Organizatorzy proszą o pomoc. Petycja do Minister Sportu: „Straty będą liczone w setkach milionów złotych”

W imieniu ponad 4 tysięcy organizatorów imprez sportowych grupa największych w Polsce firm z tej branży napisała petycję do Minister Sportu Danuty Dmowskiej–Andrzejuk z apelem o wsparcie w kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19. Straty z powodu odwołania zawodów będą liczone w dziesiątkach, jeśli nie setkach milionów złotych.

Organizatorzy podkreślają, że tak zwana „tarcza antykryzysowa” nie odpowiada na potrzeby wielu przedsiębiorców, którzy praktycznie z dnia na dzień stracili wszystkie przychody. Pandemia COVID-19 to hekatomba i ogromne uderzenie w polską gospodarkę”. 

W Polsce aż 8 milionów ludzi deklaruje, że biega co najmniej raz w tygodniu. Jeszcze więcej jeździ na rowerze. Ponad 3 miliony ludzi co roku bierze udział w różnego typu imprezach sportowych. Ta potężna liczba ludzi to także potężne koło zamachowe naszej gospodarki – czytamy w petycji.

Skrót tego, o co proszą organizatorzy. Pełną wersję petycji, którą możesz podpisać znajdziesz TUTAJ>

  1. zawieszenie składek ZUS od pracowników od umów cywilnoprawnych i jednoosobowych działalności gospodarczych do czasu, gdy będą mogli wznowić działalność, co pozwoli nam utrzymać miejsca pracy;
  2. odgórna abolicja VAT/CIT/PIT na minimum 6 miesięcy począwszy od 1 marca 2020 roku i możliwość wydłużenia do 3 miesięcy po zakończeniu stanu epidemii.
  3. przyspieszony zwrot VAT wprowadzony w sposób natychmiastowy;
  4. split payment zawieszony do końca 2020 roku w sposób natychmiastowy;
  5. możliwość odliczenia udokumentowanych strat wynikających z przeniesienia lub odwołania imprez od podstawy opodatkowania w 2019 roku. 
  6. dofinansowanie wynagrodzenia postojowego do wysokości 60% średniej pensji krajowej lub współfinansowania wynagrodzenia do wysokości 80% średniej pensji krajowej. 
  7. uzyskanie dostępu do niskooprocentowanych kredytów z BGK lub innych źródeł i wprowadzenie uproszczonych procedur i szybkiego trybu rozpatrywania wniosków;
  8. umożliwienie organizatorom imprez uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego z budżetu Ministerstwa Sportu z Departamentu Sportu Powszechnego na pokrycie udokumentowanych strat wynikających z przełożenia lub odwołania imprezy;
  9. w przypadku nowego terminu planowanego wydarzenia brak możliwości zwrotu/ograniczone możliwości zwrotu opłaty startowej zawodnika 

            Autorzy petycji zwrócili się również o pomoc w podtrzymaniu zaangażowania spółek skarby państwa w organizację zawodów: 

„Apelujemy, by w tym trudnym dla nas wszystkich okresie nie rezygnowały one z już powziętych zobowiązań i wieloletniej współpracy, a jeśli to będzie tylko możliwe nawet zwiększały swoje zaangażowanie. Będzie to dla nas nieoceniona pomoc”.

Petycję podpisali między innymi tacy organizatorzy zawodów triathlonowych jak: 

– Marcin Florek, Filip Szołowski, Labosport sp. z o.o. (m.in. Garmin Iron Triathlon)
– Michał Drelich, SE Group sp. z o.o. (Ironman 5150 Warszawa, Enea Ironman 70.3 Gdynia) 
– Adam Greczyło, Energy Events Sp. z o.o. Sp.k. (Cykl Triathlon Energy)
– Wojciech Kruczyński, Tri Tour (Super League Triathlon Poznań
– Jerzy Górski, Gorski Sport (m.in. Triathlon w Sławie, Kozienicach, Cross Straceńców) 

Łukasz Grass
Łukasz Grasshttp://www.lukaszgrass.pl
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

12,859FaniLubię
547ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

Brak wydarzeń

Najpopularniejsze

X
X