Odżywki firmy Nutrend – test

W ostatnich miesiącach wypełnionych zarówno treningami, jak i startami miałem możliwość testowania odżywek firmy Nutrend. Na rynku jest coraz więcej firm oferujących sportowcom różnego rodzaju wspomaganie przed, w trakcie oraz po wysiłku fizycznym. To, że suplementacja podczas systematycznego uprawiania sportu jest niezwykle istotna nie muszę chyba nikomu tłumaczyć. Ważna jest w szczególności w triathlonie, gdzie wydatki energetyczne i nie tylko, są bardzo duże zarówno podczas treningów, jak i startów.

Otrzymałem zestaw następujących odżywek sportowych:

PA011830Profi Drinx – hipotoniczny, nawadniający napój z wysoką dawką stopniowo przyswajalnych węglowodanów i minerałów. Według producenta wspomaga regenerację w trakcie i po wysiłku. Stosowanie: W trakcie 100-150 ml na każde 10-15minut. Po treningu 200-300 ml w do 30-45minut Stosunek rozcieńczenia 40g na każde 750ml wody

Do testów otrzymałem, smak cytrynowy i pomarańczowy. Piszę w pierwszej kolejności o walorach smakowych, ze względu na to, że odżywka musi mi najpierw pasować smakowo. Cytryna, bardzo smaczna, pomarańcz nie powala smakowo. Odżywka nie za słodka, czyli nie zakleja buzi podczas wysiłku. Co do właściwości regeneracyjnych, przy konsekwentnym i właściwym stosowaniu wydaje mi się, że proces regeneracji był skrócony, a co ważniejsze nie łapały mnie skurcze, co przy obecnym poziomie wytrenowania miało miejsce wiele razy. Profi Drinx zawiera unikalne rozwiązanie – palatynozę – cenną alternatywę dla sacharozy, czyli popularnego cukru. Palatynoza ulega wolniejszej hydrolizie w organizmie oraz wolniejszej absorpcji glukozy do krwi. Stężenie insuliny podnosi się dzięki temu wolniej i nie osiąga tak wysokiego poziomu jak po spożyciu sacharozy. Ważne jest też to, że glukoza jest dostarczana przez dłuższy okres czasu.

Batony Power Bike –  jak podaje producent jest to baton o wyważonej wartości odżywczej i energetycznej. Niezastąpiony w sportach wytrzymałościowych: kolarstwie, biegach długodystansowych, turystyce górskiej – czyli nadający się również do triathlonu. Służy jako przekąska energetyczna przed i w trakcie wysiłku. Zawiera optymalny stosunek węglowodanów prostych i złożonych BCAA chroniące mięśnie w trakcie wysiłku, oraz minerały i witaminy.     Baton idealnie nadaje się na rower, gdyż ma konsystencję rozpuszczalnej gumy do żucia. Podczas upałów wiele batonów sportowych roztapia się, co sprawia, że ciężko jest je później przyjąć w trakcie jazdy. Będąc na zawodach IronMan widziałem jak wiele osób przyklejało batony do ramy, nie było by nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że batony były w folii. Konsystencja tego produktu sprawia, że jest on formowalny i jak pisałem wcześniej, nie rozpuszcza się. Nie wiem czy mogę ująć to jako minus, ale podczas intensywnego wysiłku ciężko go przemielić i połknąć. Piszę „nie wiem”, bo uważam, że podczas intensywnego wysiłku wszystko jest ciężko przełknąć w stałej postaci.     Baton z zawartością BCAA, witamin i minerałów. O częstotliwości stosowania batonów na zawodach czy treningu ciężko pisać, gdyż jest to indywidualna sprawa. Ja jadłem go co 30min treningu, co pozwoliło mi uniknąć nieprzyjemnej sytuacji uczucia osłabienia związanego z szybkim spadkiem cukru i braku sił na powrót do domu. Wiele smaków do wyboru, mi przypadł do gustu smak owoców leśnych. Wielkość 45 g/ 366 kcal.

PA011825

Baton Voltage Energy cake – baton energetyczny dający szynką i łatwoprzyswajalną energię, który odbudowuje rezerwy energetyczne oraz pomaga zwalczać kryzysy energetyczne.  Batonik na bazie ziaren zbóż. Również nie rozpuszcza się na rowerze. Produkt mniej słodki od batonów PowerBike. Można go stosować podczas długiej aktywności fizycznej. Baton szybciej wędruje z ust do przełyku i dalej do żołądka. Jest większy przez co wystarcza na dłużej – wielkość 65 g /422 kcal.

PA011827

 

Baton Excelent – baton proteinowy stosowany jako pełnowartościowy posiłek, wygodny w użyciu, bo zawsze można go ze sobą zabrać. Zawiera l-glutaminę, aminokwasy rozgałęzione BCAA oraz witaminy i minerałów. Wspomaga regenerację po wysiłku i chroni białka mięśniowe przed rozpadem. Spożywałem go głównie przed lub po wysiłku – uwaga, bardzo słodki!

PA011828

 

Żel Carbo Snack – jak podaje producent żel dla sportowców oraz dla osób aktywnych fizycznie i umysłowo, stanowiący źródło energii z efektem wydłużonego uwalniania różnych form węglowodanów. Carbo Snack można stosować przed, w trakcie i po wysiłku. Efekt energetyczny potęguje tauryna ograniczająca zmęczenie i glicyna wspomagająca pracę mięśni. Tutaj niestety jestem na nie. Według mnie produkt bardzo chemiczny i drażniący przełyk. Oczywiście jest to kwestia gustu, znam wiele osób, które nie stosują innych żeli jak właśnie firmy Nutrend. Żel znajduje się w tubkach podobnych do tubek z pastą do zębów. Plusem według mnie jest to, że w bardzo łatwy sposób można go przyjąć nie obawiając się, że żel nam wypłynie i sklei dłonie.

PA011826

Podsumowując, każda firma produkująca odżywki, próbuje znaleźć złoty środek na to by produkt smakował, był funkcjonalny i pomógł w osiąganiu lepszych wyników sportowych.  Według mnie na pewno godnymi polecenia są batony PowerBike oraz Voltage Energy cake. Wszystko zależy od smaków i przyzwyczajenia się do danego produktu. Żaden producent odżywek sportowych nie zapewni nas, że nie będziemy mieli rewolucji żołądkowych podczas zawodów. Wszystkie suplementy, które chcemy stosować na zawodach, musimy przetestować w trakcie treningów i to nie jeden raz, a kilkakrotnie.

Odżywki dla sportowców firmy Nutrend dostępne są na http://eshop.nutrend.pl/

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,448ObserwującyObserwuj
440SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze