Już niedługo do Polski przyjedzie najbardziej utytułowany trener świata. Brett Sutton razem z zespołem trisutto.com i Akademią Triathlonu weźmie udział w weekendowych konsultacjach w Iławie w dniach 22-25 października! Zapoznaj się z ofertą i dołącz do kilkunastu osób, które z pierwszej ręki poznają metody treningowe trenera takich sław triathlonu jak Chrissie Wellington – czterokrotnej Mistrzyni Świata Ironman Hawaii, Nicoli Spirig – złotej medalistki olimpijskiej z 2012 roku, Emmy Snowsill – złotej medalistki olimpijskiej z 2008 roku. O jego sukcesach pisaliśmy już wielokrotnie, tutaj znajdziesz więcej szczegółow: Brett Sutton – bio. W konsultacjach wezmą udział również Alicja i Rafał Medakowie, którzy trenują pod okiem „The Doc” i kilkukrotnie już kwalifikowali się na Mistrzostwa Świata Ironman Hawaii – będą na Big Island również w tym roku, a Alicja kilkanaście dni temu zdobyła już kwalifikację do Kona na rok 2016! Oboje będą nam pomagać m.in. w tłumaczeniu wykładów i wskazówek Bretta Suttona. Przygotowaliśmy tę ofertę również z myślą o tych z Was, którzy jeszcze nie radzą sobie ze swobodną konwersacją w języku angielskim. Od Bretta Suttona dowiesz się wielu istotnych rzeczy na temat treningu, startu w zawodach i regeneracji. Przez trzy dni naładujemy Cię potężną dawką wiedzy i doświadczenia, jakie Sutton zdobywa przez wiele lat współpracy z najlepszymi na świecie. Tutaj znajdziesz więcej szczegółów na temat konsultacji triathlonowych z Brettem Suttonem:
OBÓZ TRIATHLONOWY Z BRETTEM SUTTONEM – kontakt z: [email protected]
ŁUKASZ GRASS: Brett, przyjeżdzasz do Polski tylko na trzy dni. Organizujemy wspólnie konsultacje triathlonowe; jestem pewien, że uczestnicy będą mogli się wiele od Ciebie nauczyć. Co według Ciebie jest najważniejsze podczas takiego, stosunkowo krótkiego, obozu triathlonowego?
BRETT SUTTON: Naprawdę cieszę się, że przyjeżdżam do Polski. Dla mnie najważniejszym tematem tego spotkania będzie wytłumaczenie uczestnikom naszych zasad treningu. Podczas 3-dniowych obozów nie wciskamy tylu jednostek treningowych, ile się da, ale staramy się przekazać naszą wiedzę na temat metodyki treningu oraz wyposażyć uczestników w niezbędne umiejętności techniczne, tak aby sami mogli nabytą wiedzę zastosować podczas treningu i poprawiać się w przyszłości już bez naszego udziału.
Jak te najbliższe konsultacje będą wyglądać?
Szczegółowy plan został właśnie sfinalizowany. Ułożyliśmy go na podstawie sprawdzonych grafików, które bardzo dobrze służyły nam podczas obozów w St. Moritz w Szwajcarii w tym roku. Oczywiście wzięliśmy pod uwagę specyfikę lokalizacji zgrupowania w Iławie.
(od Red.: dzisiaj po południu dołączymy szczegółowy plan konsultacji z podziałem na konkretne jednostki treningowe i teoretyczne)
Co według Ciebie jest ważniejsze podczas takich konsultacji: strona praktyczna czy teoria?
Zawsze najważniejsza jest dla mnie strona praktyczna, a szczególnie maksymalizacja korzyści z treningu każdego indywidualnego uczestnika, biorąc pod uwagę ograniczoną ilość czasu, jaką dysponuje.
Na swoim blogu często piszesz o pływaniu w triathlonie, chociaż bardzo często mówi się, że pływanie w Ironmanie jest mniej ważne. Co myślisz o takiej tezie?
Nie mogę się zgodzić z takimi wypowiedziami. Ironmana nie można wygrać podczas pływania, ale zdecydowanie można go tam przegrać. Pływanie jest kluczowe podczas Mistrzostw Świata Ironman w Kona i zaczyna być też coraz bardziej istotne w innych Ironmanach. Wraz z rosnącą liczbą zawodników zarówno w poszczególnych kategoriach wiekowych jak i PRO, grupa, z którą wychodzisz z wody, prawie zawsze będzie grupą, z którą będziesz blisko na rowerze – oczywiście z zachowaniem odpowiedniego odstępu. Im szybciej wyjdziesz z wody, tym większa jest również szansa na dobry czas na rowerze. Poza tym musisz być w stanie jechać z odpowiednią intensywnością od razu po ukończeniu pływania, więc nie możesz być wykończony po tej konkurencji, spędzając pierwszą godzinę na rowerze na dochodzeniu do siebie. Tracisz przez to cenne minuty.
Jesteś tak mocny, jak twoja najsłabsza dyscyplina w triathlonie! – czy według Ciebie to prawdziwa sentencja?
Znowu odniosę się do Ironmana – nie musisz być wcale najmocniejszym pływakiem, żeby ukończyć zawody w czołówce. Podobnie na rowerze – nie musisz być mistrzem świata w kolarstwie, żeby ukończyć wyścig na podium. Ale jeżeli Twoje bieganie nie jest na odpowiednim poziomie i jest to twoja słaba dyscyplina, to zawsze będziesz uzależniony od tego, co w danym dniu będą w stanie zrobić na biegu najlepsi zawodnicy.
Kto według Ciebie wygra Ironmana na Hawajach w tym roku?
W przeszłości typowałem zwycięzców, ale obecnie tego nie robię. Nie chcę narażać na niepotrzebny stres swoich zawodników. Przygotowania do startu w Kona są dla nich wystarczająco stresujące i wyczerpujące.
A co twoim zdaniem jest kluczem do sukcesow Jana Frodeno?
Jan jest bardzo szybkim, a jednocześnie bardzo silnym i wysokim zawodnikiem. Podczas gdy inni zawodnicy z przeszłością ITU nie dają sobie czasami rady na długich dystansach, Jan świetnie łączy szybkość i siłę. Dodaj do tego fakt, że on bardzo dobrze radzi sobie ze stresem związanym ze startami w zawodach na najwyższym poziomie i masz obraz świetnego, uniwersalnego zawodnika.
Brett, dziękuję za ten krótki wywiad i już nie mogę się doczekać naszego spotkania w Iławie. Do zobaczenia pod koniec października w Polsce!
OBÓZ TRIATHLONOWY Z BRETTEM SUTTONEM – szczegóły oferty. Kontakt: [email protected]
W przypadku konsultacji w Iławie wszystko odbywa się w zamkniętej formule dla uczestników obozu.
A jest szansa na jakis otwarty wyklad lub spotkanie czy wszystko w zamknietej formule dla uczestników obozu?