Paratriathlon w programie Igrzysk Paraolimpijskich Los Angeles 2028

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski oficjalnie potwierdził włączenie paratriathlonu do programu Igrzysk Paraolimpijskich Los Angeles 2028. 

ZOBACZ TEŻ: Przełomowy rok dla paratriathlonu

World Triathlon poinformował o pozytywnej decyzji Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Na rozgrywanych Igrzyskach Paraolimpijskich w Los Angeles triathlon, będzie jedną z 22 programowych dyscyplin. 

„Paratriathlon utrzymuje swój status”

Paratriathlon zadebiutował na Paraolimpiadzie w Rio w 2016 roku. Jak zaznacza organizacja World Triathlon, włączenie dyscypliny do programu igrzysk na rok 2028  to ogromne osiągnięcie podkreślające nieustanny rozwój paratriathlonu. 

Jesteśmy absolutnie zachwyceni tym ogłoszeniem. Oznacza to wielką konsolidację projektu, który zainicjowaliśmy jeszcze w 2008 roku i który dał nam tak wiele wspaniałych nagród. Jest to ogromne osiągnięcie dla World Triathlon, że paratriathlon utrzymuje swój status w ramach programu paraolimpijskiego. Nasi sportowcy zasługują na to – powiedziała prezydent World Triathlon i członkini MKOl, Marisol Casado.

Mario Casado, podkreśla również, że celem organizacji jest zwiększanie udziału paratriathlonu w igrzyskach olimpijskich i stwarzanie nowych możliwości dla jak największej liczby sportowców. 

Będziemy nadal inwestować w rosnącą obecność naszego sportu w ramach ruchu paraolimpijskiego i jesteśmy w pełni zaangażowani w dalszą ścisłą współpracę z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i wszystkimi naszymi interesariuszami, aby wzmocnić naszą obecność w paraolimpiadzie i potencjalnie spróbować zwiększyć liczbę wydarzeń medalowych oraz sportowców, którzy będą rywalizować w Los Angeles w 2028 roku.

Źródło: Eurosport

Rekordowa liczba wniosków

Wnioski o włączenie do programu Igrzysk Paraolimpijskich Los Angeles 2028 złożyła rekordowa liczba 33 dyscyplin. Zakwalifikowane zostały 22. Jak podkreśla Andrew Parsons, prezydent IPC ilość i jakość złożonych aplikacji świadczą o rosnącej sile sportów paraolimpijskich. 

Określenie tych sportów do włączenia do Igrzysk Paraolimpijskich LA28 poprzez proces aplikacyjny Federacji Międzynarodowych było ogromnie trudnym zadaniem dla Rady Zarządzającej IPC. Otrzymaliśmy 33 doskonałe aplikacje. Wszystkim Federacjom Międzynarodowym, które złożyły wnioski, należy pogratulować jakości zgłoszeń, ponieważ podkreślają one, że wszystkie sporty paraolimpijskie stają się silniejsze.

ZOBACZ TEŻ: „Tandemowe bliźniaczki zdobywają Paryż”

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,318ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze