Nowa wersja inteligentnych okularków. Co zmieniło się w Swim Smart 2?

Po 5 latach od premiery pierwszej wersji inteligentnych okularków do sprzedaży trafiła wersja 2.0. Czym Swim Smart 2 różnią się od poprzedniego modelu? 

ZOBACZ TEŻ: FORM Smart Swim dopuszczone do wyścigów World Triathlon!

FORM Smart Swim – jak działają?

Inteligentne okularki FORM Smart Swim miały swoją premierę w 2019 roku. Czy różnią się od tych tradycyjnych? Wyświetlaczem, który umożliwia sportowcom kontrolowanie kluczowych dla treningu czy zawodów parametrów takich jak czas, dystans, tempo czy tętno. Dane wyświetlają się bezpośrednio przed okiem pływaka. 

Takie rozwiązanie umożliwia wbudowany w okularki żyroskop i czujniki ruchu. Urządzenie w oparciu o wprowadzoną długość basenu oraz zmianę kierunku pływania zlicza przepłynięty dystans, uwzględniając czas, średnie tempo i kadencję. 

Wyświetlanie danych jest również możliwe podczas pływania na akwenach otwartych. Wystarczy zsynchronizować okularki z zegarkiem Garmin lub Apple za pomocą bluetooth. Podłączenie smartwatcha umożliwia dodatkowo wyświetlanie tętna. 

Jak podkreśla producent, przejrzysty, inteligentny wyświetlacz jest wbudowany bezpośrednio w soczewkę gogli, dzięki czemu wyświetlane dane nie ograniczają pola widzenia.

Źródło: FORM Swim

Swim Smart 2.0 

Największą zmianą jest wprowadzenie zintegrowanego czujnika tętna. Został on wbudowany w okularki, co oznacza, że do pomiarów nie jest już potrzebne dodatkowe urządzenie, tak jak miało to miejsce dotychczas. Zintegrowany czujnik umieszczony na skroni zapewnić ma: „niezawodny i dokładny sposób monitorowania tętna w wodzie w czasie rzeczywistym”. 

Istotnym ulepszeniem jest wprowadzenie technologii SwimStraightTM. Okularki zostały wyposażone w swego rodzaju cyfrowy kompas, który ma ułatwić pływanie w wodach otwartych, umożliwiając łatwiejsze nawigowanie i podążanie po wyznaczonej trasie, przez co pływacy unikną nadrabiania dodatkowych metrów. 

Smart Swim 2 odświeżono również konstrukcyjnie. Nowa wersja okularów jest o 15% mniejsza od poprzedniej, przez co jest „smuklejsza i bardziej hydrodynamiczna”. Producent gwarantuje też ulepszone dopasowanie i zwiększony komfort użytkowania poprzez opatentowanie nowej uszczelki „pasującej do szerszej gamy twarzy”. Wydłużono również uchwyty do paska, przez co okularki mają być bardziej stabilne, wygodniejsze, bezpieczniejsze i lepiej dopasowane niż ich poprzednia wersja. 

Zmianom uległo również etui, które dzięki dwustronnej wentylacji ma zapewniać okularkom lepszą oddychalność. 

Źródło: 220Triathlon

Krótszy czas pracy 

Wprowadzone modyfikacje i ulepszenia opłacone zostały czasem pracy okularków. Według producenta Swim Smart 2 wystarczą na 14 godzin pracy, czyli na 12+ sesji treningowych. W przypadku Swim Smart 1 okularki wystarczały na 16 godzin i 15+ treningów. 

Za nową wersję inteligentnych okularków przyjdzie również więcej zapłacić. Swim Smart 2 kosztują 249 euro, czyli ok. 1070 zł. Pierwsza wersja jest o 70 euro tańsza. Kosztuje 179 euro, czyli ok. 770 zł. 

„Dążenie do doskonałości” 

FORM wprowadził również aktualizację swojej cyfrowej technologii treningowej HeadCoachTM po raz pierwszy zaprezentowanej w październiku 2023 roku. Najnowsza aktualizacja, wykorzystująca wbudowane czujniki okularów, ocenia dane dotyczące wydajności i techniki, aby określić obszary wymagające poprawy. Aktualizacja ma zapewniać jeszcze lepsze dopasowanie treningów dla zawodników, uwzględniając ich indywidualne możliwości. 

Jak zapewniają producenci: „algorytmy uczenia maszynowego automatycznie wygenerują szereg spersonalizowanych treningów zaprojektowanych tak, aby uczynić cię lepszym pływakiem”. 

Z pasją wierzymy we wzmacnianie pozycji sportowców poprzez informacje zwrotne w czasie rzeczywistym za pośrednictwem rzeczywistości rozszerzonej, a ta kolejna generacja inteligentnych okularów pływackich jest przykładem naszego nieustannego dążenia do doskonałości w projektowaniu i wydajności – skomentował premierę nowych okularków Dan Eisenhardt, dyrektor generalny FORM. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,818ObserwującyObserwuj
22,700SubskrybującySubskrybuj

Polecane