Niezwykła triathlonowa rywalizacja w Chełmży podczas LOTTO Triathlon Energy

Chełmża to nowy punkt na triathlonowej mapie Polski. 400 zawodników stanie do rywalizacji 19 sierpnia na trzech dystansach, tj. 1/2, 1/4 i 1/8 Ironman. Oprócz emocjonującej rywalizacji amatorów i zawodowców LOTTO Triathlon Energy będziemy także świadkami specjalnego startu. Niepełnosprawna Paulinka wraz z wujkiem zmierzy się z dystansem 1/4 Ironman. Do pokonania mają prawie kilometr w wodzie, 45 km na rowerze i 10,5 km biegu.

W Chełmży start zawodów zlokalizowany będzie na plaży miejskiej nad jeziorem Chełmżyńskim, w którym rozegrany zostanie etap pływacki. Głębokość jeziora wynosi do 27 metrów. Od kilku lat na tutaj właśnie rozgrywane są ogólnopolskie zawody motorowodne.
Tradycyjnie już, jak to odbywa się na zawodach LOTTO Triathlon Energy rywalizacja odbędzie się na trzech dystansach, tj. 1/2 IM, 1/4 IM i 1/8 IM. Zawodnicy najpierw muszą przepłynąć odpowiedni dystans w wodzie. W zależności od wybranego pakietu jest to 475, 950 lub 1900 metrów. Następnie wsiadają na rower i tu czeka na nich dystans 22,5 km, 45 lub 90 km. Na koniec triathloniści muszą przebiec odpowiednio – 5,25, 10,5 lub 21,1 km. Dodatkowo toczyć się będzie rywalizacja sztafetowa LOTTO Triathlon Energy, czyli o najlepszy czas walczyć będą trzyosobowe zespoły złożone z pływaka, kolarza i biegacza.
– Myślę, że ta impreza będzie Dniem Święta Sportu dla wszystkich tych, którzy zajmują się nim nie tylko zawodowo, ale również amatorsko. Mam również nadzieję, że ten rok będzie początkiem regularnej, stałej współpracy, a miasto Chełmża stanie się nieodzownym obiektem na mapie uczestników Triatlonu – mówi Jerzy Czerwiński, burmistrz Chełmży.

Bohaterzy chcą teraz pomóc
Warto dodać, że w Chełmży zawodnicy, kibice i mieszkańcy będą świadkami niecodziennej rywalizacji. Na starcie zawodów LOTTO Triathlon Energy stanie niepełnosprawna Paulinka z ojcem chrzestnym Rafałem Butnym. Para pierwsze kroki w triathlonie stawiała w ubiegłym roku w Starogardzie Gdańskim. Kiedy dziewczyna przekroczyła z wujkiem metę w Starogardzie Gd. w czerwcu ubiegłego roku, towarzyszyły temu wielkie emocje. Były wyczuwalne od samego początku. Dlaczego? Paulinka Byks cierpi na porażenie mózgowe czterokończynowe, spastyczne. Gdyby nie determinacja i poświęcenie rodziców dzisiaj by nie mówiła i nie poruszała kończynami. – Mam 11 lat. Kiedy się urodziłam lekarz powiedział mamie, że będę warzywem – mówi z uśmiechem na ustach Paulinka.
Wdzięczność rodziny jest ogromna, ale nie chcieliby ograniczyć się tylko do tego. W Starogardzie Gd. para zmierzyła się z dystansem 1/8 IM. W tym roku nie dość, że zwiększyli dystans do 1/4 IM (950 m, 45 km i 10,5 km) to jeszcze swoim startem chcą pomóc chorej Zosi, której nóżki łamią się jak zapałki, bez większej przyczyny. 19 sierpnia 2018 roku przyłączą się do akcji Marcina Koniecznego, mistrza świata w kategorii wiekowej z Hawajów z 2017 roku. Popularny w środowisku triathlonistów zawodnik zbiera pieniądze na operację dla dwuletniej dziewczynki. Paulinka i rafał swoim startem chcą nagłośnić zbiórkę.

Płacimy za zawodnika i sztafetę
Koszt operacji za granicą to… pół miliona złotych. Do tej pory udało się zebrać 100 tysięcy złotych. Do akcji przyłączył się Marcin Konieczny, popularny MKON oraz organizatorzy LOTTO Triathlon Energy w Chełmży.
– Za każdego zawodnika, który dotrze na metę w Chełmży wpłacimy symboliczne trzy złote na operacją dla Zosi – mówi Aldona Dybuk z Energy Events, organizatora imprezy. – A za każdą sztafetę 33 złote.


KidsRun, czyli biegi dla dzieci
Organizatorzy LOTTO Triathlon Energy pomyśleli także o dzieciach. Dla nich przygotowano biegi Moller’s Energy KidsRun. Rywalizacja młodszych zawodników odbędzie się na dystansach: 200, 500 i 1000 metrów, w zależności od wieku. Zapisy na bieg dla dzieci w wieku 1-15 lat na stronie www.trimerecords.pl lub w sobotę, 18 sierpnia w biurze zawodów, w godz. 15-20.30. Sponsor przygotował dla nich ciekawe pakiety startowe.

Poniżej najważniejsze informacje:
Program zawodów
Facebook zawodów
Trasy LOTTO Triathlon Energy Chełmża

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane