Sprint
15:06 World Triathlon Elite Men Championship Finals

 

Przebieg tras, jakie będą mieli do pokonania zawodnicy, znajdują się m.in. na stronie wydarzenia w zakładce Mapy tras, które znajdziecie klikając na link. Zawarte są tam również wszelkie inne informacje dotyczące imprezy, takie jak szczegółowy harmonogram czy aktualności.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,813ObserwującyObserwuj
21,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane