5 zegarków dla triathlonistów do 2000zł

Minęły już czasy, kiedy zegarki sportowe oferowały tylko pomiary czasu i tętna. Współczesne zegarki triathlonowe to potężne urządzenia, dzięki którym przeprowadzić możesz mądrzejszy i bardziej efektywny trening. Który zegarek nadaje się do tego najlepiej?

Współczesne zegarki sportowe są zdecydowanie bardziej zaawansowane, niż te, które dostępne były jeszcze kilka lat temu. Można wykorzystać je przy wielu aktywnościach. Jako triathlonista potrzebujesz solidnego i wielofunkcyjnego zegarka!

Producenci zegarków sportowych zmienili te urządzenia w złożone narzędzia do śledzenia, przeprowadzania i analizy treningu. Dowiesz się nie tylko, jaki dystans pokonałeś, ale też, jak szybko biegniesz i jak intensywny jest twój trening. Niektóre możesz zintegrować ze swoim rowerem. Dane możesz wrzucić do aplikacji Strava lub innej, aby podzielić się ze społecznością wynikami treningu.

Zegarki triathlonowe mają trzy tryby treningu: pływanie, bieganie i jazdę na rowerze. Jeżeli startujesz w triathlonie, to powinieneś szukać zegarka, który posiada wszystkie trzy funkcje. Oczywiście wybór na rynku jest tak szeroki, że może od niego rozboleć głowa. Z pomocą przychodzi jednak między innymi tekst portalu Complete Tri, który wybrał kilka najciekawszych urządzeń tego typu. My nieco zmodyfikowaliśmy tę listę uwzględniając w niej interesujący zegarek Wahoo Rival.

Nie musisz być zawodowym triathlonistą, aby móc korzystać z tych wielofunkcyjnych zegarków. To doskonały wybór dla każdego, kto aktywnie spędza wolny czas.

Zobaczcie wybór kilku zegarków triathlonowych do ceny 2000 złotych.

Garmin Forerunner 945

Przez wiele osób uważany za najlepsze tego typu urządzenie na rynku. Garmin produkuje świetne zegarki, które cenione są przez wielu triathlonistów. W stosunku do wersji modelu 935 poprawiono funkcjonalność, precyzję i dodano nowe opcje. Zegarek świetnie sprawdzi się pośród osób z nieco większym budżetem i mocno analitycznym podejściem do treningów.

Garmin 945 posiada też jedną znakomitą opcję. Za pomocą zegarka możesz dzięki słuchawkom bluetooth odtwarzać ulubioną muzykę za pomocą Spotify – nie potrzebujesz już telefonu!

Zegarek ma zaokrągloną tarczę. Nie wygląda nieporęcznie. Dostępny jest w jednym kolorze, ale znajdziesz też obecnie wersję z niebieskim lub białym paskiem. Nie jest to projekt szczególnie elegancki, bo ma pięć przycisków wokół tarczy. Z zewnątrz ten model podobny jest do Garmina 935, ale jego wielkość sprawia, że nie prezentuje się zbyt masywnie na większości nadgarstków.

To, co wyróżnia ten zegarek, to oczywiście jego funkcje. Przeznaczony jest zdecydowanie dla tych, którzy chcą profesjonalnie podejść do treningu. Zegarek może przechowywać do 200 godzin danych. Możesz też cofnąć się i przeanalizować kilka ostatnich treningów. Nie potrzebujesz do tego aplikacji. Oprócz tego znajdziesz tutaj pomiary tętna, temperaturę, ciśnienie, kompas i żyroskop.

Największym postępem w stosunku do innych modeli jest możliwość odtwarzania muzyki. Wystarczy, że będziesz posiadał słuchawki bluetooth sparowane z zegarkiem. Może on pomieścić do 1000 utworów. Funkcja słuchania muzyki wpływa oczywiście znacząco na żywotność baterii.

Zegarek przyda się przy wszystkich rodzajach aktywności fizycznej: jeździe na rowerze, bieganiu, pływaniu, jeździe na nartach i innych. Integruje się z aplikacją Strava i innymi. Dzięki zegarkowi możesz także śledzić swój sen, tętno i wskaźnik VO2 max (pułap tlenowy). To jednak funkcje, które znajdziesz w wielu produktach Garmina.

Garmin 945 posiada znacznie więcej ciekawych funkcji. Znajdziesz tam wstępnie załadowane mapy (można dograć więcej). Funkcja Garmin Pay daje możliwość płatności zbliżeniowej za pomocą zegarka, chociaż nie jest to opcja, którą oferują wszystkie polskie banki.

Żywotność baterii jest całkiem dobra przy korzystaniu z podstawowych funkcji. Producent pisze, że jest to 36 godzin w trybie GPS. Gdy będziesz podczas treningu korzystał z funkcji słuchania muzyki, potrzebne będzie zapewne częstsze ładowanie – bateria starczy na około 10 godzin.

Garmin Forerunner 745

Model Garmin Forerunner 745 posiada prawie wszystkie funkcje, które znajdziesz w 945, ale jest kilkaset złotych tańszy. Prezentuje się też nieco lepiej na nadgarstku, bo jest mniejszy i lżejszy. Przypomina więc klasyczny zegarek, który możesz nosić na co dzień.

Ten model oferuje również możliwość słuchania muzyki, ale brakuje w nim kilku zaawansowanych funkcji, które znajdziesz w modelu 945. Niektóre wymagają zainstalowania dodatków. Taką jest przykładowo funkcja tworzenia map, które pozwalają zaprogramować wcześniej zaplanowaną trasę.

Oczywiście zegarek nadal posiada funkcję śledzenia jazdy na rowerze, biegania i pływania. Możesz monitorować swój sen, tętno i inne parametry. To wszystko za znacznie mniejsze pieniądze.

Garmin 745 waży tylko około 47 gramów. Posiada również pięć bocznych przycisków, ale wyglądają one bardziej subtelnie i zegarek prezentuje się wizualnie znacznie lepiej od wersji 945. Jest po prostu elegancki.

Zegarek triathlonowy powinien posiadać funkcję dokładnego śledzenia biegów, jazdy na rowerze i pływania. Ten model Garmina jest jednak prawdziwym „kumplem do treningu”. Liczba opcji jest tutaj naprawdę ogromna.

Zegarkiem możesz monitorować twoją średnią prędkość, tętno, liczbę kroków, spalonych kalorii, jakości i długości snu. Garmin Forerunner 745 daje możliwość sprawdzenia efektywności sesji treningowych i tego, jak ćwiczenia wpływają na twój organizm. Zegarek jest doskonałym partnerem podczas biegania, pływania, chodzenia, jazdy na rowerze. Wskaże ci między innymi to, ile czasu powinieneś odpoczywać po ostatnim treningu.

Bardzo dobrze wygląda również żywotność baterii. Na jednym ładowaniu można zrobić wiele treningów, a zegarek będziesz w takim wypadku ładował co kilka dni. Oczywiście czas działania baterii znacząco skracany jest przez funkcję odtwarzania muzyki.

Garmin Forerunner 745

Polar Vantage V

Polar to firma z Finlandii, która produkuje między innymi zegarki sportowe oraz monitory aktywności. Vantage V to klasa urządzeń, która łączy w sobie prostotę i wysoką wydajność drogich zegarków. To zaskakująco dobra opcja dla triathlonisty, który nie chce oszczędzać i szuka wielofunkcyjnego zegarka o solidnym wykonaniu.

Vantage to gustowny zegarek o eleganckim, okrągłym designie. Przypomina raczej klasyczne zegarki na rękę i nie rzuca się w oczy tak mocno, jak inne podobne urządzenia na rynku. Wygląda też świetnie na szczuplejszych nadgarstkach. Poza treningami ten zegarek będzie się bardzo dobrze prezentował na ręce.

Ten model będzie świetnym towarzyszem treningów. Precyzyjnie monitoruje twój trening i sprawdzi się jako opaska fitness, oferując różne tryby aktywności. Polar znany był kiedyś szczególnie dzięki dobrym wynikom w zakresie treningów biegowych, ale zegarek sprawdza się także przy pływaniu oraz jeździe na rowerze. Cechuje go także doskonała wodoodporność.

Vantage V posiada wbudowany nadgarstkowy czujnik tętna i pomiar mocy biegowej z nadgarstka. Możesz także pobrać bezpłatne plany treningowe na zegarek.

Wadą marki Polar może być mniej rozbudowana natywna aplikacja, która nie jest tak dobrze zaprojektowana, jak w przypadku Garminów. Wiele osób używa jednak Polarów z aplikacjami zewnętrznymi typu Strava i podobnymi.

Jeżeli model Vantage V jest dla ciebie zbyt dużym wydatkiem, możesz zdecydować się na kilkaset złotych tańszy model Polar Vantage M. Wyglądem przypomina on droższy model, ale nie miernika mocy biegu, śledzenie regeneracji oraz posiada nieco gorszą baterię. Sprawdzi się przy większości treningów.

Polar Vantage V (orange)

Garmin Fenix 6s

Garmin Fenix 6 to funkcjonalny zegarek nadający się do wielu sportów. „Szóstka” jest rozbudowaną wersją Fenix 5, która działa lepiej, niż poprzednia wersja. Udoskonalone zostały opcje związane z GPS-em. To zegarek dla triathlonistów, którzy dysponują odpowiednim budżetem i nie mają nic przeciwko inwestowaniu pieniędzy w sprzęt bardzo dobrej jakości.

Garmin Forerunner 945 będzie sprawdzał się pośród profesjonalnych triathlonistów. Fenix 6s to z kolei piękny zegarek, który możesz nosić nie tylko podczas zawodów i codziennych treningów. Założysz go o dowolnej porze dnia. Będzie odpowiedni na trening, jak i na wieczorne wyjście. Ramka ze stali nierdzewnej nadaje zegarkowi eleganckiego wyglądu. Fenix 6s w niczym nie przypomina starych i nieporęcznych Garminów. Zegarek bardzo dobrze leży na nadgarstku.

Ten model świetnie radzi sobie ze wszystkimi trzema sportami – bieganiem, jazdą na rowerze i pływaniem. Dostępne są jednak również inne aktywności: joga, jazda na nartach, wioślarstwo, fitness i inne. Posiada pulsoksymetr i optyczny pomiar tętna.

Zegarek monitoruje zmienność tętna, wskaźniki wysiłku i dane o śnie. Efektem jest stan naładowania energią organizmu – opcja Body Battery. Fenix 6s posiada również monitorowania poziomu nawodnienia, próg mleczanowy (poinformuje cię o ewentualnym przetrenowaniu) oraz monitorowanie oddechu i wskaźnik stresu.

Zegarek posiada także licznik okrążeń pływackich, których nie musisz już liczyć w głowie. Posiada wszystkie funkcje trackera, licząc codzienne kroki i inne dane. Jest to więc zegarek na wyjście ze znajomymi, do treningu i na zawody, co na pewno czyni dość wysoką cenę możliwą do zaakceptowania.

Jeśli posiadasz budżet na zegarek wysokiej wydajność i chcesz zainwestować w zegarek, który łączny w sobie funkcje kilku urządzeń, to Fenix 6s będzie świetnym wyborem.

Dodajmy, że Fenix 6s to najmniejsza wersja tego modelu. Garmin Fenix 6 ma większy wyświetlacz i jest nieco cięższy. Model Garmin Fenix 6x ma jeszcze większy wyświetlacz (1,4″), a także mapy i możliwość odtwarzania muzyki.

Wahoo Rival

Zegarek Wahoo Rival to sprzęt, który przypomina nieco Forerunnera 945, ale jest produktem dla zawodników, którzy nie dbają o elementy związane ze stylem życia, które rozwija przykładowo Garmin. Nie znajdziesz w tym zegarku możliwości płatności zbliżeniowej oraz odtwarzania muzyki. Nie ma też niektórych innych funkcji.

Zegarek posiada optyczny pomiar tętna na nadgarstku i rozbudowane śledzenie danych. Nie ma tutaj między innymi monitorowania parametrów życiowych (sen, zmienność rytmu serca, natlenienie krwi). Ciekawą opcją jest bezdotykowe i automatyczne przejście pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami triathlonu.

W pamięci zegarka umieszczonych zostało dziewięć podstawowych aktywności fizycznych, pośród których jest bieganie, pływanie oraz kolarstwo. Aplikacja ELEMNT daje możliwość edytowania aktywności triathlonowej i pływackiej, aby jak najdokładniej przedstawić wyniki. Wspomniane wstępne profile aktywności można dowolnie dostosowywać za pomocą aplikacji. Dzięki temu możesz samemu ustawić dokładnie te dane, które są potrzebne w twojej aktywności lub treningu.

Zegarek może by także zsynchronizowany z telefonem, dzięki czemu będziesz otrzymywał informacje o połączeniach, smsach oraz e-mailach.

Wahoo Rival nie jest zegarkiem do wszystkiego. Nie ma części funkcji dostępnych w innych tego typu urządzeniach. Wahoo to jednak firma, która regularnie udoskonala swoje rozwiązania i tak jest właśnie w przypadku tego zegarka. Oprogramowanie Rivala jest aktualizowane i poprawiane. Podsumowując, jeżeli szukasz zegarka głównie do treningu i nie potrzebujesz opcji lifestyle’owych, to będzie to rozwiązanie bardzo dobre.

Zobacz też: Wahoo Rival – czy warto?

Wahoo Rival

Najlepsze zegarki triathlonowe do około 2000 złotych – porównanie 

Model Plusy Minusy Dla kogo najlepszy? Cena
Garmin Forerunner 945 Wiele funkcji Apple Watch. Możliwość odtwarzania muzyki Nawigacja nie zawsze dokładna. Słuchanie muzyki szybko zużywa baterię. Najbardziej wszechstronny. Dla profesjonalistów, którzy zbierają wiele danych, planują treningi i mają odpowiedni budżet. Od 2049 złotych
Garmin Forerunner 745 Wiele funkcji treningowych, ale też świetny wygląd. Może nie być zgodny z najnowszymi produktami Garmina. Wszechstronne rozwiązanie dla triathlonistów, którzy cenią też dobry wygląd zegarka. Od 1660 złotych
Polar Vantage V Świetny design. Dobry do treningów biegowych, pływania oraz jazdy na rowerze. Droższy niż podobne produkty. Dla osób trenujących triathlon oraz inne sporty. Od 689 złotych (wersja M/L), od 1423 złotych (wersja V)
Gamin Fenix 6 Przydatny jako urządzenie do śledzenie treningów, ale też zegarek do noszenia w każdj sytuacji. Drogi. Jest też nieco większy niż inne. Dla osób z większym budżetem. Od 1760 złotych (Fenix 6), 2430 złotych (wersja 6x Pro), 1799 (6s)
Wahoo Rival
Przede wszystkim do trenowania. Wiele możliwości dostosowania treningów. Aktualizacje oprogramowania. Brak niektórych opcji. Profesjonalistów, którzy chcą dowolnie konfigurować własne treningi. Od 1720 złotych

 

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

  1. Wstawiłbym jeszcze Suunto 9, które jest praktycznie w wiecznej promocji poniżej 2k. Zegarek wszechstronny (kilkanaście trybów sportowych), z długim czasie działania na baterii oraz optycznym pomiarem pulsu. Póki co dla mnie sprawdza się świetnie podczas tri jak i przygotowań.
    Jedynie co irytuje to apka, która nie ma swojej wersji webowej i jesteśmy ograniczeni do telefonu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,453ObserwującyObserwuj
441SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze