Organizatorzy proszą o pomoc. Petycja do Minister Sportu: „Straty będą liczone w setkach milionów złotych”

W imieniu ponad 4 tysięcy organizatorów imprez sportowych grupa największych w Polsce firm z tej branży napisała petycję do Minister Sportu Danuty Dmowskiej–Andrzejuk z apelem o wsparcie w kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19. Straty z powodu odwołania zawodów będą liczone w dziesiątkach, jeśli nie setkach milionów złotych.

Organizatorzy podkreślają, że tak zwana „tarcza antykryzysowa” nie odpowiada na potrzeby wielu przedsiębiorców, którzy praktycznie z dnia na dzień stracili wszystkie przychody. Pandemia COVID-19 to hekatomba i ogromne uderzenie w polską gospodarkę”. 

W Polsce aż 8 milionów ludzi deklaruje, że biega co najmniej raz w tygodniu. Jeszcze więcej jeździ na rowerze. Ponad 3 miliony ludzi co roku bierze udział w różnego typu imprezach sportowych. Ta potężna liczba ludzi to także potężne koło zamachowe naszej gospodarki – czytamy w petycji.

Skrót tego, o co proszą organizatorzy. Pełną wersję petycji, którą możesz podpisać znajdziesz TUTAJ>

  1. zawieszenie składek ZUS od pracowników od umów cywilnoprawnych i jednoosobowych działalności gospodarczych do czasu, gdy będą mogli wznowić działalność, co pozwoli nam utrzymać miejsca pracy;
  2. odgórna abolicja VAT/CIT/PIT na minimum 6 miesięcy począwszy od 1 marca 2020 roku i możliwość wydłużenia do 3 miesięcy po zakończeniu stanu epidemii.
  3. przyspieszony zwrot VAT wprowadzony w sposób natychmiastowy;
  4. split payment zawieszony do końca 2020 roku w sposób natychmiastowy;
  5. możliwość odliczenia udokumentowanych strat wynikających z przeniesienia lub odwołania imprez od podstawy opodatkowania w 2019 roku. 
  6. dofinansowanie wynagrodzenia postojowego do wysokości 60% średniej pensji krajowej lub współfinansowania wynagrodzenia do wysokości 80% średniej pensji krajowej. 
  7. uzyskanie dostępu do niskooprocentowanych kredytów z BGK lub innych źródeł i wprowadzenie uproszczonych procedur i szybkiego trybu rozpatrywania wniosków;
  8. umożliwienie organizatorom imprez uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego z budżetu Ministerstwa Sportu z Departamentu Sportu Powszechnego na pokrycie udokumentowanych strat wynikających z przełożenia lub odwołania imprezy;
  9. w przypadku nowego terminu planowanego wydarzenia brak możliwości zwrotu/ograniczone możliwości zwrotu opłaty startowej zawodnika 

            Autorzy petycji zwrócili się również o pomoc w podtrzymaniu zaangażowania spółek skarby państwa w organizację zawodów: 

„Apelujemy, by w tym trudnym dla nas wszystkich okresie nie rezygnowały one z już powziętych zobowiązań i wieloletniej współpracy, a jeśli to będzie tylko możliwe nawet zwiększały swoje zaangażowanie. Będzie to dla nas nieoceniona pomoc”.

Petycję podpisali między innymi tacy organizatorzy zawodów triathlonowych jak: 

– Marcin Florek, Filip Szołowski, Labosport sp. z o.o. (m.in. Garmin Iron Triathlon)
– Michał Drelich, SE Group sp. z o.o. (Ironman 5150 Warszawa, Enea Ironman 70.3 Gdynia) 
– Adam Greczyło, Energy Events Sp. z o.o. Sp.k. (Cykl Triathlon Energy)
– Wojciech Kruczyński, Tri Tour (Super League Triathlon Poznań
– Jerzy Górski, Gorski Sport (m.in. Triathlon w Sławie, Kozienicach, Cross Straceńców) 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,473ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane