Pierwszy w Polsce taki duet triathlonowy wystartuje w Starogardzie Gd.

Po sukcesie pierwszej odsłony cyklu Triathlon Energy w Gniewinie nadszedł czas na drugą w Starogardzie Gdańskim. Rywalizacji zawodniczek i zawodników towarzyszyć będzie niezwykłe wydarzenie. Po raz pierwszy w Polsce wystartuje 10-letnia niepełnosprawna Paulinka z wujkiem Rafałem. Na liście startowej kilka ciekawych nazwisk. Organizatorzy zadbali także o „bogatą” strefę finishera. Zapraszamy do kibicowania. Będzie się działo!

– Atmosfera zeszłorocznej imprezy i moc pozytywnych emocji, które zafundowali mieszkańcom Starogardu Gdańskiego triathloniści w ubiegłym roku potwierdza fakt, że decyzja o powrocie po 30-latach triathlonu do Starogardu była słuszna – mówi Janusz Stankowiak, prezydent miasta. – Pamiętam żar, jaki lał się z nieba w ubiegłym roku, a mimo to nad miastem unosił się wspaniały duch rywalizacji. Cieszę się, że będziemy mogli przeżyć to wszystko od nowa, że po raz drugi w naszym mieście wystartują prawdziwi herosi.

Gorąca niedziela w Starogardzie Gdańskim….

już w niedzielę 18 czerwca br. W Triathlon Energy Starogard Gdański wystartuje ponad 400 zawodników. Na listach jest kilka znanych i lubianych nazwisk. Wśród Pań Małgorzata Szczęsna i Marta Konarzewska. Wśród Panów Paweł Miziarski, Tomasz Spaleniak, Tadeusz Czepukojć, Maciej Kosmala, Damian Tomaszewicz czy Igor Siódmiak. Jest także niezwykły duet: Paulinka Byks i Rafał Butny. 10-letnia Paulinka z porażeniem mózgowym wystartuje w triathlonie wspólnie z wujkiem. Rywalizować będą na dystansie ⅛ IronMan. Dziewczynka kilka dni temu miała urodziny. Pogodna, szczupła, gustownie ubrana, bo moda to jej konik. Dużo się śmieje i rozmawia. Paulinka cierpi na porażenie mózgowe, czterokończynowe, spastyczne.

Lekarze skazali ją na niebyt

– Kiedy się urodziłam lekarz powiedział mamie, że będę warzywem – mówi dziewczynka.
Tak się jednak nie stało. Rodzice, Ola i Marcin, rozpoczęli ciężką i żmudną rehabilitację córki. Musieli przebić się przez ścianę braku systemowych rozwiązań, ignorancję. Operacje, kolejne turnusy przynoszą efekty. Ogromnym wsparciem dla dziesięciolatki, ale także rodziców jest jej siostra bliźniaczka Karolinka. Doskonale się uzupełniają i rozumieją. To rodzina doskonała. Uśmiechnięci, otwarci, z ogromnym poczuciem humoru, choć nie ukrywają, że życie ich nie oszczędza. Na straży czwórki domowników stoi psotny pies Hugo, ulubieniec wszystkich.

Stał się innym człowiekiem

18 czerwca 2017 roku wszyscy będą kibicować Rafałowi i Paulince podczas startu na dystansie 1/8 w Triathlon Energy w Starogardzie Gdańskim. Pomysł zakiełkował w głowie Rafała i jest związany z tragiczną śmiercią żony.
– Stałem się zupełnie innym człowiekiem, także pod względem emocjonalnym. Startuję w triathlonie od pięciu lat i zaliczyłem wszystkie dystanse. W tym roku nie miałem celu, postanowiłem odpuścić, odpocząć i wtedy pomyślałem o Paulince – opowiada Rafał Butny. – Mimo, że się widzimy i spotykamy, czasu zawsze brakuje. Tym startem i w okresie przygotowania mogę dać coś od siebie, żeby się dobrze bawiła, czuła, że żyje. To mnie zmotywowało! Nigdy nie wiesz, co Ciebie spotka.

 

Triathlon Energy Starogard Gd 2.JPG

Przyjdź kibicować

Duet walkę rozpocznie o godzinie 11.45. Piętnaście minut przed zawodnikami startującymi na dystansie 1/8. Wszyscy będą mieli do przepłynięcia 475 metrów, przejechania na rowerze 25,9 km. Wyjątkowo więcej niż powinno być, ale to ze względu na możliwości techniczne trasy. Do przebiegnięcia będzie ponad 5 km. Jednak pierwsi do wody, o godzinie 9, wejdą zawodniczki i zawodnicy na dystansie 1/2 IronMan. Cztery razy dłuższym od 1/8 IM, a o 10.45 rywalizację rozpocznie najliczniejsza grupa na dystansie popularnej „ćwiartki”.

Warto zwrócić uwagę, że zawody w Starogardzie Gdańskim odbywać się będą z dwoma strefami zmian. To ogromne wyzwanie dla organizatorów. Najpierw triathloniści będą pływać w jeziorze Borzechowskim. Start z ośrodka Polmed-Neptun, ul. Szkolna 46. Następnie rowerami przejadą do Starogardu Gdańskiego, gdzie rywalizować będą na trasie biegowej. Meta podobnie jak w ubiegłym roku na stadionie miejskim, gdzie przygotowana będzie dla zawodników i ich najbliższych specjalna strefa.

Strefa Finisher & chill out Energy

Podobnie jak przed rokiem nie zabraknie basenów regeneracyjnych, posiłku i piwa. Będzie także siedem stanowisk do masażu i bar regeneracyjny. Wyjątkowo w Starogardzie po zawodach poprowadzony będzie przez jednego z partnerów, Medpharmę, stretching dla zawodników. Nie zabraknie także porad fizjoterapeutów. Na stoisku sponsora strategicznego Polpharmy będzie można skorzystać z konsultacji dermatologa i dietetyka. Tam też zmierzymy zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej w organizmie, poziom trzewnej tkanki tłuszczowej, poziom nawodnienia ciała, podstawową przemianę materii, a także wiek metaboliczny. Jakby tego było mało, pielęgniarki zmierzą poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i sprawdzą wiek serca.

Wszystko dopięte na ostatni guzik, potrzebne tylko gardła kibiców, gwizdki, bębny i mocne ręce, żeby dodać mocy triathlonistom. Zawody Triathlon Energy odbywają się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Starogard Gdański, Janusza Stankowiaka oraz Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka.

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

  1. Trzymam kciuki! Ale pierwsi w Polsce wystartowali Łukasz Malaczewski z Jasiem w Mietkowie w ostatni weekend na dystansie 1/8IM. Więc info do poprawy Ojcze Redaktorze…!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,503ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane