Nienawidzisz porannego wstawania? Wykorzystaj to rozwiązanie

Chyba nikt nie lubi dźwięku budzika wczesnym rankiem. Jest to jeden z najbardziej irytujących odgłosów – naukowcy zauważają, że może nawet wywołać szok zwiększający tętno i ciśnienie krwi. Jest sposób, aby tego uniknąć.

ZOBACZ TEŻ: Mistrzostwa świata IRONMAN 70.3 Taupo. Kacper Stępniak, Rico Bogen i medaliści z Paryża [Lista]

Kilkanaście lat temu Amerykanie uznali budzik za „najbardziej znienawidzony wynalazek ludzkości”. Dzisiaj istnieje już sposób, aby wyeliminować te irytujące dźwięki z naszego życia. Tym rozwiązaniem jest alarm haptyczny (delikatna wibracja zamiast dźwięku), który chwali między innymi polski Pro Maciej Bruździak. Czemu to rozwiązanie jest lepsze niż budzik lub melodia w telefonie?

Opaska WHOOP śledzi twoje zdrowie mentalne i pozwala oszacować poziom stresu. Dołącz poprzez Akademię Triathlonu, aby otrzymać opaskę WHOOP 4.0 i jeden miesiąc użytkowania ZA DARMO!

Bez stresu, bez szoku

Bruździak zauważa, że przy alarm haptyczny to jedno z ciekawszych i bardziej pomocnych rozwiązań stosowanych w WHOOP oraz zegarkach. Sam wybudza się w ten sposób lepiej.

Z funkcji, która mi bardzo odpowiada w WHOOP jest budzik, który jest delikatny i łatwo Cię wybudza wibracjami zamiast wielkiego alarmu na pół domu. Dużo lepiej się przy tym wstaje niż przy normalnych budzikach – mówi zawodnik

Alarm haptyczny ma przewagę nad zwykłym budzikiem. Kwestią tego drugiego zajęli się między innymi naukowcy z Australii, którzy analizowali uczucie zwane „inercją snu”. To moment, w którym po przebudzeniu czujemy się ociężale i ospale. Naukowcy wykazali, że ostre tony budzika mogę potęgować to uczucie.

Inercja snu trwa zazwyczaj do 30 minut po przebudzeniu, ale może się wydłużyć do nawet 2-4 godzin. Efektem jest obniżona wydajność w pracy – mówi Stuart McFarlane, główny autor badania.

Bycie nagle wyrwanym ze snu przez głośny i irytujący dźwięk stanowi szok dla mózgu i ciała. Może to w skrajnych przypadkach prowadzić do nieregularnego bicia serca i drgawek. Naukowcy z Japońskiego Instytutu Zdrowia Przemysłowego wykazali również, że regularny szok wpływa na zwiększanie tętna oraz ciśnienie krwi. Powoduje również uwalnianie się adrenaliny i reakcję „walcz lub uciekaj”, co jest stresujące dla organizmu. Z kolei stres wpływa negatywnie na trening i regenerację. Wysoki poziom kortyzolu może prowadzić do spadku siły, wytrzymałości i koordynacji. Chroniczny stres zwiększa napięcie mięśni i pogarsza koncentrację, zwiększając prawdopodobieństwo urazów podczas treningu.

Daj się wyspać innym

Są też kwestie bardziej praktyczne – wibracje w opasce WHOOP lub zegarku nie obudzą Twojej partnerki albo partnera, co jest szczególnie ważne, jeśli macie inne harmonogramy dnia. Alarm haptyczny na nadgarstku subtelnie obudzi tylko Ciebie.

Dobry i regularny sen wpływa na zdrowie oraz samopoczucie. Spokojny sen zapewniają zatyczki do uszu, która całkowicie blokują wszystkie dźwięki z zewnątrz. Przy stosowaniu alarmu wibracyjnego, nie będziesz musiał martwić się o to, że rano nie usłyszysz budzika.

Niekiedy ważne będzie po prostu, że nie będziesz musiał już słuchać irytującego hałasu tradycyjnych budzików. Nawet melodia w telefonie nie jest dobrym rozwiązaniem. Może stać się nieznośna, jeśli ktoś w pobliżu ma podobny dzwonek. Odgłos może wywołać zespół stresu wywołanego alarmem telefonu (PASD), który jest niegroźny, ale ma wpływ na Twoje funkcjonowanie.

Słyszenie alarmu, którego używasz do budzenia się rano z telefonu kogoś innego to jeden z banalnych koszmarów współczesnego życia i może wywołać mieszane uczucie paniki, niekontrolowanej złości i nagły przypływ adrenaliny – pisze dla The Cut Maureen O’Connor.

Alarm haptyczny w WHOOP – przetestuj za darmo!

Alarm haptyczny to rozwiązanie, które znajdziesz między innymi w opasce WHOOP. W aplikacji możesz ustawić nie tylko opcję budzenia o danej godzinie, ale spersonalizować budzenie wedle własnych potrzeb. WHOOP może Cię obudzić, kiedy zregenerujesz się w ustalonym zakresie lub osiągniesz cel zapotrzebowania na sen – przykładowo 70, 85% lub 100%.

WHOOP działa w modelu subskrypcyjnym, a więc nie kupujesz urządzenia. Opłacasz comiesięczny abonament i otrzymujesz opaskę (za darmo) oraz dostęp do wszystkich danych. Dołączając do WHOOP przez Akademię Triathlonu uzyskasz jeden darmowy miesiąc użytkowania WHOOP 4.0 (wraz z opaską).

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,833ObserwującyObserwuj
24,100SubskrybującySubskrybuj

Polecane