Nicea – Sam Laidlow mistrzem świata IRONMAN! TOP10 Wilkowieckiego!

Sam Laidlow totalnie zdominował rywalizację podczas mistrzostw świata IRONMAN w Nicei, prowadząc przez większą część wyścigu. Emocji jednak nie zabrakło, a fenomenalnym biegiem popisał się doświadczony Patrick Lange. Robert Wilkowiecki w TOP10!

W tym roku po raz pierwszy mistrzostwa świata odbywają się w Nicei. Na starcie wyścigu stanęli dzisiaj jedni z najlepszych zawodników na świecie. Pośród PRO byli między innymi Robert Wilkowiecki, Jan Frodeno, Sam Laidlow, Magnus Ditlev oraz Patrick Lange. Wyścig prawie od początku toczył się pod dyktando Sama Laidlowa!

Dobry początek Wilkowieckiego

Mistrzostwa świata w Nicei to ostatni profesjonalny występ Jana Frodeno. W rozmowie przed wyścigiem legendarny zawodnik mówił, że jest zdenerwowany, ale czuje się doskonale od strony fizycznej.

Matthew Marquard był zawodnikiem, który jako pierwszy wyszedł z wody, ale dosłownie krok za nim był Braden Currie. Amerykanin przepłynął 3,8 km w czasie 47:46 – Currie był niecałą sekundę gorszy.

Kolejny z zawodników, Jan Frodeno, miał około 90 sekund straty. Na 4. miejscu z wody wyszedł Robert Wilkowiecki (47:48), a 5. miejsce zajmował Sam Laidlow, zeszłoroczny wicemistrz świata z Kony (47:50).

Laidlow przejmuje prowadzenie

Po niecałych 10 kilometrach liderem wyścigu był Niek Heidoorn, ale miał już za sobą Sama Laidlowa. Wicemistrz świata jechał przez dłuższy czas za Clementem Mignonem, ale później zaczął przyspieszać.

W okolicach setnego kilometra Laidlow miał już kilka minut przewagi nad rywalami. Mignon osłabł, a za liderem jechali Rudy Von Berg oraz Magnus Ditlev. Przewaga Laidlowa była jednak całkiem spora – wynosiła prawie 5 minut.

Laidlow miał na rowerze czas 4:31:28. Był najlepszy pośród wszystkich uczestników, a w pokonanym polu zostawił np. Camerona Wurfa, kończąc etap 5 minut szybciej niż on, a także 4 minuty szybciej niż Magnus Ditlev. Robert Wilkowiecki zakończył rower na 9. miejscu, mając stratę 12:35 do lidera.

Fenomenalny bieg Patricka Lange!

Laidlow bardzo pewnie biegł po złoty medal i 1. miejsce. Przewaga wkrótce zwiększyła się do 6 minut. Rudy von Berg stracił tymczasem 2. miejsce na rzecz Magnusa Ditleva. Duńczyk na 17. kilometrze miał już 1,5 minuty przewagi nad von Bergiem.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, co działo się nieco bardziej z tyłu. Świetnie biegł bowiem Patrick Lange. Dwukrotny mistrz świata rozpoczynał bieg, mając ponad 6 minut straty do 3. miejsca. Z każdym kilometrem odrabiał jednak cenne minuty!

Jeszcze na 28. kilometrze Lange zajmował 4. miejsce, będąc za Rudym von Bergiem. Wyprzedził go nieco dalej i zaczął budować przewagę, goniąc nawet 2. Magnusa Ditleva!

Na 30. kilometrze Lange miał jeszcze kilkadziesiąt sekund straty do Ditleva. Kilka kilometrów dalej wyprzedził rywala i biegł pewnie po wicemistrzostwo!

Laidlow mistrzem świata IRONMAN!

Sam Laidlow niezagrożony prowadził do mety. Ostatnie metry pokonywał z wielkim uśmiechem na twarzy. Na kilkadziesiąt metrów przed metą wziął francuską flagę, a kiedy ukończył wyścig, mógł wykrzyknąć „zrobiliśmy to!”. Jego czas na mecie to 8:06:22.

Na 2. miejscu uplasował się Patrick Lange. Jego czas to 8:10:17 (czas biegu 2:32:41). Na 3. miejscu Magnus Ditlev. Na mecie miał czas 8:11:43. Robert Wilkowiecki zakończył rywalizację na 9. miejscu (8:21:23).

TOP10 mistrzostw świata IRONMAN 2023:

  1. Sam Laidlow – 8:06:22
  2. Patrick Lange – 8:10:17
  3. Magnus Ditlev – 8:11:43
  4. Rudy von Berg – 8:12:57
  5. Leon Chevalier – 8:15:07
  6. Artur Horseau – 8:18:36
  7. Bradley Weiss – 8:20:54
  8. Gregory Barnaaby – 8:21:15
  9. Robert Wilkowiecki – 8:21:23
  10. Clement Mignon – 8:24:10
Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,468ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane