Jerzyk, Cześnik, Kotfica, Jaskółka – nasza czwórka w Yokohamie!

Jutro w Japonii start naszych triathlonistów, specjalistów dystansu olimpijskiego. Zawody są zaliczane do elitarnej Serii Mistrzostw Świata Dextro Energy Triathlon 2012.  Pierwotnie miały się odbyć wiosną  i zaliczać do Serii Mistrzostw Świata (SMŚ) na 2011 rok, ale zostały odwołane po trzęsieniu Ziemi i awarii elektrowni atomowej Fukushima.  W Yokohamie wystąpi czworo polskich zawodników: Agnieszka Jerzyk, Maria Cześnik, Paulina Kotfica i Marek Jaskółka. Na jutro zapowiadane są upały i burze. Na szczęście te ostatnie mają nadejść po starcie naszych zawodników. Rozmawialiśmy z nimi dzień przed startem. Maria Cześnik w rozmowie z Akademią Triathlonu podkreśliła, że w Yokohamie brakuje pierwszej dziesiątki najmocniejszych zawodniczek świata, ale pozostała czterdziestka to naprawdę mocne triathlonistki, na równym poziomie. Start w Pekinie pokazał, że są dobrze przygotowane, więc szykuje się wyrównana walka.

 

Marek Jaskółka szykuje się na dużo lepszy start niż w Pekinie:
{gallery}jakolka{/gallery}

„Na poprzednich zawodach byłem osłabiony ponieważ tydzień przed startem miałem zapalenie ucha, brałem antybiotyk. Teraz może być nieźle. Wszystko zależy od pływania. Jeżeli załapię się do pierwszej grupy, to mogę być w czołówce, ale będe bardzo zadowolony jeżeli uplasuję się około 20-tego miejsca. Najlepsi zawodnicy pływają około 16-stu minut. Tracę do nich 30 do 45 sekund. Wiele zależy od tempa na pierwszych 5-ciu kilometrach roweru, czy uda się dojechać do pierwszej grupy.”


Agnieszka Jerzyk powiedziała nam, że samopoczucie ma trochę gorsze niż przed Pekinem, ale to ważne zawody, w których idzie o kwalifikacje olimpijskie, więc nie zamierza odpuszczać.

 

Paulina Kotfica, choć ma za sobą długi sezon, zapowiada walkę do końca.

{enclose paulina.mp3}

 

Zawodnicy oprócz samej walki w ramach  SMŚ  będą walczyć przede wszystkim o umocnienie swoich pozycji w rankingu olimpijskim do IO w Londynie 2012. Kwalifikacje do igrzysk rozpoczęły się w czerwcu 2010, a kończą zawodami SMŚ w Madrycie w dniach 26-27.05.2012. Zawodnicy podczas dwuletnich kwalifikacji startują w około 20-30 imprezach punktowanych do rankingu olimpijskiego. Są to zawody z Serii Mistrzostw Świata, Pucharu Świata i Mistrzostwa Kontynentalne (np. ME).  Aktualnie w tzw. symulacji olimpijskiej, która zalicza maksymalnie 3 zawodniczki i  3 zawodników z danego kraju,  Polska ma aż trzy miejsca kwalifikujące do Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Maria Cześnik jest na 33 miejscu, Agnieszka Jerzyk na 41 miejscu a Marek Jaskółka na 45 miejscu. W Igrzyskach Olimpijskich wystąpi po 55 kobiet i mężczyzn reprezentujących ok. 38 państw. W rankingu olimpijskim będącym podstawą do symulacji olimpijskiej aktualnie nasi zawodnicy mają następujący dorobek: Maria Cześnik jest na 36 miejscu (1813 pkt), Agnieszka Jerzyk – 51 miejsce (1457 pkt), Marek Jaskółka – 71 miejsce (894 pkt), Paulina Kotfica – 80 miejsce (718 pkt.). W Japonii nie startuje Sylwester Kuster – aktualnie zajmuje 125 miejsce (307 pkt.).  

 

współpraca: Piotr Netter

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,453ObserwującyObserwuj
441SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze