Pierwsza w historii międzynarodowa konferencja w paratriathlonie zakończona!

W ubiegłym tygodniu przez kilka dni eksperci i delegaci z różnych części świata konsultowali różne ścieżki rozwoju w paratriathlonie. Konferencja odbyła się w Walii i była częścią festiwalu poświęconego tej dyscyplinie. W harmonogramie było również 12 wyścigów.

Dokładnie dwa dni temu, kiedy na metę dotarł ostatni paratriathlonista, zakończyła się pierwsza w historii międzynarodowa konferencja, którą poświęcono paratriathlonowi. Sobotnia rywalizacja World Triathlon Para Series w Swansei (Walia) była jednym z głównych punktów kilkudniowego wydarzenia, który był przełomowym momentem w historii tej dyscypliny.

Rozwój paratriathlonu w rękach ekspertów

Czterodniowa konferencja, na którą zaproszone były federacje wszystkich krajów (niezależnie od tego, na jakim poziomie rozwoju znajduje się aktualnie paratriathlon w danym państwie) miała na celu wyznaczyć kierunek, który pozwoli dyscyplinie na rozwój oraz zwiększy jej znaczenie na globalnej sportowej arenie. Przebieg wydarzenia koordynowany był przez Disability Sport Wales oraz Brytyjską Federację Triathlonu.

Różnorodne warsztaty i sesje poświęcone były m.in. określeniu wyzwań, jakie stawia coaching w paratriathlonie, znalezieniu perspektyw zarówno dla sportowców, jak i sponsorów czy identyfikacja talentów. W konferencji wzięli udział m.in. paraolimpijska mistrzyni z Tokyo Lauren Steadman, która rozpoczęła dyskusję na temat motywacji i dążenia do zmian.

Jednym z prelegentów była również wiceprezes World Triathlon i członek zarządu Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego dr Debbie Alexander, która rozprawiała o zarządzaniu federacją oraz miejscu, w którym aktualnie znajduje się paratriathlon.

Eksperci i przedstawiciele federacji z Francji, Włoch, Kanady, USA, Hiszpanii, Finlandii i Wielkiej Brytanii zaś dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem i poglądami pomogli zdefiniować sposób, w jaki dostosować sportowe wydarzenia i programy, przy jednoczesnym zachowaniu jak największych korzyści w postrzeganiu paratriathlonu jako dyscypliny działającej w światowym ruchu olimpijskim.

Jeśli nadal będziemy robić to samo, co do tej pory, będziemy osiągać te same rezultaty. Nadszedł czas, by pracować mądrzej i ciężej, aby osiągnąć parytet paratriathlonu. Bądźmy ambitni. – Bill James, przewodniczący Brytyjskiej Federacji Triathlonu.

Podczas konferencji w Swansei poruszono również kwestię inwestycji w imprezy paratriathlonowe. Wszyscy obecni pracowali nad tym, by znaleźć argumenty, które przekonałyby potencjalnych inwestorów do pomocy w finansowaniu eventów.

Andy Salmon na pierwszej międzynarodowej konferencji w paratriathlonie
Andy Salmon, Prezes Brytyjskiej Federacji Triathlon, źródło: World Triathlon

12 wyścigów w paratriathlonie

Ostatni dzień konferencji (sobota, 6 sierpnia) poświęcono sportowym zmaganiom. Dokładnie 99 zawodników wystartowało w 12 wyścigach the Volvo 2022 World Triathlon Para Series dedykowanych różnym kategoriom niepełnosprawności (PTWC, PTS2, PTS3, PTS4, PTS5, PTVI) wśród kobiet i mężczyzn.

Paratriathloniści mieli do pokonania jedną pętlę pływacką o długości 750 m, dystans kolarski podzielony na 4 pętle (w sumie 19 km) oraz 3 okrążenia biegowe o łącznym dystansie 5 km.

To był bardzo techniczny wyścig – jako przewodnik musimy naprawdę dużo mówić. – relacjonowała po starcie przewodniczka Francuzki Annouck Curzillat, która zdobyła złoto w kategorii PTVI.

Pełne wyniki z wszystkich startów znajdziecie na stronie wydarzenia na triathlon.org.

ZOBACZ TEŻ: Tochowicz świetnie rozpoczął ostatnią część sezonu [Wyniki Greatman Kórnik]

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,471ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane