Ostatni Puchar Świata w Triathlonie ITU Santo Domingo. Maria Cześnik kończy z niedosytem

Ostatni przystanek Pucharu Świata w Triathlonie ITU w roku 2019 odbył się w Santo Domingo na Dominikanie. Triathloniści startowali na dystansie olimpijskim 1.500-40-10. Jedynie kobiety miały skrócony dystans biegowy do 5 km. Więcej na temat tej decyzji można przeczytać w dalszej części artykułu, w komentarzu postartowym.

W zawodach wystartowała Maria Cześnik, która zajęła 44 miejsce na 47 triathlonistek, które ukończyły wyścig. Jej strata do zwyciężczyni Andrei Hewitt NZL wyniosła 6 min. 12 sek. Wśród mężczyzn najlepszym zawodnikiem był Matt McElroy USA, który wygrał trzeci z rzędu Puchar Świata ITU.

fot. Maria Cześnik
Komentarz postartowy Marii Cześnik:

“Tegoroczny cykl Pucharów Świata kończę koło 40 miejsca. Niestety tylko na tyle dzisiaj starczyło mi formy i zdrowia. Szkoda, że tak się wszystko poukładało, zakładaliśmy, że najsłabiej będzie w Japonii ale choroba pokrzyżowała nasze plany. Dziś po pierwszej rundzie pływania było przyzwoicie ale już na drugiej poszło gorzej. W kilka zawodniczek straciłyśmy około 15 sekund do 2 grupy. Na rowerze starałyśmy się gonić, najpierw grupa nam odjechała ale potem się zabraliśmy i zaczęłyśmy dochodzić. Po pierwszej rundzie miałyśmy 20 sekund i szliśmy w trupa… i 3 pierwsze zawodniczki (między innymi ja) przejechaliśmy prosto skrzyżowanie na którym trzeba było zjechać na druga stronę jezdni. Trasa była zupełnie nieoznakowana, bez sędziów czy wolontariuszy i jechałyśmy pod prąd. Musiałyśmy ratować się przejeżdżając przez kwietniki a grupa poczekała na nas, co było naprawdę mega fair i super miłe, ale straciłyśmy wszystkie szanse na dojście.

Ogólnie organizacja zawodów słaba, najpierw chciano nam zrobić start po ciemku o 6 rano. Pisałyśmy protesty więc organizator zrobił zmianę. Jednak po ciemku startowali chłopcy a nam „za karę” obcięli bieg z 10 na 5 km (protest był podpisany przez około 20 dziewczyn z których większość jest bardzo dobrymi biegaczami) zostawiając 1500 pływania co było z korzyścią dla dobrych pływaczek, które zazwyczaj gorzej biegają. Uważam, że to mega nie fair i jeśli skracać dystanse to we wszystkich dyscyplinach a nie w jednej. Z reszta po co robić starty w ciepłych klimatach jak później ITU dochodzi do wniosku, że jest za gorąca.

Miał to być ostatni start sezonu ale nie chce tak kończyć gdyż wiem, że zrobiłam dobrą pracę i byłam przygotowana na lepsze wyniki. Dzisiaj pozwiedzam miasto i trochę odreaguję psychicznie, a jutro usiądziemy i zaplanujemy gdzie jeszcze można wystartować i lepiej zakończyć sezon.”

Wyniki 2019 Santo Domingo ITU Triathlon World Cup

Kobiety
1 Andrea Hewitt NZL 1:34:35
2 Taylor Knibb USA 1:34:41
3 Claudia Rivas MEX 1:34:49

44 Maria Cześnik POL 01:40:47

Mężczyźni
1 Matt McElroy USA 1:39:03
2 Kevin McDowell USA 1:39:22
3 Morgan Pearson USA 1:39:31

Link do pełnych wyników: https://triathlon.org/results/result/2019_lima_itu_triathlon_world_cup/346059

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

  1. Wtedy gorączka teraz, co tam znowu, trzeba sobie zdać sprawę, że na takich zawodach już się z młodzieżą nie powalczy. 44 miejsce mówi za siebie. Lepiej nie będzie.

  2. Super a kto za te wycieczki płaci PZTRI może z pieniędzy zebranych z licencji ? Wiem, że od ponad czterdziestoletniej zawodniczki nie można wiele oczekiwać ale jakiś poziom przyzwoitości powinien być. Wysyłając zawodnika na drugi koniec świata trzeba mięć świadomość jego szansy na przyzwoity wynik a nie tylko słuchać bredni. Cudów nie ma wieku się nie oszuka.  

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,467ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane