Osiągnij w Suszu swój wymarzony wynik – wyznaczaj SMART-ne cele

Odpowiednio wyznaczony cel, to skarb – wpływa korzystnie na naszą motywację, nadaje kierunek działaniu, organizuje nam czas tak, by był on jak najefektywniej wykorzystany i kieruje uwagę na poprawne wykonanie. „If you aim at nothing, you will hit it every time” – jeśli celujesz w nic, osiągniesz to za każdym razem. Jedną z zasad wyznaczania celów jest metoda nazywana SMART (z ang.: bystry, zdolny) i jest to akronim stworzony ze słów:

S – szczegółowy

M – mierzalny

A – ambitny

R – realny

T – terminowy

 

Jest to niezwykle istotne by cel był szczegółowy i jasno określony, dążenie do czegoś nieokreślonego albo ogólnego nie pomaga i demotywuje, a przede wszystkim – nie wskazuje drogi, którą należy podążać. Dlatego zastanów się, co chcesz osiągnąć i zapisz to najdokładniej jak potrafisz, np. zamiast pisać „Chcę biegać szybciej”, określ w jakim czasie chcesz pokonać dany dystans, np. 21km w czasie 2 godzin. Łączy się to z kryterium mierzalności, gdyż jest to możliwe, aby skontrolować, ile zajęło Ci pokonanie określonej trasy. Pamiętaj, aby umieszczać w celu dokładne wartości dotyczące czynności, jakie chcesz osiągnąć, tak by można było to sprawdzić. Najlepszy cel to taki, w którym poprzeczka zawieszona jest na tyle wysoko, że wymaga od Ciebie mobilizacji i wykorzystania posiadanych zasobów, lecz jednocześnie jest on możliwy do osiągnięcia. Jeśli wyznaczysz sobie cel, który jest ambitny, jednak znacząco przekracza Twoje możliwości (np. zrobić Ironmana w czasie 8 godzin), nie tylko będziesz sfrustrowany, iż nie udało Ci się go osiągnąć, lecz może także znacząco demotywować przed podejmowaniem kolejnych wyzwań. Jeśli cel będzie jak gumka recepturka – będzie Cię rozciągać, ale nie zerwie, to tym bardziej zmotywuje Cię do działania. Jeśli do tej pory pokonywałeś na basenie 1,9 km w czasie 45 minut, to ustal cel na np. 40 minut – ta liczba będzie Cię zachęcała do wytrwania w solidnym treningu, a jednocześnie jest wartością możliwą do osiągnięcia.

 

Przymiotnik „terminowy” wskazuje na konieczność podania terminu realizacji zadania, deadline’u, który będzie wyznaczał moment osiągnięcia sukcesu – gdyż zrealizowanie celu to już jest Twój sukces! Start w Suszu jest 7-go lipca, rozpisz cele i treningi tak, by z formą trafić właśnie na tę datę.

 

Co jeszcze pomaga w realizacji celów?

–        Wyobrażanie sobie celu końcowego, zwłaszcza w momentach zwątpienia;

–        Prowadzenie dzienniczka celów (można kontrolować swój proces rozwoju, spojrzeć na to co osiągnęliśmy);

–        Poddawanie ciągłej kontroli i modyfikacji swoich celów (np. jeśli wystąpi kontuzja i wymagana jest rehabilitacja, to trzeba zmodyfikować cel);

–        Znalezienie zewnętrznego wsparcia dla swoich celów – powiedz innym;

–        Codzienne oglądanie celu – powieść kartkę z celem w widocznym miejscu;

 

Warto również pamiętać o tym, aby cel był: zapisany, w formie pozytywnej, w I osobie liczby pojedynczej (tzn. „ja”) oraz podzielony na mniejsze cele.

 

Przygotowania do triathlonu świetnie ilustrują podział celu na tzw. podcele – warto wyznaczyć sobie cel do każdej części treningu triathlonu, osobno dla pływania, jazdy na rowerze i biegania. Dodatkowo, świetnym pomysłem jest rozpisanie jeszcze drobniejszych celów – np. tygodniowych, co w danym tygodniu chcę osiągnąć w treningu, czy w danym dniu, np. na poniedziałkowym treningu biegnę 21,1 km w czasie 2 godzin.

Startujesz w triathlonie w Suszu, który będzie miał miejsce 7-go lipca 2012 roku, wiesz już na jakim etapie treningu jesteś, a teraz zastanów się, co chcesz osiągnąć w Suszu? W jakim czasie chcesz pokonać całość, a także osobno dystans pływania, jazdy na rowerze i biegania? Czy jest to realny cel biorąc pod uwagę obecną kondycję i czas, jaki został do startu? Jeśli odpowiedziałeś już na te pytania, przejdź do rozpisania swojego celu by był on jak najbardziej szczegółowy. Najpierw napisz cel główny, a potem rozpisz go dla każdej dyscypliny osobno (Ty najlepiej wiesz, w której czujesz się najmocniej, a w której jeszcze tkwią rezerwy). Teraz zastanów się, co musisz uczynić, jak trenować do 7-go lipca, by udało Ci się osiągnąć to, do czego dążysz i stwórz plan treningowy na każdy tydzień.

 

Przykładowo rozpisany cel główny:

W Suszu 7-go lipca 2012 r. pokonuję dystans Halfironman w czasie 4 godziny 45 minut: pływanie- 32 minuty, rower 2 godziny 35 minut oraz bieg 1 godzina 35 minut, przebieranie 3 minuty. Cel jest szczegółowy, mierzalny, ambitny, realny i terminowy, jednym słowem – SMART!

 

Sprawdzaj, modyfikuj i wspieraj swoje małe cele, tak by służyły celowi głównemu, a Tobie przysparzały radości i satysfakcji z pracy jaką wykonujesz.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,812ObserwującyObserwuj
21,700SubskrybującySubskrybuj

Polecane