Zobaczcie listę najpiękniejszych polskich tras triathlonowych. Stworzyliśmy ją razem z Wami! Uważajcie tylko przy planowaniu, bo niektóre trasy są równie piękne, jak wymagające!
Diablak Beskid Extreme Triathlon
Babia Góra (Diablak), Beskid Żywiecki. Diablak jest z pewnością symbolem serii najtrudniejszych triathlonów w Polsce. Już sama nazwa może mrozić krew w żyłach. Jak głoszą legendy, na szczycie Babiej Góry diabeł budował zamek dla zbójnika. Nie zdołał jednak ukończyć go przed pianiem kura i niemal już ukończony zamek, zawalił się, grzebiąc w ruinach zbójnika. Można niewątpliwie powiedzieć, że obecnie zdobycie mety znajdującej się wśród głazów na szczycie, to iście diabelskie wyzwanie.
Diablak, dystanse: pełny IM oraz 1/4 i 1/2 Diablaka z bardzo ambitnymi przewyższeniami. Trasa Diablaka rozpoczyna się pływaniem w Jeziorze Żywieckim, otoczonym malowniczymi wzniesieniami pasm górskich. Strefa zmian jest zlokalizowana na rynku głównym w Żywcu. Trasa kolarska składa się z dwóch pętli z podjazdem na Kubalonkę i Salmopol o łącznej sumie przewyższeń do pokonania 3200 m. Na trasę biegową ruszamy z poziomu 345 m n.p.m. Ten etap triathlonu to z pewnością bardzo wymagający bieg górski na sam szczyt Babiej Góry, zwany Diablakiem, mierzący 1725 m n.p.m.
Wataha Bieszczady Extreme Triathlon
Solina, Bieszczady. Przepiękna trasa otoczona wszechobecną naturą, pięknem i ciszą, ukryta w najdalej wysuniętym miejscu kraju w południowo-wschodniej Polsce. Uczestnicy tego triathlonu podejmują się niesamowitego wyzwania, podczas którego, piękno bieszczadzkiej przyrody nie ujdzie uwadze nawet najbardziej zmęczonego zawodnika.
Wataha, dystans: 3,5 km pływanie, 176 km rower, 36 km bieg. Dostępne są również krótsze dystanse: 1/4 i 1/2 Watahy. Początek zawodów to prawdziwie magiczna chwila. Start pływania w Jeziorze Solińskim odbywa się jeszcze przed wschodem słońca. Tym samym, pierwsze promienie słoneczne witają zawodników już podczas sportowych zmagań. Trasa rowerowa to wielka pętla bieszczadzka i 2300 metrów przewyższenia. Natomiast bieg górski, to wyjątkowa przeprawa, która wiedzie po mistycznych, bezludnych szlakach 2000 metrów w górę.
Castle Triathlon Malbork
Malbork. Historyczna sceneria krzyżackiego zamku może rozbudzić waleczne instynkty zawodników. Arena zmagań triathlonistów, zamek w Malborku, był bowiem najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Trasy zawodów wiodą uczestników w cieniu imponujących budowli z czerwonej cegły, jak również wzdłuż pasa murów obronnych z wieżami i bramami.
Castle Triathlon Malbork, dystanse: pełny IM oraz 1/2 IM, 1/4 IM, 1/8 IM oraz dystanse dla dziecie i inne wyścigi towarzyszące. Trasa pływacka poprowadzone jest w rzece Nogat, w pobliżu zamku krzyżackiego. Pętla biegowa natomiast wytyczona została w historycznym serce miasta, po ulicach, chodnikach i ścieżkach Malborka, a także po Muzeum Zamkowym w Malborku.
Triminator Radków
Radków. Góry Stołowe. Nazwa zawodów to oczywiste nawiązanie do filmu „Terminator”. Ukończenie tych zawodów stawia zatem zawodników w jednym szeregu z samym Terminatorem! Niewątpliwie warto wyruszyć w okolice Gór Stołowych, aby pokluczyć skalnymi labiryntami, podziwiać fantazyjne kamienne grzyby i formacje, których nie zobaczycie nigdzie indziej w Polsce.
Triminator Radków, dystanse: 1/2 IM, 1/4 IM, 1/8 IM. Pływanie odbywa się w urokliwie położonym Zalewie Radkowskim u stóp Gór Stołowych. Wymagająca, górzysta trasa kolarska prowadzi jedną z najpiękniejszych dróg w Polsce, słynną szosą „Stu Zakrętów”. Zawodnicy na jednej pętli o długości 22,5 km pokonują 430 m przewyższenia, co na najdłuższym dystansie daje aż 1720 m przewyższenia! Trasa biegowa prowadził szlakami i ścieżkami Gór Stołowych i jest nie lada wyzwaniem dla zawodników. Nierzadko przyprawia o drżenie nóg.
Tatraman
Niedzica. Miejsce startu zawodów, zamek niedzicki, położony jest na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Jest to sztuczny zbiornik wodny, utworzony między magicznymi Pieninami a Gorcami, powstały w wyniku budowy zapory wodnej na Dunajcu. Po przeciwległej stronie tego akwenu znajduje się drugi zamek – czorsztyński. Dwa zamki o średniowiecznym rodowodzie tworzą przepiękne tło triathlonowych zmagań w Jeziorze Czorsztyńskim.
Tatraman, dystans: 2 km pływanie, 90 km rower, 21,1 km bieg. Trasa pływacka to jedna pętla w formie agrafki w malowniczym Jeziorze Czorsztyńskim, kończąca się przy Przystani Wodnej w Niedzicy Zamku. Trasa kolarska poprowadzona została w pięknej, górskiej scenerii. Wiedzie drogami polskiego i słowackiego Spisza, do osiedla Podbanské, położonego na wysokości 1355 m n.p.m. Sumaryczne przewyższenie na tym odcinku wynosi ok. 1400 m. Trasa biegowa to niezwykle wymagająca wspinaczka z metą na Kasprowym Wierchu! Wiedzie w przeważającej części kiepskiej jakości asfaltem oraz szlakami górskimi, kończąc się stromą wspinaczką do mety na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach.
Garmin Iron Triathlon Płock
Płock. Widok ze Wzgórza Tumskiego na Wisłę płynącą pod urwistą, 50-metrową skarpą, niewątpliwie zapiera dech w piersiach. Ze względu na widoki, ale także wymagający podbieg, o czym przekonała się niejedna osoba, pokonując niezliczone schody prowadzące od Zalewu Sobotóka aż do strefy zmian zlokalizowanej na rynku Płocka. Królowa polskich rzek – Wisła jest godna wnikliwej uwagi obserwatora. Wypływa bowiem na horyzoncie zza zakrętu, a następnie rozlewa się szeroko w swej dolinie niczym spokojne jezioro. Dodatkowym urozmaiceniem krajobrazu i przede wszystkim malowniczym miejscem spotkań, jest 358-metrowe molo rzeczne – najdłuższe w kraju, biegnące wzdłuż nurtu rzeki. Koniec pomostu wieńczy kawiarenka z widokiem na pobliskie, piaszczyste złote plaże, kąpielisko Sobótka, marinę jachtową oraz wkomponowany w skarpę amfiteatr, kryty dachem imitującym żagle.
Garmin Iron Triathlon Płock, dystanse: 1/2 IM, 1/4 IM i 1/8 IM. Część pływacka zawodów odbywa się w Zalewie Sobótka. To miejskie kąpielisko położone jest u stóp dostojnej 50-metrowej skarpy wiślanej. Miejskie atrakcje i piękna panorama Płocka towarzyszą zawodnikom także na części trasy kolarskiej i biegowej.