Czy triathloniści i triathlonistki śpią odpowiednio długo? Jaka jest ich jakość snu? Właśnie takie pytania zadali sobie brazylijscy badacze, którzy postanowili zapytać amatorskich zawodników. Wyniki badania mogą mocno zaskakiwać!
Jaka jest jakość snu triathlonistów i triathlonistek? Grupa badaczy z Brazylii pod przewodnictwem Luiza Vieiry (trenera Brazylijskiej Federacji Triathlonu) postanowiło zapytać o to łącznie 150 regularnie trenujących age-grouperów. Wyniki? Zawodnicy i zawodniczki śpią za krótko!
Opaska WHOOP śledzi twoje zdrowie mentalne i pozwala oszacować poziom stresu. Dołącz poprzez Akademię Triathlonu, aby otrzymać opaskę WHOOP 4.0 i jeden miesiąc użytkowania ZA DARMO! |
Jak przeprowadzono badanie?
Luiz Vieira, Tatiana Kramer, Gloria Trajano i Luiz Solon Junior to grupa badaczy uniwersyteckich z Ameryki Południowej, która postanowiła przyjrzeć się kwestii jakości i długości snu pośród amatorskich zawodników. Po analizach trwających około 2 lata, wyniki opublikowano Magazine of Exercise and Health Sciences.
Badanie przeprowadzono pośród 151 zawodników, pośród których było 108 mężczyzn i 43 kobiety. Byli to brazylijscy age-grouperzy trenujący regularnie minimalnie 3 razy w tygodniu i startujący w lokalnych zawodach. Mają też już dłuższe (kilkuletnie) doświadczenie w triathlonie. Pod uwagę wzięto zdrowe osoby, które w okresie 6 miesięcy nie zmagały się z urazami.
Wszystkie te osoby poproszono o wypełnienie kwestionariusza Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI, kwestionariusz jakości snu), który bierze pod uwagę między innymi takie elementy: czas potrzebny do zaśnięcia, długość snu, nocne pobudki, używanie leków nasennych i senność w ciągu dnia. Łącznie jest to 7 elementów. Każdy punktowany od 0 do 3. Maksymalny wynik to 21, ale im mniejszy, tym lepiej. Wynik PSQI poniżej 5 oznacza, że ktoś sypia bardzo dobrze.
Triathloniści śpią za krótko!
Wyniki badania były bardzo ciekawe. Okazało się, że dosłownie wszyscy triathloniści i triathlonistki sklasyfikowani zostali jako osoby ze złą jakością snu (wyniki PSQI poniżej 5). W żadnej z grup wiekowych średnie PSQI nie wyniosło poniżej 5.
Same wyniki poszczególnych elementów badania są ciekawe. Tylko 18,5% zawodników i 32,6% zawodniczek śpi powyżej 7 godzin. Ogromna większość (62% mężczyzn, 53,5% kobiet) śpi około 6-7 godzin, kilkanaście procent badanych zaledwie 6 godzin.
Podobnych wyników badań pośród sportowców jest więcej. Przykładowo w 2022 roku przebadano 479 sportowców (371 kobiet i 108 kobiet) z 20 drużyn olimpijskich. Wyniki PSQI poniżej 5 miało aż 52% badanych. Z kolei magazyn Triathlete, który opisuje wyniki brazylijskich badań, wskazuje również na podobne pośród 1.600 paraolimpijczyków z Tokio. Tam 40% osób sklasyfikowano w grupie sportowców z kiepską jakością snu.
Skąd bierze się zła jakość snu i jak ją poprawić?
Czemu wyniki jakości snu triathlonistów są tak słabe? W wypowiedzi dla Triathlete jeden z badaczy, Luiz Solon Junior zauważa, że składa się na to połączenie kilku elementów. Chodzi między innymi o objętość treningową, kwestie zawodowe i związane z życiem prywatnym. Zawodnicy wstają bardzo wcześnie na treningi, a jednocześnie chodzą też bardzo późno spać.
W podsumowaniu czytamy również, że gorsze wyniki pośród kobiet związane są z dwiema kwestiami: zmianami hormonalnymi (wpływają na jakość snu) oraz elementami społecznościowo-kulturowymi (obowiązki domowe, opieka nad rodziną).
Istnieje sporo sposobów, aby poprawić jakość snu. Specjaliści uważają, że pomagają regularne godziny snu (np. 22 do 6 rano). Niektórzy polecają również oddzielnie kwestii zawodowych i odpoczynku, bo część osób „zabiera pracę” do sypialni.
Korzystne jest też ograniczenie korzystania z technologii i zaopatrzenie się w urządzenie, które wytwarzają biały lub różowy szum. Badacze uważają, że najlepiej skonstruować własną wieczorną rutynę snu, która uwzględnia niektóre z tych działań. Efektem będzie między innymi wyciszenie, niższe tętno, a co za tym idzie – dłuższy i lepszy jakościowo sen.
ZOBACZ TEŻ: Wieczorna rutyna snu. Jak dobrze wypoczywać?
Czy da się zmierzyć jakość snu?
Jeśli śpisz za mało i zdecydujesz się wprowadzić zmiany, to wszystkie działania możesz zapisać przykładowo w WHOOP. Aplikacja analizuje Twoje potrzeby, optymalizuje jakość snu i ocenia jego jakość. To świetny sposób na przeprowadzenie pozytywnych zmian!
WHOOP działa w modelu subskrypcyjnym, a więc nie kupujesz urządzenia. Opłacasz comiesięczny abonament i otrzymujesz opaskę (za darmo) oraz dostęp do wszystkich danych. Dołączając do WHOOP przez Akademię Triathlonu uzyskasz jeden darmowy miesiąc użytkowania WHOOP 4.0 (wraz z opaską).