Pierwszy złoty medalista IO w triathlonie kończy karierę!

3

W ubiegłym roku triathlonowy świat obiegła informacja, że swoją karierę kończy Chrissie Wellington. 4-krotna Mistrzyni Świata Ironman Hawaii zdecydowała się przerwać ściganie, będąc w najwyższej formie i osiągając najwyższe cele. Kilka dni temu inny znany triathlonista podjął podobną decyzję. Jak napisał Barrie Shepley, (m.in. komentator ITU) “Tylko kilku sportowców reprezentujących różne dyscypliny wywarło taki wpływ na Kanadyjczyków jak Simon Whitfield. 13 lat temu, pewnego sierpniowego popołudnia, Kanadyjczycy siedzieli wygodnie przed telewizorami i oglądali drugi dzień Igrzysk Olimpijskich w Sydney. Triathlon był wówczas stosunkowo młodym sportem i miał swój debiut na Igrzyskach. Stacja telewizyjna CBS miała w planach pokazać tylko kilka minut z dwugodzinnego wyścigu, ale nagle zmieniła decyzję, kiedy charyzmatyczny Simon Whitfield zaczął 10-kilometrowy bieg. Nigdy wcześniej nie wygrał on międzynarodowych zawodów, a teraz wyprzedził Niemca Stefana Vukovica i wygrał złoty medal IO. Ten wyczyn ogladała rekordowa liczba widzów, a kanadyjscy sportowcy zdobyli w tym dniu 3 złote medale”.

 

Przez ostatnie 13 lat Simon Whitfield zdobywał medale w większości najważniejszych imprez na świecie. Oczarował Kanadyjczyków ponownie na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku zdobywjąc srebrny medal. Jest jednym z pięciu triathlonistów, którym udało się wystąpić na wszystkich dotychczasowych zawodach na IO (2000, 2004, 2008, 2012).

 

Barrie Shepley, Olympic coach/Team leader Sydney 2000, ITU Commentator: ” W mojej przeszło 30-letniej przygodzie ze sportem, bycia trenerem, komentatorem i dyrektorem zawodów, mogę bez wątpienia powiedzieć, że Kanada nigdy już nie zobaczy drugiego takiego Simona Whitfielda”.


Whitfield zaczał przygodę ze sportem jeszcze jako kilkuletnie dziecko od gry w piłkę nożną. Trening triathlonowy rozpoczął w wieku 11 lat, będąc uczestnikiem szkoleniowego programu Kids of Steel. Jako uczestnik pierwszych Igrzysk Olimpijskich z triathlonem w programie, zdobył złoto z czasem 1:48:24, co do 2012 roku było najlepszym czasem na dystansie olimpijskim podczas Igrzysk.

 

 

4 lata później nie było już tak pięknie, bo kanadyjska gwiazda ukończyła wyścig na 11 miejscu, ale rehabilitacja przyszła na Igrzyskach w Pekinie w 2008 roku, kiedy Whitfield przegrał tylko z Janem Frodeno z Niemiec, wpadając na metę po 1:48:58…tylko 5 sekund za Frodeno!

 

Igrzyska Olimpijskie w Londynie rok temu, to niesamowity pech. Whitfield wychodzi z wody na 15-tym miejscu, wyjeżdża ze strefy zmian, ale na pełnej prędkości traci równowagę i upada, łamiąc obojczyk. Zmuszony jest wycofać się z zawodów, rozczarowany, ale z klasą przepraszający współzawodnika za “wciągnięcie” go w kraksę.

 

 

Simon Whitfiel w tym tygodniu ostatecznie zrezygnował z kariery zawodniczej pisząc m.in.: 

 

“To była nieprawdopodobna podróż i niesamowity rozdział mojego życia. Dorastałem marząc o reprezentowaniu Kanady na Igrzyskach Olimpijskich, ale nigdy nie przypuszczałem, że ta sztuka uda mi się aż czterokrotnie, zdobywając dwa medale i niosąc flagę podczas ceremonii otwarcia Igrzysk. Dorastałem z triathlonem. Dostarczył mi wspaniałych wspomnień, przyjaciół i doświadczeń, które zachowam na zawsze. Spędziłem wiele lat ze sportowcami w różnym wieku, dzieląc sie doświadczeniem, motywując i ścigając się podczas zawodów. Czas zmienić przerzutkę na inny bieg. Jako część zespołu Fantan, mam idealnych partnerów, dzięki którym mogę w większym stopniu podzielić się zdobytym doświadczeniem jako profesjonalny triathlonista…”


simon-sidebar

 

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

3 KOMENTARZE

  1. Zawsze wesoly i usmiechniety, stad jego
    nickname:”Happy”.
    Pozujac do zdjecia z moim synem, kilka lat temu, ciagle robil smiesznne pozy i miny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here