Nikt nie chciał medali Mistrzostw Europy!

W niedzielę w holenderskiej miejscowości Horst odbyły się Mistrzostwa Europy w duathlonie na dystansie długim. Mistrzostwa po raz drugi odbyły się pod połączoną egidą dwóch organizacji: IPA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Powerman) oraz ETU (Europejska Unia Triathlonu). Dystans długi na mistrzostwach starego kontynentu wynosi 15 km bieg- 60 km jazdy na rowerze i 7,5 km biegu. Wśród mężczyzn dominację w długich duathlonach potwierdzili Belgowie. Zwyciężył Bart Aernouts, były mistrz świata w duathlonie z Rimini z 2008 roku. Pokonał o zaledwie 6 sekund swojego rodaka Roba Woestenborghsa. Między panami trwała zażarta walka od startu do mety. Obaj zawodnicy zanotowali identyczny czas na pierwszym biegu i rowerze. Woestenborghs „zarobił” nad rywalem w sumie 7 sekund w T1 i T2. Jednak to Aernouts potężnym przyśpieszeniem na drugim biegu przypieczętował swój złoty medal. Brąz zdobył doświadczony Szwajcar Andreas Sutz, mistrz świata w duathlonie na dystansie długim z 2010 roku.

Zawiódł faworyt zawodów, Joerie Vansteelant, dotychczasowy mistrz Europy i mistrz świata w latach 2009, 2011 i 2012. Już na biegu stracił do czołówki 1 minutę 25 sekund, aby zejść z trasy na części rowerowej. Vansteelant swoją niedyspozycję tłumaczył zmęczeniem startem w Challege Fuerteventura (zawody odbyły się 13 kwietnia). W debiucie na dystansie Half Ironman zajął doskonałe 2 miejsce. Na ciężkiej trasie uzyskał czas 4:06:46.

Tytuł z przed roku obroniła Brytyjka Lucy Gossage, zwana w swojej ojczyźnie „Króliczkiem Duracell”. Tak jak w poprzednim roku, także teraz kluczem do sukcesu Gossage był bieg. Zawodniczka uzyskała najlepsze rezultaty pierwszego i drugiego biegu. Srebrny medal zdobyła faworytka Eva Nystrom ze Szwecji (aktualna mistrzyni świata na długim dystansie), zaś brązowy młoda Niemka Jenny Schulz . Tradycyjnie jedynym polskim akcentem w rywalizacji elity było 10 miejsce Esbena Kaczmarka z … Danii.

Poza startem elity w Horst odbyły się także konkurencje mistrzowskie w kategoriach juniorskich i U23 w sprincie oraz dla grup wiekowych na dystansie długim.

Jako ciekawostkę dodam, że w kategorii U23 (młodzieżowa) wystartowało 4 zawodników, zaś u kobiet na starcie stanęły zaledwie 2 zawodniczki. Na części rowerowej Francuska miała defekt. Na mecie zameldowała się jedynie Słowaczka, która „zgarnęła” złoty medal. Przykład ten dosadnie pokazuje, jak niszową dyscypliną sportu staje się duathlon.

Szczegółowe wyniki wszystkich konkurencji TUTAJ.

Poniżej możecie zobaczyć krótką relację w wyścigów elity.