Najpiękniejsze wyścigi triathlonowe na świecie

Wyścigi triathlonowe rozsiane na wszystkich kontynentach czekają na śmiałków nawet w najtrudniej dostępnych zakątkach. Oferują efektowne trasy z zachwycającymi i malowniczymi krajobrazami, tradycyjną, regionalną atmosferę, a niekiedy nawet podróż do granic ludzkiej wytrzymałości. Jeśli właśnie masz ochotę na taką przygodę, zobacz naszą podpowiedź. Oto lista wyjątkowo efektownych triathlonów z całego świata.

XTERRA Tahiti

Fot. Tahiti Infos

Moorea, Tahiti. Te wyspy na południowym Pacyfiku są niczym przedsmak raju. Kuszą krystalicznie czystymi wodami i bajkowymi plażami. Otaczające je wysokie, zielone szczyty, pogrążone są w tajemniczej, gęstej dżungli. Natomiast górzysty środek wyspy przecinają mistyczne doliny, bystre strumienie i wodospady.

Dystans: Exterra Full Distance Triathlon (1,5 km/34 km/10 km), Aremiti Fun Tri (0,25 km/6 km/3 km). Podczas Xterra Tahiti zawodnicy mogą zanurzyć się w niesamowitym krajobrazie, zaczynając od skoku do ciepłych wód zatoki Opunohu i przepłynięcia 1,5 km dystansu. Po dotarciu do brzegu Terra Firma rozpoczyna się walka! Przed triathlonistami otwiera się dziewicza dżungla z niesamowitymi trasami. 34-kilometrowy crossowy odcinek z 1000 m przewyższeniami wymaga pokonywania rowerem górskim. Kolejny 10-kilometrowy odcinek biegowy w tropikalnej dżungli, z przewyższeniem 340 metrów, również dostarcza sporej dawki adrenaliny. To doświadczenie, którego nigdy nie zapomnisz.

Na dzieciaki i początkujących triathlonistów czeka dystans Aremiti – znacznie krótszy, ale również dostarczający bogactwa wrażeń wszystkim zawodnikom.

Challenge Wanaka

Fot. Challenge Wanaka

Wanaka, Nowa Zelandia. Ach, Wanaka! To czwarte co do wielkości jezioro Nowej Zelandii, wciśnięte pomiędzy zapierające dech w piersiach alpejskie szczyty. Stanowi ślad po zalegającym niegdyś w dolinie lodowcu. Prowadzi do niego jedna z najwyżej położonych dróg w kraju – kręta Crown Range Road.

Dystans: średni (1.9 km/90km/21.1km). Pływanie w wodach jeziora Wanaka tak czystego, że można nawet z niego pić wodę, rozpoczyna ten wyjątkowy wyścig. Następnie górzysta trasa kolarska wiedzie do jeziora Hwea i z powrotem. Ciekawie poprowadzona część biegowa, wytyczona została po malowniczych ścieżkach przeznaczonych dla rowerów górskich, na trasie Bike Glendhu. Przez cały czas nad zawodnikami czuwają ostre szczyty Alp Nowozelandzkich.

Patagonman

Fot. Patagonman Xtri

Patagonia, Chile. Wyścig rozgrywany jest w Aysén, jednym z najbardziej wysuniętych na południe regionów Ameryki Łacińskiej. Jest to triathlon, który łączy piękno krajobrazu z surowością warunków panujących na trasie. Nie jest więc zaskoczeniem, gdy legenda triathlonu, Tim Don, opisuje Patagonmana jako najtrudniejszy triathlon i jeden z najbardziej wyjątkowych wyścigów, jakie kiedykolwiek rozegrał – What PATAGONMAN meant to our 2019 CHAMP – TIM DON.

Dystans: długi (3,8 km/180 km/42,2 km). Trasa wiedzie zawodników od malowniczego fiordu Aysén, w pobliżu Puerto Chacabuco do mety nad zachwycającym jeziorem General Carrera. Wyścig zaczyna się o świcie, od skoku z promu do lodowatej wody, po czym przenosi się na ekstremalne drogi pod złowieszczymi, pokrytymi śniegiem szczytami Patagonii. Podczas pokonywania wietrznej, krętej i górzystej trasy, zawodnikom towarzyszą piękne panoramy dziewiczych lasów, przecinanych rwącymi rzekami i grzmiącymi wodospadami. Bez wątpienia, nie pozostaniesz obojętny na te skrajne emocje, zmęczenie i zachwyt.

ZOBACZ TEŻ: Wrócił 6 miesięcy po złamaniu kręgosłupa. Inspiruje setki osób

Noosa Triathlon

Fot. Noosa Triathlon

Queensland, Australia. Jeśli połączenie słońca, morza i piasku jest twoim pomysłem na wymarzoną podróż, to australijski triathlon Noosa jest wyścigiem dla ciebie. W trakcie sportowego święta – pięciodniowego festiwalu, podczas którego rozgrywane są zawody w różnych dyscyplinach – punktem kulminacyjnym są zawody triathlonowe. Już od chwili swojego powstania w 1983 roku, kiedy tylko 180 sportowców stanęło na starcie wyścigu, przez kolejne dekady, zyskało status kultowego triathlonu na dystansie olimpijskim. Teraz dziesiątki tysięcy zawodników i kibiców przybywają na wschodnie wybrzeże Australii, aby rywalizować i podziwiać sportowe zmagania.

Dystans: olimpijski (1.5km/40km/10km). Wyścig rozpoczyna się w pięknych wodach Laguna Bay, otoczonych złotymi piaskami Noosa Beach. 40-kilometrowa trasa rowerowa pozwala odkrywać bujną zieleń okolicy, a szybka i płaska część biegowa poprowadzona wzdłuż wybrzeża, budzi w zawodnikach uczucie triumfu i rozpierającej dumy, dzięki ogłuszającemu dopingowi wiwatujących tłumów kibiców.

Himalayan Xtri

Fot. Himalayan Xtri.

Pokhara, Nepal. Region, w którym znajduje się 14 najwyższych szczytów świata, zawsze będzie dostarczał niesamowitych widoków i wrażeń. Jednak rozgrywanie w tych warunkach triathlonu, na pewno będzie zapierać dech w piersiach. I to dosłownie! W końcu to Nepal i triathlon, którego trasa wznosi się najwyżej na świecie, na wysokość 4000 m!

Dystans: długi (3.8 km/175 km/43km). Trasa rozpoczyna się pływaniem w jeziorze Phewa jeszcze przed świtem. Lokalizacja jest idealna, aby wychylające się zza horyzontu słońce, urzekająco oświetliło kolejny cel triathlonistów – poszarpane, ośnieżone góry. Trasa rowerowa wiedzie przez okoliczne doliny i wzgórza, nagradzając widokiem pasma Annapurna. Następnie leśny szlak wyprowadza zawodników wysoko w góry. Oprócz zachwycających widoków, ten wyścig z całkowitym przewyższeniem wynoszącym 8900 m (5 360 m na trasie rowerowej i 3 540 m na biegu) i maksymalną wysokością 4000 m.n.p.m., oferuje również wyprawę na skraj wytrzymałości fizycznej. Wyścig kończy się w odległej wiosce, gdzie każdy zawodnik, po trudach triathlonowego wyzwania, doświadczy nepalskiej gościnności i serdeczności.

Ironman 70.3 St George

Fot. Ironman St. George

Utah, USA. 70.3 St. George z Utah trafił na światowe nagłówki sportowe w zeszłym roku, kiedy ogłoszono, że „Dixie” (pseudonim św. Jerzego) zostanie dumnym gospodarzem przełożonych Mistrzostw Świata Ironman 2021. Jego wyjątkowy, spektakularny krajobraz, charakteryzuje się niesamowitymi czerwonymi kanionami i formacjami skalnymi, wyrzeźbionymi przez starożytne morza.

Dystans: 70.3 Ironman (1.93km/90.1km/21.1km). W tej pustynnej krainie wytrzymałości, triathloniści mogą przetestować swoje możliwości i umiejętności. Wymagające trasy kolarska i biegowa z licznymi wzniesieniami, pokonywane w upalnym i suchym klimacie, mogą być pułapką dla nieostrożnych sportowców. Jednak ranga zawodów i zapierające dech w piersiach widoki na południowo-zachodnią scenerię Ameryki, przyciągają co roku najlepszych sportowców i elektryzują kibiców.

ZOBACZ TEŻ: Najpiękniejsze triathlony w Polsce! Sprawdź!

Ironman World Championship

Fot. Kona, Hawaje.

Kailua-Kona, Hawaje. Wyścig, którego nie trzeba przedstawiać. To święty Graal długodystansowych wyścigów. Choć prestiż, kultura i dziedzictwo imprezy są ogromnym atutem, lokalizacja również odgrywa bardzo dużą rolę dla jego atrakcyjności.

Dystans: Ironman (3.86 km/180.2 km/42.2 km). Dzięki wulkanicznemu krajobrazowi, Hawaje oferują możliwość jazdy na rowerze przez rozległe pola lawy, nadające im charakterystyczny, nieziemski charakter. W połączeniu z bujną zieloną roślinnością i perłowo-niebieskimi wodami oceanu, ta kraina kontrastów pozostawia ogromne wrażenie na sportowcach i kibicach.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,092ObserwującyObserwuj
419SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze

The slider with the ID of 5 is empty.