Polacy w przeddzień wyścigu Norseman 2022 – najtrudniejszego triathlonu świata

Już tylko godziny pozostały do rozpoczęcia wyścigu Norseman 2022, który uważany jest za jeden z najtrudniejszych na świecie. Sprawdziliśmy, którzy zawodnicy z Polski wezmą udział w morderczej rywalizacji w Norwegii.  

Mimo iż trzeba będzie przejść przez piekło, żeby ukończyć wyścig, chętnych do tego wyzwania nie brakuje. Limit uczestników wynosi 306 osób. Miejsca już dawno się wyprzedały. Czy to oznacza, że w wyścigu Norseman do wygrania jest coś cennego?

Cennego – tak, ale nie o pieniądzach tutaj mowa.

Z rzeczy materialnych do wygrania jest czarna koszulka finiszera.

Z rzeczy niematerialnych, których jednak nie da się kupić za żadne pieniądze świata, do wygrania jest wszystko. To sprawa indywidualna, jak osoby kończące ten wyścig definiują swoje nagrody. To może być: satysfakcja, spełnienie, poczucie dokonania czegoś wyjątkowego. Listę indywidualnych nagród można mnożyć niemal bez końca.

ZOBACZ TEŻ: Daniel Wójcik [Diablak]: „Ludzie lubią kolekcjonować momenty, w których dali z siebie wszystko”

Polacy na Norseman 2022

W sobotnim wyścigu pod biało-czerwoną flagą wystartuje dziewięcioro zawodników:

  • wśród kobiet: Estera Żak oraz Judyta Kajstura.
  • wśród mężczyzn: Kazimierz Szulist, Artur Szafraniec, Andrzej Płocieniak, Kamil Ostapski, Dariusz Kubicki, Tymoteusz Goczoł oraz Adam Koronkiewicz.

Oczywiście Polacy są już na miejscu, co widać po ruchu w mediach społecznościowych. Startu nie może się już doczekać Judyta Kajstura. Podobnie jest z Arturem Szafrańcem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Judyta / J (@judytakajstura)

Gotowy do startu jest też Adam Koronkiewicz wraz z supportem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Piotr Grzegórzek (@tricoach_poland)

Trasa Norseman 2022

Start wyścigu zaplanowano na 6 sierpnia, o godz. 05:00. Do pokonania jest 3,8 km w wodzie, 180 km na rowerze oraz 42 km biegu. Pod względem dystansu, jaki trzeba przebyć, jest to klasyczny dystans Ironmana. Pod względem trudności, z jakimi uczestnicy wyścigu Norseman będą mierzą się na trasie, ciężko w kalendarzu startów znaleźć trudniejsze zawody.

Pierwsza konkurencja rozgrywana jest w Eidfjord, który jest najbardziej wewnętrzną częścią fiordu Hardanger w Norwegii*. Temperatura wody ma maksymalnie kilkanaście stopni Celsjusza. Zawodnicy muszą mierzyć się z wysokimi falami. Poza tym jest zimno i wietrznie. Start odbywa się z rufy promu samochodowego.

Norseman 2019 skok do wody

Rower rozpoczyna kilkudziesięciometrowa wspinaczka z przewyższeniem 1200 metrów, która kończy się w okolicy 40. kilometra trasy. Dalej nie trzeba się już ciągle wspinać, jednak teren jest pofałdowany.

Norseman jazda na rowerze
Zdjęcie: Norseman

Końcowy bieg weryfikuje hart ducha każdego uczestnika Norsemana. Pierwsze 25 km po względnie płaskim terenie to tylko preludium do wyzwania, z jakim trzeba zmierzyć się w końcowej fazie wyścigu. Meta znajduje się przy schronisku na Gaustatoppen, które położone jest na wysokości 1800 metrów n.p.m. W trakcie ostatnich 15 km biegu zawodnicy pokonują ok. 1600 metrów przewyższenia.

Profil trasy Norseman

Norseman 2021 zwycięzca
Sæverås Breivold, zwycięzca z 2021 r. Zdjęcie: Norseman

Rekord trasy wśród mężczyzn należy do Larsa Christiana Volda, który w 2017 roku dotarł do mety w czasie 09:52:10. Najszybszą kobietą jest Mette Pettersen Moe, która rok później ukończyła zawody w 11:16:10.

/* Wikipedia

ZOBACZ TEŻ: CanadaMan/Woman: Jak ekstremalny triathlon ożywił miasto naznaczone tragedią

Jak wyglądał wyścig Norseman 2021?

Koniecznie zobaczcie, jak wyglądają warunki, z którymi mierzą się uczestnicy wyścigu Norseman. Polecamy krótkie podsumowanie poprzedniej edycji.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Wszelkie nazwy NAjtrudniejszy Triathlon Swiata i podobne to jest smieszne !!. Moze akurat w tym przypadku kultowy albo Extreme byloby ok. Ani najdluzszy dystans ani nie najwiecej przewyzszen ani wiele innych….. .powodzenia dla startujacych. Spelniajcie marzenia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,384ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze