Nowy regulamin zawodów IRONMAN 2024. 5 najważniejszych zmian 

IRONMAN opublikował regulamin zawodów, który od 6 marca obowiązuje wszystkich uczestników, biorących udział w wyścigach organizacji. Wprowadzono kilka znaczących zmian.

ZOBACZ TEŻ: Skandal w Hiszpanii. Kontrola antydopingowa wystraszyła uczestników wyścigu

Rozpięty, ale zapięty strój

Pierwsza ze zmian dotyczy stroju startowego. Jak możemy przeczytać w regulaminie w podrozdziale dotyczącym zachowania na rowerze i podczas biegu, strój z przednim zamkiem błyskawicznym może być rozpięty na dowolną długość, pod warunkiem że zamek pozostaje zapięty przy dolnej części stroju.

Co więcej, górna część stroju powinna zawsze zasłaniać ramiona. Za wykroczenie przewidziane zostało 30 lub 60 sekund kary, lub DSQ jeśli nie zostanie ono niezwłocznie poprawione. 

Dla przykładu zgodnie z nowymi przepisami Sam Long w finiszu poniżej popełnił błąd, ponieważ jego zamek nie łączył się w dolnej części stroju. 

Koniec ze śmieceniem

Drugi z przepisów mówi o tym, że zawodnicy nie mogą pozbywać się na trasie śmieci ani sprzętu (w tym butelek z wodą, opakowań po żelach i batonach, uszkodzonych części rowerowych, elementów odzieży itp.). Ich wyrzucenie możliwe będzie tylko w specjalnie wyznaczonych do tego strefach. 

Umyślne lub nieostrożne zaśmiecanie spowoduje nałożenie kary czasowej w wysokości 5:00 minut, lub dyskwalifikację.

W przypadku wybranych lokalizacji śmiecenie będzie skutkowało natychmiastową dyskwalifikacją bez możliwości otrzymania kary czasowej. 

Nielegalny bidon pod koszulką

Trzecia zmiana dotyczy używania dodatkowego sprzętu na etapie rowerowym mającego zmniejszyć opór powietrza. Regulacja jest reakcją na praktykę stosowaną w 2023 roku przez znaczną część zawodników. Triathloniści wkładali pod koszulkę bidon, co przekładało się na większe zyski aerodynamiczne. 

W 2024 takie zachowanie grozić będzie dyskwalifikacją „niezależnie od tego, czy takie wyposażenie jest noszone pod ubraniem zawodnika, na ubraniu zawodnika, czy jest w inny sposób przymocowane do ciała zawodnika lub roweru zawodnika”.

Zakaz własnoręcznych modyfikacji

Czwarta ze zmian w przepisach również odnosi się do aerodynamiki. „Zabronione jest stosowanie ekranów ochronnych, kadłubów, owiewek lub jakichkolwiek innych urządzeń, lub materiałów (w tym taśmy) dodanych lub wtopionych w konstrukcję w celu zmniejszenia (lub wywołania efektu zmniejszenia) odporności na przenikanie powietrza”.  Oznacza to zakaz wykonywania modyfikacji sprzętu na własną rękę. 

ZOBACZ TEŻ: WTCS Abu Dhabi – to dopiero początek odwołanych wyścigów? 

Flaga bezpieczeństwa

Ostatnia z najważniejszych aktualizacji przepisów na rok 2024 dotyczy zawodników ścigających się na handbike’ach. Zawodnicy HC muszą mieć lusterko przymocowane do kasku lub przodu handbike’a, aby zapewnić widoczność na tył. 

Oprócz tego wymagane jest zamontowanie na tyle handbike’a dobrze widocznej flagi bezpieczeństwa. Górna część flagi bezpieczeństwa powinna znajdować się na wysokości co najmniej 1,8 metra od podłoża. Flaga bezpieczeństwa o wysokiej widoczności musi mieć minimalne wymiary 21 centymetrów i 28 centymetrów. 

Na tyle pojazdu musi zostać zamontowane światło błyskowe. Na przodzie natomiast stałe białe światło. 

Wszystkie przepisy dostępne są tutaj.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,512ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane